Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 marzec 2019 19:39

Dieta w chorobach prostaty

Przerost prostaty dotyka coraz więcej mężczyzn. Problem ten utrudnia codzienne funkcjonowanie, poprzez bardzo częste oddawanie moczu (nawet nocą), ciągłe parcie na pęcherz oraz nasilające bóle podbrzusza.

Czym jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy, z którego chorobami borykają się głównie dojrzali mężczyźni. Szacuje się, że problemy te dotykają aż 50% osób powyżej 60 roku życia. Nie należy lekceważyć nawet najłagodniejszej postaci choroby, bowiem nieleczone dolegliwości szybko się nasilają powodując jeszcze gorsze objawy i ogromny dyskomfort. Rozrost komórek gruczołowych powoduje znaczący ucisk na przewód moczowy, stąd problemy z oddawaniem moczu.

Leczenie problemu

Walkę z chorobą należy rozpocząć jak najszybciej, by zapobiec pogłębianiu się schorzenia. Leczenie prostaty zaburza aktywność seksualną, a zażywanie leków zazwyczaj niesie ze sobą wiele wyrzeczeń. Czasem jednak przyjmowanie preparatów nie wystarczy i konieczna jest operacja polegająca na całkowitym usunięciu prostaty.

Dieta w chorobach rozrostu prostaty

Prostata to nie wyrok, należy w ramach profilaktyki zadbać o zdrową dietę. Powinna ona być oparta na owocach i warzywach, gdyż jest to źródło wielu witamin i przeciwutleniaczy, a także składników mineralnych, które hamują stany zapalne w organizmie człowieka. W celu obkurczenia gruczołu krokowego niezbędne jest spożywanie odpowiedniej ilości cynku - można go znaleźć w orzechach, mleku, jajkach oraz owocach morza. Ważne są także zdrowe tłuszcze. Niezbędne witaminy przy problemach z prostatą to: witamina D, witamina C i witamina B. Niezwykle istotny jest również związek o nazwie diindolometan, który zmniejsza w znacznym stopniu przyrost gruczołu i jednocześnie pomaga regulować odpowiedni poziom hormonów. Najczęściej przyjmuje się go w postaci suplementu, ale występuje naturalnie także w brokułach, kalafiorach, kapustach i brukselkach. Gdy prostata daje o sobie znak należy unikać nadmiernego spożycia cukrów, wystrzegać się produktów z zawartością syropu glukozowo-fruktozowego i słodyczy. Warto również zamienić białe pieczywo na ciemne. Dobrym rozwiązaniem jest także rezygnacja z alkoholu i innych używek.
Oprócz diety ważnym elementem na walkę z prostatą jest zmiana stylu życia, dążenie do zachowania właściwej masy ciała, rozpoczęcie aktywności fizycznej oraz unikanie stresujących sytuacji. Połączenie ze sobą wszystkich aspektów na pewno poprawi ogólne zdrowie i stan fizyczny chorego oraz wzmocni organizm w walce z problemem. Bardzo ważne jest wsparcie bliskich i otoczenia, dlatego warto otaczać się życzliwymi osobami.

Czytany 129 razy

Artykuły powiązane

 • Jak walczyć z nadpotliwością? Jak walczyć z nadpotliwością?

  Pocenie się to sposób, w jaki ciało reguluje swoją temperaturę. Mimo to niektórzy mogą doświadczać niepożądanego nadmiernego pocenia się w pewnych sytuacjach. Istnieje kilka strategii do walki z nadpotliwością.

 • Czym jest badanie USG jamy brzusznej? Czym jest badanie USG jamy brzusznej?

  Obrazowanie ultradźwiękowe brzucha wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia obrazów struktur w górnej części brzucha. Służy do diagnozowania bólu lub wzdęć (powiększenia) i oceny nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, przewodów żółciowych, trzustki, śledziony i aorty brzusznej. Ultradźwięki są bezpieczne, nieinwazyjne i nie wykorzystują promieniowania jonizującego.

 • Przebieg wizyty w przychodni kardiologicznej Przebieg wizyty w przychodni kardiologicznej

  Osoby, u których zdiagnozowana została choroba serca, powinny regularnie odwiedzać kardiologa. Jednak bywa, że spotkanie z tego typu specjalistą, zostaje zalecone przez lekarza pierwszego kontaktu, ze względu na charakter dolegliwości odczuwanych przez pacjenta.

 • Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca? Kiedy zalecane jest wykonanie echa serca?

  Bywa, że podczas wizyty u kardiologa okazuje się, że wskazane jest zrobienie dodatkowych badań, aby stwierdzić co dokładnie dolega pacjentowi. Zwykle lekarz zleca wówczas m.in. echokardiografię, która wykorzystując fale ultradźwiękowe, umożliwia uzyskanie obrazu serca i ocenę jego stanu.

 • Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć Odżywki i suplementy - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

  Na rynku kosmetycznym i farmaceutycznym każdego dnia pojawiają się coraz to nowsze suplementy i odżywki. Ich liczba sprawia, że nie wiemy, na co się zdecydować. Kierujemy się reklamą, ceną i opiniami znajomych. Jednak to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać sięgając po popularne specyfiki...