Polecane artykuły

 • 1

piątek, 19 styczeń 2018 11:01

Jak zadbać o domek letniskowy?

Polskie gatunki drzew, z których najczęściej wykonuje się domki letniskowe potrzebują odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Zobacz, jak wykonać te zabiegi samodzielnie.

Domki letniskowe drewniane najczęściej wykonywane są z rodzimych gatunków drzew, jak sosna czy świerk. Dzięki temu można je dostać w przystępnych cenach, a w polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się bez zarzutu: zimą trzymają ciepło, a latem nie nagrzewają się zbytnio. Trzeba jednak pamiętać, że nie są tak wytrzymałe jak egzotyczne gatunki, dlatego należy je odpowiednio przygotować (przed przystąpieniem do budowy domku letniskowego drewnianego), a następnie starannie pielęgnować. Domki letniskowe drewniane poddane takiemu traktowaniu przez lata będą cieszyły oko i odpowiednio służyły.

Właściwie przygotowana do budowy deska powinna być odpowiednio przesuszona, poddana impregnacji metodą ciśnieniową, a następnie pomalowana ochroną farbą, wzmocnioną warstwą lakieru odbijającego wilgoć. Domki letniskowe drewniane skonstruowane z takich elementów bez wątpienia wytrzymają długie lata.

Trzeba jednak pamiętać, że domki letniskowe drewniane potrzebują także przedsezonowego oczyszczenia zewnętrznej elewacji z zanieczyszczeń. Można użyć w tym celu drucianej szczotki wespół z detergentem i ciepłą wodą albo papieru ściernego czy szlifierki (jeśli nawierzchnia mocno się trzyma). Na oczyszczoną i gładką powierzchnię domku letniskowego drewnianego należy nałożyć warstwę lakieru, lakierobejcy albo lazuru. Należy przy tym pamiętać o zasadzie: im mniej twardy gatunek drewna, tym mocniejszy lakier.

Domki letniskowe drewniane z tarasem nie powinny być malowane lakierem w tych miejscach, które są najbardziej narażone na ścieranie: podłodze czy balustradach. Takie powierzchnie zdecydowanie lepiej pomalować substancją oleistą. Olejowanie drewna, które było już wcześniej zabezpieczone w ten sposób nie wymaga tak intensywnego ścierania, jak w przypadku lakieru. Olejowane warstwy domku letniskowego drewnianego wystarczy zaledwie wyrównać tak, aby następna powłoka nie wyglądała nieestetycznie.

Czytany 182 razy

Artykuły powiązane

 • Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze? Obiad komunijny w restauracji czy w domu? Jakie rozwiązanie jest lepsze?

  Pierwsza Komunia Święta to niezwykle ważne, duchowe wydarzenie w życiu każdego kilkuletniego dziecka, które przystępuje do tego sakramentu. Jednak wielu rodziców ma dylemat, gdzie najlepiej zorganizować pociesze obiad komunijny – w domu czy może restauracji? Jak wybrać lokal, który spełni nasze oczekiwania i sprawi, że zorganizowana uroczystość będzie mile wspominana przez wszystkich gości?

 • Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego? Kiedy należy udać się do mechanika samochodowego?

  Jeżeli ktoś uważa, że z usług auto serwisu korzysta się tylko wtedy, kiedy pojazd odmawia posłuszeństwa, może go to spotkać znacznie szybciej niż się spodziewa. Dlatego warto systematycznie sprawdzać stan samochodu i w razie potrzeby decydować się na wymianę zużytych części.

 • Czym może zająć się mechanik samochodowy? Czym może zająć się mechanik samochodowy?

  Kiedy auto jest nowe i w pełni sprawne, kierowca może cieszyć się komfortową jazdą i czuć się pewnie na drodze. Jednak w momencie, gdy poszczególne podzespoły zaczynają się zużywać, a pojazd coraz częściej zaskakuje i nie są to miłe niespodzianki, sytuacja zdecydowanie się zmienia. Można temu zapobiec, wystarczy regularnie odwiedzać mechanika samochodowego.

 • Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem? Apartament przy plaży i co dalej, czyli co robić z dziećmi nad morzem?

  Masz wrażenie, że Twoje dzieci nigdy nie są zmęczone i zawsze mają mnóstwo energii? Zabierz je na wakacje z mnóstwem atrakcji. Ty i Twoje dzieci możecie stworzyć super drużynę, która będzie przeżywać niezwykłe przygody na Helu! Wynajmij apartament nad morzem dla swojej gromadki, a następnie sprawdź, w jaki sposób możesz im zapewnić ciekawe wakacje.

 • Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży Kostium jednoczęściowy - niezbędnik wakacyjnej podróży

  Przeciwsłoneczne okulary, stylowy kapelusz, olejek do opalania (oczywiście z filtrem) – czego jeszcze nie powinno zabraknąć w bagażu kompletowanym na wakacyjny wyjazd? Kostium jednoczęściowy to niezbędny element garderoby, który sprawdzi się doskonale nie tylko na plaży. Warto mieć ze sobą niezależnie od tego, czy planujecie wakacje w Polsce, czy zagranicą.