×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
piątek, 18 sierpień 2017 13:12

Wszystko o witaminie D3

Witamina D3, czyli cholekalcyferol, w największym stopniu odpowiedzialna jest za stan naszych kości i zębów. Jest to postać syntetyzowana w skórze bądź pozyskiwana z pożywienia. Białko wiążące przedstawianą witaminę, decyduje o jej krążeniu w surowicy krwi.

 

Funkcje i role witaminy D3

Witamina D3 odpowiada za absorpcję wapnia oraz fosforu z komórek. Wzmacnianie kości i zębów, o których decyduje, możliwe jest dzięki zapobieganiu usuwaniu wapnia z organizmu. Działa wspomagająco na układ odpornościowy, a także jest w stanie ochronić organizm przed rozwojem niektórych nowotworów.<

Dzięki witaminie D3, we krwi utrzymywany jest prawidłowy poziom hormonu odpowiedzialnego za włączanie i wyłączanie genów, a mianowicie kalcytriolu.

Objawy sugerujące niedobór i skutki

Niedobory witaminy D3 są groźne dla organizmu ludzkiego. U dorosłych prowadzą do zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego. Do tego dochodzi zwiększone ryzyko osteoporozy, szczególnie u starszych osób. Mięśnie stają się znacznie słabsze, zostają przyspieszone procesy starzenia. Kolejno pojawiają się schorzenia układu krążenia.

Niedobór witaminy D3 jest stanem niezwykle niekorzystnym dla dzieci, ponieważ prowadzi do rozwoju krzywicy.

Objawy sugerujące, iż mamy do czynienia z niedoborem, to przede wszystkim bóle mięśni, kości oraz choroby przyzębia. Do tego problemy ze snem, uczucie nadmiernej suchości w jamie ustnej oraz mniejszy niż zwykle apetyt.

U najmłodszych niedobór objawia się opóźnionym zrastaniem ciemiączka, występowaniem guzków czołowych oraz spłaszczoną główką w tylnej części.

Przedawkowanie i jego objawy

Witaminę D3 równie dobrze można przedawkować stosując niedostosowaną do potrzeb pacjenta suplementację. Objawy to wymioty, zaburzenia neurologiczne oraz powiększenie wątroby i śledziony. Warto zwrócić uwagę, iż do przedawkowania dochodzi jednak niezwykle rzadko.

Uzupełnianie niedoborów

Naturalne metody pozwalające na uzupełnienie to ekspozycja na słońce oraz przyjmowanie pokarmów bogatych w witaminę D3. Z kolei farmakologicznie można wspomagać się odpowiednimi preparatami.