Polecane artykuły

 • 1
piątek, 19 styczeń 2018 12:01

Jak zadbać o domek letniskowy?

Polskie gatunki drzew, z których najczęściej wykonuje się domki letniskowe potrzebują odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Zobacz, jak wykonać te zabiegi samodzielnie.

Domki letniskowe drewniane najczęściej wykonywane są z rodzimych gatunków drzew, jak sosna czy świerk. Dzięki temu można je dostać w przystępnych cenach, a w polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się bez zarzutu: zimą trzymają ciepło, a latem nie nagrzewają się zbytnio. Trzeba jednak pamiętać, że nie są tak wytrzymałe jak egzotyczne gatunki, dlatego należy je odpowiednio przygotować (przed przystąpieniem do budowy domku letniskowego drewnianego), a następnie starannie pielęgnować. Domki letniskowe drewniane poddane takiemu traktowaniu przez lata będą cieszyły oko i odpowiednio służyły.

Właściwie przygotowana do budowy deska powinna być odpowiednio przesuszona, poddana impregnacji metodą ciśnieniową, a następnie pomalowana ochroną farbą, wzmocnioną warstwą lakieru odbijającego wilgoć. Domki letniskowe drewniane skonstruowane z takich elementów bez wątpienia wytrzymają długie lata.

Trzeba jednak pamiętać, że domki letniskowe drewniane potrzebują także przedsezonowego oczyszczenia zewnętrznej elewacji z zanieczyszczeń. Można użyć w tym celu drucianej szczotki wespół z detergentem i ciepłą wodą albo papieru ściernego czy szlifierki (jeśli nawierzchnia mocno się trzyma). Na oczyszczoną i gładką powierzchnię domku letniskowego drewnianego należy nałożyć warstwę lakieru, lakierobejcy albo lazuru. Należy przy tym pamiętać o zasadzie: im mniej twardy gatunek drewna, tym mocniejszy lakier.

Domki letniskowe drewniane z tarasem nie powinny być malowane lakierem w tych miejscach, które są najbardziej narażone na ścieranie: podłodze czy balustradach. Takie powierzchnie zdecydowanie lepiej pomalować substancją oleistą. Olejowanie drewna, które było już wcześniej zabezpieczone w ten sposób nie wymaga tak intensywnego ścierania, jak w przypadku lakieru. Olejowane warstwy domku letniskowego drewnianego wystarczy zaledwie wyrównać tak, aby następna powłoka nie wyglądała nieestetycznie.

Czytany 221 razy

Artykuły powiązane

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.

 • Zimowe wyprzedaże - co warto kupić Zimowe wyprzedaże - co warto kupić

  Zimowa wyprzedaż to doskonała okazja do złowienia czegoś wyjątkowego w atrakcyjnej cenie. Warto jednak wiedzieć, na czym się skupić, aby przypadkiem nie wpaść w wir promocji i nie wydać ogromnych ilości pieniędzy. Doradzamy, jakie rzeczy należy mieć na oku w trakcie zimowych wyprzedaży.