Polecane artykuły

 • 1
czwartek, 27 kwiecień 2017 14:36

Jak prywatne przedszkole obchodziło wraz z dziećmi okres wielkanocny?

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich. Do dzisiaj celebrujemy je zgodnie z odwieczną tradycją i obrzędami. W przypadku prywatnych przedszkoli święta wielkanocne to okres, gdy dzieci zapoznają się z tradycją malowania pisanek, najważniejszymi symbolami i charakterystycznymi potrawami, które można w tym czasie znaleźć na stole.

 

Święta wielkanocne obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa są dla sporej części Polaków jednym z najważniejszych świąt w roku. Dlatego warto, żeby dziecko o historii Wielkanocy dowiedziało się możliwie jak najszybciej – w ten sposób będziemy mogli rozwinąć jego przywiązanie do tradycji wielkanocnych oraz pobudzić i pogłębić przeżycia emocjonalne związane z tym świętemOpiekunowie z prywatnego przedszkola w Poznaniu wesolekoziolki.pl podkreślają, że Wielkanoc stwarza również atmosferę wychowawczą opartą na życzliwości, współpracy oraz opiekuńczości w stosunku do potrzebujących pomocy. W jaki sposób najłatwiej wciągnąć dziecko w zwyczaje wielkanocne?

Szukanie symbolicznego jajka

Wielkanoc na szczęście posiada wiele symboli, które są w stanie łatwo zainteresować niemal każdego malucha. Świąteczny baranek, palemka, pisanki, kurczaczki i lany poniedziałek potrafią szybko i skutecznie przyciągnąć uwagę dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dużą rolę w całym procesie zapoznawania z Wielkanocą powinien odgrywać wiek dziecka. Jeśli jest ono zbyt małe na zrozumienie prawdziwej historii Wielkiej Nocy, warto na początku przedstawić mu symbolikę tych świąt; wyjaśnić, że chleb w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa – w końcu we wszystkich kulturach uważa się go za pokarm niezbędny do życia. Sól natomiast uznaje się za symbol oczyszczenia, a poświęcona ma chronić przed złem i zepsuciem nasze dusze. W ten sposób dziecko pozna znaczenie potraw, które potem będzie wsadzać do koszyczka wielkanocnego (albo z niego wyjadać).

W przypadku mniejszych dzieci warto postawić na wielkanocne gry i zabawy. Jedną z tradycyjnych gier jest szukanie czekoladowych jajek lub króliczków ukrytych przez wychowawców. Zabawę tę można połączyć z nauką: warto wyjaśnić dziecku skąd się biorą jajka, co można z nich zrobić i jakie mają wartości odżywcze. Większym dzieciom przy okazji można wyjaśnić, że jajko to symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. I że ma nam ono przypominać o tym, że Jezus zmartwychwstał.

Prywatne przedszkole a tradycje wielkanocne

W okresie poprzedzającym Wielkanoc dzieci z prywatnych przedszkoli malowały kolorowe pisanki, wyklejały baranki, robiły kurczaczki i zajączki wielkanocne, kartki świąteczne, koszyczki i palmy. Dzieci zapoznały się też z wierszami, piosenkami, inscenizacją o tematyce wielkanocnej oraz ze starymi, ludowymi zabawami związanymi z tymi świętami. Generalnie warto szybko zapoznawać dzieci z polskimi tradycjami wielkanocnymi oraz rozmawiać z nimi o święceniu koszyczków z pokarmami, pieczeniu babek wielkanocnych oraz polewaniu się wodą w śmigus dyngus, gdyż dzięki temu maluchy będą później chętniej kultywować polskie zwyczaje wielkanocne. Ponadto umożliwianie dzieciom wykonywania kartek świątecznych i innych drobnych ozdób sprawia, że dzieci zwyczajnie czują, iż mają swój wkład w Wielkanoc.

Czytany 545 razy

Artykuły powiązane

 • Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód Wiecznie zimne stopy? 9 przyczyn, które powodują chłód

  Czasami, bez względu na to, ile par wełnianych skarpet nosisz, Twoje stopy po prostu nie mogą się rozgrzać. Istnieją schorzenia, które mogą sprawić, że stopy będą wiecznie zimne.

 • Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa Alternatywa dla sukienki - elegancka bluzka wieczorowa

  Elegancka bluzka to jedna z najbardziej uniwersalnych części damskiej garderoby. Noszą ją kobiety w każdym przedziale wiekowym, nie zważając na mankamenty sylwetki. Dobrze dobrana bluzka, potrafi zatuszować wady a uwypuklić walory figury.

 • Rodzaje damskich torebek Rodzaje damskich torebek

  Wszystkie doskonale wiemy, jak ważna jest dla nas torebka. Pełni ona funkcję praktyczną i jest świetnym dodatkiem do każdej naszej stylizacji. Jest niezbędnym elementem kobiecej garderoby i musi spełniać oczekiwane wymagania.

 • Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze! Prezent dla mamy? Biżuteria sprawdzi się zawsze!

  Zbliżają się urodziny lub Dzień Mamy i zastanawiasz się, co podarować w ten wyjątkowy dzień? Biżuteria będzie zawsze dobrym pomysłem, ale oczywiście nie jest to jedyna opcja! Warto dobrze przemyśleć zakup podarunku na wyjątkową okazję, aby Twoja mama poczuła, jak wiele dla niej znaczysz. Dobrze dobrany prezent jest nie tylko piękny czy praktyczny, ale niesie za sobą również ważne przesłanie – możesz w ten sposób pokazać, że jest wyjątkową osobą i zasługuje na wszystko, co najlepsze!

 • Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra Złote, srebrne, brokatowe…, czyli bogato zdobione szpilki na Sylwestra

  Noc sylwestrowa to czas, w którym panie mogą dać upust swoim modowym fantazjom i założyć na siebie strojne kreacje oraz połyskujące dodatki, które są spełnieniem dziecięcych marzeń o byciu księżniczką. Wiele pań uwielbia błyszczącą garderobę, ale jednak nie decyduje się na to, aby zakładać ją na co dzień.