Wydrukuj tę stronę
czwartek, 29 listopad 2018 16:07

Korony porcelanowe – kiedy warto je stosować?

Protetyka jest dziedziną stomatologii, która bardzo szybko się rozwija. Istnieje wiele możliwości, które pozwalają na uzupełnienie braków zębowych. Jednym z nich są korony porcelanowe.

Stosowanie koron porcelanowych

Korony porcelanowe legionowo należą do jednych z najczęściej wstawianych koron protetycznych. Wśród wskazań do założenia korony protetycznej wymienić możemy między innymi duże zniszczenie zęba przez próchnicę, złamanie zęba, patologiczne starcie zęba. Korona porcelanowa może zostać także założona na ząb po leczeniu endodontycznym, jako wzmocnienie tego zęba. Korony porcelanowe są stosowane także z powodów estetycznych – jako korekta zębów trwale przebarwionych czy krzywych. Warto jednak wspomnieć o tym, że korony protetyczne są uzupełnieniami stałymi, więc przed ich założeniem ząb zostanie oszlifowany, a korona zamocowana na nim przy użyciu specjalnych środków.

Założenie korony porcelanowej

Koronę porcelanową można założyć zarówno na naturalnym zębie, posiadającym korzeń, jak i na implantach. W przypadku zakładania koron protetycznych na zębach warto pamiętać o tym, że przed zabiegiem założenia korony porcelanowej ząb musi zostać wyleczony kanałowo. Następnie ząb zostaje oszlifowany, a na nim zakłada się koronę. W przypadku zakładania koron porcelanowych na implantach należy najpierw zorientować się, czy warunki kostne pozwalają na wszczepienie implantu, a następnie osadzenie na nim korony. Proces ten jest bardziej skomplikowany, jednak dzięki rozwojowi implantologii w wielu wypadkach założenie implantu i korony porcelanowej może zostać wykonane już w ciągu jednego dnia.

Czy warto korzystać z koron porcelanowych?

Korona porcelanowa, jako uzupełnienie protetyczne stałe, jest dobrym zastępstwem dla naturalnego zęba. Można bez obaw jeść, bez ryzyka wypadnięcia protezy z ust. Ten sposób na uzupełnienie braków zębowych cieszy się rosnącą popularnością, tym bardziej, że koszt założenia korony nie jest astronomiczny.