Symptomy psychologicznej impotencji
Nieudana próba uzyskania erekcji od czasu do czasu nie jest niczym niezwykłym ani nie stanowi głównego powodu do niepokoju. Jednak gdy osoba ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji podczas stosunku przynajmniej przez połowę czasu, może to być zaburzenie erekcji. Objawy zaburzeń erekcji mogą obejmować:
Niemożność uzyskania erekcji
Problemy z osiągnięciem erekcji
Utrata erekcji przed zakończeniem stosunku
Przedwczesny lub opóźniony wytrysk
Zainteresowanie seksem, ale trudności z jego uprawianiem
Ważne jest, aby pamiętać, że objawy mogą się różnić od osoby do osoby. Posiadanie wiedzy na temat objawów i tego, jak zaburzenia erekcji wpływają na sprawność seksualną, może ułatwić rozmowy z lekarzem.
Blokada seksualna u mężczyzny — jakie są jej przyczyny?
Zaburzenia erekcji mogą być spowodowane przez chorobę podstawową. Aby ustalić, czy zaburzenia erekcji jest psychogenne, świadczeniodawca będzie dążyć do zbadania i wykluczenia wszelkich warunków medycznych, które mogą być przyczyną problemu.
Po wykluczeniu warunków medycznych lekarz lub specjalista zdrowia psychicznego może chcieć omówić i ocenić czynniki psychologiczne, które mogą mieć wpływ na funkcje seksualne danej osoby. Psychologiczne przyczyny, które mogą przyczynić się do zaburzeń erekcji obejmują:
Stres i niepokój: Kiedy osoba jest niespokojny lub zestresowany, staje się pobudzony może być wyzwaniem.
Niepokój związany z wydajnością: Obawy o sprawności seksualnej lub bycia w stanie zadowolić partnera może prowadzić do niepokoju, który wpływa na zdolność do posiadania i utrzymania erekcji.
Depresja: Depresja może powodować brak zainteresowania działaniami, które mogą obejmować seks. Doświadczanie depresji może utrudniać nawiązywanie kontaktów z innymi, w tym w relacjach seksualnych.
Obawy związane z relacjami: Konflikty w związkach mogą prowadzić do stresu emocjonalnego i tworzyć dystans między partnerami, co może utrudniać sprawność seksualną.
Poczucie winy: Niezależnie od tego, czy jest to związane z przeszłymi wynikami, stresem emocjonalnym, czy innymi kwestiami, poczucie winy może prowadzić do depresji i niepokoju, a ostatecznie do zaburzeń z erekcją.
Niska samoocena: Może to być związane z wydajnością podczas poprzedniej aktywności seksualnej i może prowadzić do uczucia nieadekwatności lub wstydu.
Przekonania kulturowe lub religijne: Postawa osoby wobec seksu może być pod wpływem jej przekonań religijnych, lub kulturowych.
Trauma: Historia wykorzystywania seksualnego lub traumy może powodować emocjonalną reakcję podczas seksu i w relacjach seksualnych. Adresowanie tych z profesjonalistą zdrowia psychicznego jest kluczowe dla uzdrowienia.
Jeżeli zauważysz u siebie powyższe objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Lekiem, który często jest przepisywany, aby walczyć z pscyhiczną impotencją jest Maxon Forte - https://maxonforte.pl/impotencja-psychogenna-czyli-kiedy-glowa-nie-pozwala/.