Olejki z drzewa herbacianego - podstawowe informacje
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego to substancja pozyskiwana z rośliny o nazwie Melaleuca alternifolia, potocznie nazywana jest drzewem herbacianym. Wygląd tego drzewa jest dość specyficzny, gdyż jego gałęzie są jasne. Takie olejki nie mogą być pozyskiwane z każdego drzewa, a są one dokładnie wyselekcjonowane. Trzeba wybrać wyłącznie te rośliny, których stężenie 1,8-cyneolu nie jest wyjątkowo wysokie. Gdy takie stężenie jest wysokie, takiej rośliny nie można wykorzystać.
Olejek z drzewa herbacianego - co warto o nim wiedzieć?
Warto poznać zalety olejków eterycznych. Przede wszystkim eliminują wirusy, bakterie, grzyby oraz roztocza. Olejek eteryczny z drzewa herbacianego nie ma nic wspólnego z herbatą. Warto mieć na uwadze, że olejki mają specyficzny zapach, dla niektórych to zapach świeżości.
Olejki są świetne do dezynfekowania powietrza szczególnie w okresie grypowym. Można je stosować, bezpośrednio na skórę na wypryski czy grzybice.
Zastosowanie olejków w medycynie naturalnej
Takie olejki można zastosować w aromaterapii. Drzewo herbaciane zapewnia świeżość oraz ochronę przed bakteriami i wirusami w powietrzu. Inhalacje będą świetne na bóle gardła, przy zapaleniu zatok czy w przypadku nieżytów nosa. Przy pomocy olejku można zapomnieć o różnorodnych dolegliwościach.
Olejkiem można zmniejszyć problemy skórne. Można przy jego pomocy zadbać o regenerację skóry. Dobrze jest również posmarować nim skórę w miejscu ugryzienia oraz przy zmianach skórnych. Naturalny olejek eteryczny poradzi sobie z różnymi dolegliwościami. Można go również stosować do masażu skóry.
Drzewo herbaciane - zasady stosowaniu olejku
Niesamowite właściwości olejku sprawdzają się również w kosmetyce. Wysokie stężenie substancji aktywnych pozwoli na udoskonalenie domowych kosmetyków.
Do kąpieli warto dodać 10 kropli, uprzednio rozcieńczając olejek w oleju roślinnym bądź w płynie do kąpieli. Olejek świetnie sprawdzi się do masażu, warto wymieszać 10-15 kropli z 10 ml oleju bazowego. Olejek stosuje się zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci do inhalacji.
Olejek ma silne działanie antyseptyczne, które zostało udowodnione klinicznie. Warto pamiętać o tym, że olejek nie może dostać się do naszych oczu.