Polecane artykuły

 • 1

czwartek, 27 kwiecień 2017 12:36

Jak prywatne przedszkole obchodziło wraz z dziećmi okres wielkanocny?

Wielkanoc to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich. Do dzisiaj celebrujemy je zgodnie z odwieczną tradycją i obrzędami. W przypadku prywatnych przedszkoli święta wielkanocne to okres, gdy dzieci zapoznają się z tradycją malowania pisanek, najważniejszymi symbolami i charakterystycznymi potrawami, które można w tym czasie znaleźć na stole.

 

Święta wielkanocne obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa są dla sporej części Polaków jednym z najważniejszych świąt w roku. Dlatego warto, żeby dziecko o historii Wielkanocy dowiedziało się możliwie jak najszybciej – w ten sposób będziemy mogli rozwinąć jego przywiązanie do tradycji wielkanocnych oraz pobudzić i pogłębić przeżycia emocjonalne związane z tym świętemOpiekunowie z prywatnego przedszkola w Poznaniu wesolekoziolki.pl podkreślają, że Wielkanoc stwarza również atmosferę wychowawczą opartą na życzliwości, współpracy oraz opiekuńczości w stosunku do potrzebujących pomocy. W jaki sposób najłatwiej wciągnąć dziecko w zwyczaje wielkanocne?

Szukanie symbolicznego jajka

Wielkanoc na szczęście posiada wiele symboli, które są w stanie łatwo zainteresować niemal każdego malucha. Świąteczny baranek, palemka, pisanki, kurczaczki i lany poniedziałek potrafią szybko i skutecznie przyciągnąć uwagę dziecka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że dużą rolę w całym procesie zapoznawania z Wielkanocą powinien odgrywać wiek dziecka. Jeśli jest ono zbyt małe na zrozumienie prawdziwej historii Wielkiej Nocy, warto na początku przedstawić mu symbolikę tych świąt; wyjaśnić, że chleb w tradycji chrześcijańskiej jest najważniejszym z symboli, ponieważ przedstawia ciało Chrystusa – w końcu we wszystkich kulturach uważa się go za pokarm niezbędny do życia. Sól natomiast uznaje się za symbol oczyszczenia, a poświęcona ma chronić przed złem i zepsuciem nasze dusze. W ten sposób dziecko pozna znaczenie potraw, które potem będzie wsadzać do koszyczka wielkanocnego (albo z niego wyjadać).

W przypadku mniejszych dzieci warto postawić na wielkanocne gry i zabawy. Jedną z tradycyjnych gier jest szukanie czekoladowych jajek lub króliczków ukrytych przez wychowawców. Zabawę tę można połączyć z nauką: warto wyjaśnić dziecku skąd się biorą jajka, co można z nich zrobić i jakie mają wartości odżywcze. Większym dzieciom przy okazji można wyjaśnić, że jajko to symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią. I że ma nam ono przypominać o tym, że Jezus zmartwychwstał.

Prywatne przedszkole a tradycje wielkanocne

W okresie poprzedzającym Wielkanoc dzieci z prywatnych przedszkoli malowały kolorowe pisanki, wyklejały baranki, robiły kurczaczki i zajączki wielkanocne, kartki świąteczne, koszyczki i palmy. Dzieci zapoznały się też z wierszami, piosenkami, inscenizacją o tematyce wielkanocnej oraz ze starymi, ludowymi zabawami związanymi z tymi świętami. Generalnie warto szybko zapoznawać dzieci z polskimi tradycjami wielkanocnymi oraz rozmawiać z nimi o święceniu koszyczków z pokarmami, pieczeniu babek wielkanocnych oraz polewaniu się wodą w śmigus dyngus, gdyż dzięki temu maluchy będą później chętniej kultywować polskie zwyczaje wielkanocne. Ponadto umożliwianie dzieciom wykonywania kartek świątecznych i innych drobnych ozdób sprawia, że dzieci zwyczajnie czują, iż mają swój wkład w Wielkanoc.

Czytany 470 razy

Artykuły powiązane

 • Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze? Okulary damskie – czym kierować się przy wyborze?

  Okulary damskie stanowią bardzo ważny dodatek każdego stroju. Wystarczy postawić na wyjątkowe lenonki, duże muchy czy kolorowe oprawki, które sprawią, że strój nabierze nowego charakteru. Odpowiednio dobrane okulary damskie podkreślą Twój indywidualizm!

 • Dekoracje na 18 urodziny Dekoracje na 18 urodziny

  Osiemnaste urodziny to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Jest to czas, kiedy każdy z nas przekracza magiczną granicę wyznaczoną przez prawo pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

 • Designerskie meble i dodatki do salonu Designerskie meble i dodatki do salonu

  Stylowy i elegancki salon to wizytówka każdego domu czy mieszkania. Dlatego urządzając to pomieszczenie, przykładamy tak dużą uwagę do jego estetyki. Przy urządzaniu salonu należy kierować się tym, aby ostatecznie wystrój miał spójny i harmonijny charakter.

 • Podział majątku po rozwodzie Podział majątku po rozwodzie

  Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

 • Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki! Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne? Skorzystaj z wiosennej promocji w Twoje Soczewki!

  Wiosna za pasem, a razem ze słoneczną pogodą przychodzi ochota na odświeżenie stylu. Poza przeglądem garderoby czas również na dopasowanie akcesoriów do najnowszych trendów i poczucie się stylowo. Dzisiaj chcemy przedstawić kilka cennych porad dotyczących dobierania okularów przeciwsłonecznych, jak i korekcyjnych. Mamy również niespodziankę w postaci dużych rabatów na zakup wymarzonych okularów!