piątek, lipiec 12, 2024
piątek, 28 czerwiec 2024 18:21

Jak pielęgnować i utrzymywać damskie torebki w doskonałym stanie?

pielęgnacja torebek pielęgnacja torebek Ochnik

Niezależnie od tego, czy masz pokaźną kolekcję torebek czy tylko kilka ulubionych, musisz wiedzieć, jak o nie dbać. Dzięki temu posłużą Ci dłużej. Odpowiednio przechowywane i pielęgnowane torebki damskie prezentują się doskonale mimo upływu czasu, nawet intensywnie użytkowane. Jak się o nie zatroszczyć?

 

Rodzaj materiału torebki

Aby właściwie zadbać o posiadane torebki, warto pogrupować je pod względem tego, z jakiego są materiału. W ten sposób łatwiej będzie dopasować do nich odpowiednie zabiegi. Najpopularniejsze torebki damskie to te wykonane ze skóry naturalnej i jej imitacji, ale kupić możesz także te z nylonu, słomy i innych materiałów sztucznych. Najtrudniej zatroszczyć się o stan wszelkich delikatnych tworzyw. Chodzi zarówno o torebki ze słomy, jak i innych plecionek. Skóra jest wytrzymała, daje się konserwować i odnawiać. Imitacja skóry jest podatna na zarysowania i rozdarcia, wymaga więc obchodzenia się z nią w delikatny sposób. Na pewno żadnej torebce dobrze nie zrobi wilgoć i ścisk.


Kremowa torebka damska na ramię OCHNIK TOREC-0405B-12 (W24)

Jak czyścić torebki?

Jak już wspomniano, jeśli chcesz, by Twoje torebki dobrze się prezentowały przez długi czas, nie mogą być poddane działaniu wilgoci. Właśnie dlatego, jeśli zmokniesz, pozwól torebce wyschnąć z daleka od źródeł ciepła. Inaczej może ulec zdeformowaniu. Jeśli musisz wyczyścić torbę, użyj miękkiej szmatki zwilżonej wodą, nie zamaczaj jej. Zdecydowanie lepszym wyjściem jest użycie samej wody. Jeśli nie wystarczy – użyj środka przeznaczonego dla konkretnego materiału lub płynu do naczyń. Lepiej czyścić torebki od razu, jak tylko ulegną zabrudzeniu, niż dopuszczać do tego, by zanieczyszczenia weszły w głąb materiału.

Jak przechowywać torebki damskie? Koniecznie z wypełnieniem!

Niezależnie od tego, czy kupujesz miękką torbę, czy usztywnioną, bardzo często jest wypełniona papierem. To zapobiega jej deformacji. Jeśli więc chcesz przechowywać torebki w domu w taki sposób, by unikać ich niszczenia – również wypełnij je od środka. Czym? W zależności od wielkości mogą to być chusteczki zwinięte w kulki, ale także papier. Jeśli torba jest dużych wymiarów, możesz wykorzystać do jej wypełnienia dmuchane woreczki, które często znajdują się w przesyłkach lub małą poduszkę ozdobną. Dzięki temu, że torebki będą wypełnione wewnątrz, zachowają swój kształt i nie będą się na nich pojawiały nieestetyczne zagięcia. Oczywiście nie chodzi o to, by upychać wewnątrz zbyt wiele, bo to też źle wpłynie na ich wygląd. Torby damskie mają po prostu utrzymać swój kształt.


Skórzana, czarna listonoszka damska OCHNIK TORES-0643A-99 (W24)

Gdzie przechowywać torebki?

Nie każda z nas posiada garderobę jako osobne pomieszczenie, w którym może wygospodarować miejsce do przechowywania torebek. Jednak nie ma co się oszukiwać – modele ze skóry naturalnej dobrze jest ustawiać swobodnie na półkach. Zapobiega to ich niszczeniu. Postaraj się więc wygospodarować dla cenniejszych modeli przestrzeń w szafie. Jeśli nie jest to możliwe, może znajdzie się miejsce na powieszenie ich na haczykach? Dobrym sposobem jest zawieszanie torebek na wieszakach, a następnie na drążku. Pomocne mogą być organizery pionowe, podobne jak na buty. Torebki damskie, których nie planujesz nosić w najbliższym czasie, możesz ustawić na górze szafy lub umieścić np. w skrzyni w łóżku. Musisz jednak wiedzieć, że dobrze jest im zapewnić cyrkulację powietrza. Torebki kopertówki możesz ustawić w stojaku na pokrywki garnków.

Jak chronić torebki przed zniszczeniem?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest torebka, dobrze jest ją zabezpieczyć przed zniszczeniem. Także tym, które może powstać w czasie przechowywania. Tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na torby z aksamitu i weluru, ale także lakierowane i z gładkiej skóry czy jej imitacji. Aby zabezpieczyć ich powierzchnię przed zniszczeniem, dobrze jest je umieścić w pokrowcu. Może być to ten, który otrzymałaś wraz z torbą, jeśli jednak go nie posiadasz, możesz w tym celu wykorzystać starą poszewkę na poduszkę lub T-shirt. Umieszczenie torebek w pokrowcach (każdej w innym) zabezpieczy ich powierzchnię przed niszczeniem, a samą torbę przed działaniem kurzu i promieni słonecznych.

Nie można zapomnieć i o innych czynnikach. Jeśli torba posiada łańcuszek, ozdobny brelok i inne detale, które są dość ostre, mogą również ją zniszczyć. Właśnie dlatego warto temu zapobiec. Jak? Możesz na przykład wsunąć łańcuszek do środka. Długi pasek torby warto odpiąć, zwinąć w ślimaka i umieścić wewnątrz torby. Dzięki temu się nie zgubi i nie zdeformuje. Jeśli torba ma biżuteryjne dodatki, można na dłuższe przechowywanie okleić je papierową taśmą klejącą.

Aby torebki dłużej Ci służyły i pięknie się prezentowały, nawet po długotrwałym przechowywaniu, musisz o nie odpowiednio zadbać. Dzięki tym trikom będzie Ci łatwiej je zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem kurzu, promieni słonecznych i innych mechanicznych uszkodzeń.