Wydrukuj tę stronę
czwartek, 23 maj 2019 14:31

Depilacja w domu - wybierz najlepszą dla siebie metodę

Depilacja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów jakim poddajemy się na co dzień. Wbrew pozorom to nie tylko domena kobiet - współcześnie coraz więcej panów ją docenia i korzysta z jej dobrodziejstw. Nic dziwnego - usuwanie owłosienia z ciała ma wymiar nie tylko estetyczny, ale także stricte higieniczny. Jak wybrać najlepszą domową metodę depilacji?

 

Depilacja przy użyciu maszynki do golenia

Prawdopodobnie najszybszy, bezbolesny i najłatwiejszy sposób usuwania owłosienia z ciała. Wybierając tę metodę należy pamiętać o użyciu odpowiedniego preparatu (krem, żel, pianka) do golenia, który spełnia dwojaką rolę: zmiękcza włoski, jednocześnie zapewniając maszynce łatwy poślizg. W awaryjnych sytuacjach sprawdzi się także mydło lub żel pod prysznic. Nawilżenie ma tu o tyle znaczenie, że pozwoli uniknąć podrażnień skóry. Niestety, ta metoda ma także pewne wady - przede wszystkim krótkotrwały czas działania. Włoski bowiem bardzo szybko odrastają stając się jednocześnie twardsze i grubsze, dlatego zabieg ten należy powtarzać co 2 - 3 dni (choć u niektórych osób nawet codziennie). Co ważne, osoby zmagające się z żylakami i wszelkimi zmianami skórnymi powinny wystrzegać się maszynek do golenia.

Usuwanie owłosienia przy pomocy depilatora

Depilator to niewielkie urządzenie, które usuwa owłosienie wraz z cebulkami, dlatego efekty tego zabiegu utrzymują się nawet 3 - 4 tygodnie. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego. Metoda ta jest bolesna (zwłaszcza w okolicach bikini czy pach), dlatego może się nie sprawdzić u osób wrażliwych na ból. W takim przypadku warto sięgnąć po depilatory, które dodatkowo masują lub chłodzą skórę w trakcie pracy, co pozwoli niwelować uczucie bólu. Urządzenie to nie należy do najtańszych, choć jest to jednorazowy wydatek, który w dłuższej perspektywie czasu może okazać się najtańszą alternatywą. Warto pamiętać, że włosy usuwane za pomocą depilatora wykazują tendencję do wrastania, dlatego należy szczególnie zadbać o ciało i regularnie stosować peeling. Z tego sposobu depilacji nie powinny korzystać osoby zmagające się na co dzień z żylakami i pękającymi naczynkami.

Gotowe preparaty do golenia

Depilację można także wykonać przy użyciu gotowych, chemicznych środków dostępnych w formie pianek czy kremów, które rozpuszczają keratynę wchodzącą w skład włosów. Sposób ich użycia jest niezwykle prosty. Aplikuje się je bowiem bezpośrednio na suche, owłosione partie ciała przy pomocy szpatułek dołączonych do danego preparatu. Po odczekaniu kilku minut (wedle zaleceń producenta danego środka), usuwa się owy preparat z ciała przy pomocy tej samej szpatułki, a resztę spłukuje wodą. To idealne rozwiązanie dla osób wrażliwych na ból i zmagających się ze skórą naczynkową. Co więcej, efekty tej depilacji mogą utrzymywać się nawet 7 dni. Tym co przemawia na ich niekorzyść jest możliwość uczulenia skóry (dlatego przed jej zastosowaniem należy koniecznie przeprowadzić próbę alergiczną) i nie zawsze dokładnie usuwają wszystkie włoski.

Depilacja z wykorzystaniem wosku

Depilacja  ciepłym woskiem to najpopularniejsza metoda usuwania owłosienia stosowana w salonach kosmetycznych. W warunkach domowych warto jednak sięgnąć po plastry z woskiem, których użycie jest nie tylko łatwiejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze, aniżeli tradycyjnego ciepłego wosku. Przed rozpoczęciem zabiegu, plastry należy delikatnie podgrzać (np. rozcierając je w dłoniach lub położyć na chwilę na ciepłym kaloryferze), a następnie nakleić na dane miejsce na ciele. Po wygładzeniu i dociśnięciu plastra do skóry należy energicznie go zerwać pamiętając, aby robić to w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Ta metoda ma wiele wspólnego z depilatorem - efekty utrzymują się od 3 do 4 tygodni i jest tak samo bolesna. Odradza się ją osobom cierpiącym na żylaki i cerę naczynkową.

Domowa depilacja laserowa

Depilacja laserowa to seria zabiegów, które doprowadzają do całkowitej eliminacji owłosienia ciała. Dotychczas robiono to tylko i wyłącznie w profesjonalnych salonach kosmetycznych, choć na rynku pojawiły się niedawno urządzenia (popularnie zwane depilatorami laserowymi) wykorzystujące wiązkę światła IPL (niszczącą cebulki włosowe) pozwalające na wykonanie tego zabiegu w domowym zaciszu. Nie jest to tanie urządzenie (najtańszy depilator to koszt rzędu ok. 1000 złotych), choć przy prawidłowym użyciu pozwala osiągnąć wymierne efekty. Przygotowując się do depilacji tą metodą należy bezwzględnie zapoznać się z wytycznymi producenta danego urządzenia. Ogólne zalecenia mówią o unikaniu bezpośredniego kontaktu ze słońcem (zarówno przed, jak i po depilacji) oraz wykonywania zabiegu seriami (4 - 5) w odstępie 4 - 8 tygodni. Z tej metody nie powinny korzystać kobiety w ciąży, osoby posiadające tatuaże, przebarwienia czy znamiona skórne.