Polecane artykuły

 • 1

piątek, 19 styczeń 2018 11:01

Jak zadbać o domek letniskowy?

Polskie gatunki drzew, z których najczęściej wykonuje się domki letniskowe potrzebują odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Zobacz, jak wykonać te zabiegi samodzielnie.

Domki letniskowe drewniane najczęściej wykonywane są z rodzimych gatunków drzew, jak sosna czy świerk. Dzięki temu można je dostać w przystępnych cenach, a w polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się bez zarzutu: zimą trzymają ciepło, a latem nie nagrzewają się zbytnio. Trzeba jednak pamiętać, że nie są tak wytrzymałe jak egzotyczne gatunki, dlatego należy je odpowiednio przygotować (przed przystąpieniem do budowy domku letniskowego drewnianego), a następnie starannie pielęgnować. Domki letniskowe drewniane poddane takiemu traktowaniu przez lata będą cieszyły oko i odpowiednio służyły.

Właściwie przygotowana do budowy deska powinna być odpowiednio przesuszona, poddana impregnacji metodą ciśnieniową, a następnie pomalowana ochroną farbą, wzmocnioną warstwą lakieru odbijającego wilgoć. Domki letniskowe drewniane skonstruowane z takich elementów bez wątpienia wytrzymają długie lata.

Trzeba jednak pamiętać, że domki letniskowe drewniane potrzebują także przedsezonowego oczyszczenia zewnętrznej elewacji z zanieczyszczeń. Można użyć w tym celu drucianej szczotki wespół z detergentem i ciepłą wodą albo papieru ściernego czy szlifierki (jeśli nawierzchnia mocno się trzyma). Na oczyszczoną i gładką powierzchnię domku letniskowego drewnianego należy nałożyć warstwę lakieru, lakierobejcy albo lazuru. Należy przy tym pamiętać o zasadzie: im mniej twardy gatunek drewna, tym mocniejszy lakier.

Domki letniskowe drewniane z tarasem nie powinny być malowane lakierem w tych miejscach, które są najbardziej narażone na ścieranie: podłodze czy balustradach. Takie powierzchnie zdecydowanie lepiej pomalować substancją oleistą. Olejowanie drewna, które było już wcześniej zabezpieczone w ten sposób nie wymaga tak intensywnego ścierania, jak w przypadku lakieru. Olejowane warstwy domku letniskowego drewnianego wystarczy zaledwie wyrównać tak, aby następna powłoka nie wyglądała nieestetycznie.

Czytany 178 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!