Polecane artykuły

  • 1

piątek, 19 styczeń 2018 12:01

Jak zadbać o domek letniskowy?

Polskie gatunki drzew, z których najczęściej wykonuje się domki letniskowe potrzebują odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji. Zobacz, jak wykonać te zabiegi samodzielnie.

Domki letniskowe drewniane najczęściej wykonywane są z rodzimych gatunków drzew, jak sosna czy świerk. Dzięki temu można je dostać w przystępnych cenach, a w polskich warunkach klimatycznych sprawdzają się bez zarzutu: zimą trzymają ciepło, a latem nie nagrzewają się zbytnio. Trzeba jednak pamiętać, że nie są tak wytrzymałe jak egzotyczne gatunki, dlatego należy je odpowiednio przygotować (przed przystąpieniem do budowy domku letniskowego drewnianego), a następnie starannie pielęgnować. Domki letniskowe drewniane poddane takiemu traktowaniu przez lata będą cieszyły oko i odpowiednio służyły.

Właściwie przygotowana do budowy deska powinna być odpowiednio przesuszona, poddana impregnacji metodą ciśnieniową, a następnie pomalowana ochroną farbą, wzmocnioną warstwą lakieru odbijającego wilgoć. Domki letniskowe drewniane skonstruowane z takich elementów bez wątpienia wytrzymają długie lata.

Trzeba jednak pamiętać, że domki letniskowe drewniane potrzebują także przedsezonowego oczyszczenia zewnętrznej elewacji z zanieczyszczeń. Można użyć w tym celu drucianej szczotki wespół z detergentem i ciepłą wodą albo papieru ściernego czy szlifierki (jeśli nawierzchnia mocno się trzyma). Na oczyszczoną i gładką powierzchnię domku letniskowego drewnianego należy nałożyć warstwę lakieru, lakierobejcy albo lazuru. Należy przy tym pamiętać o zasadzie: im mniej twardy gatunek drewna, tym mocniejszy lakier.

Domki letniskowe drewniane z tarasem nie powinny być malowane lakierem w tych miejscach, które są najbardziej narażone na ścieranie: podłodze czy balustradach. Takie powierzchnie zdecydowanie lepiej pomalować substancją oleistą. Olejowanie drewna, które było już wcześniej zabezpieczone w ten sposób nie wymaga tak intensywnego ścierania, jak w przypadku lakieru. Olejowane warstwy domku letniskowego drewnianego wystarczy zaledwie wyrównać tak, aby następna powłoka nie wyglądała nieestetycznie.

Czytany 204 razy

Artykuły powiązane