×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 02 październik 2018 11:34

4 przepisy na jesienne przetwory z pomidorów

Zimą tęsknimy za świeżymi, smacznymi i aromatycznymi pomidorami. Te dostępne z importu nie mają zwykle takich walorów smakowych jak pomidory dojrzewające latem na słońcu. Już teraz możesz więc zadbać o to, aby w potrawach także zimą nie zabrakło pachnących pomidorów przywodzących na myśl ciepłe lato. Zrób przetwory z pomidorów!

Najlepsze są warzywa i owoce dojrzewające w sezonie, naturalnie. O zdrowiu, czyli wartości odżywczej produktów, a także o ich walorach smakowych, a nawet zapachu decydują gleba, dostępność odpowiedniej ilości wody oraz przede wszystkim słońce. Pomidory dojrzewające w słońcu mają charakterystyczny smak i zapach, są mięsiste i z chęcią je jemy. Warto przechować nieco letniego pomidorowego smaku, robiąc przetwory z pomidorów.

Passata pomidorowa

Domowa passata, czyli przecier czy pulpa pomidorowa, będzie podstawą wielu dań przygotowywanych zimową porą. Na jej bazie przyrządzić można zupę, sos do makaronów, ryby, mięsa i wiele innych potraw. Do przygotowania passaty potrzebujesz:

  • 5 kg świeżych pomidorów
  • 3 łyżki soli

oraz opcjonalnie:

  • 10–15 ząbków czosnku
  • zioła, np. bazylię

Najpierw sparz pomidory, aby zdjąć z nich skórkę. Wystarczy minutowa „kąpiel” we wrzątku i skórka odchodzi z łatwością. Następnie pokrój pomidory na kawałki, usuwając jednocześnie szypułki. Przełóż pokrojone pomidory do garnka z wodą, dodaj soli i rozgniecione ząbki czosnku, następnie zagotuj. Pomidory powinny gotować się przez 5 minut. Tak powstałą pulpę przełóż do świeżo wyprażonych w piekarniku słoików, zakręć wieczka i ustaw do góry dnem. Przykryj je kocem i pozostaw do ostygnięcia na ok. 12 godzin.

Sprawdź, czy pokrywki słoików są lekko wklęsłe. Jeśli nie, należy przetwory spasteryzować na sucho lub na mokro. Pod wpływem wysokiej temperatury pozostałe drobnoustroje zginą naturalnie. O zdrowiu pamiętaj również w tym momencie – aby po miesiącach od przygotowania przetwory były świeże i bezpieczne do spożycia.

Domowy keczup

Aromatyczny, wykonany w domu keczup ma zupełnie inny smak niż ten kupiony w sklepie. Możesz pokusić się o keczup pachnący ziołami i przyprawami, o wyjątkowych walorach smakowych. Wówczas potrzebujesz:

  • 1,5–2 kg soczystych pomidorów,
  • 100 ml octu jabłkowego,
  • 50 g cukru,
  • średnią cebulę,
  • 2–3 ząbki czosnku,
  • łyżkę oleju rzepakowego,
  • łyżkę soli,
  • pół łyżeczki pieprzu cayenne,
  • pół łyżeczki mielonego cynamonu,
  • laskę cynamonu,
  • 8–10 kulek ziela angielskiego,
  • łyżkę goździków,
  • łyżkę nasion kolendry.

Po sparzeniu i zdjęciu skórki pokrój pomidory w ćwiartki i usuń szypułki. Pokrój w kostkę cebulę i czosnek. Wlej do rondelka ocet jabłkowy i dodaj pozostałe przyprawy (laskę cynamonu, ziele angielskie, goździki, kolendrę). Zagotuj całość na wolnym ogniu i wyłącz gaz, gdy ciecz zacznie wrzeć. Pozostaw ocet do wystygnięcia, następnie odcedź przez sito.

Do dużego garnka wlej olej, dodaj do niego posiekany czosnek i cebulę. Duś pod przykryciem przez ok. 5 minut, co pewien czas mieszając. Następnie dodaj do całości pokrojone pomidory i po pół łyżeczki pieprzu cayenne i cynamonu mielonego. Gotuj dalej na wolnym ogniu przez ok. 20–30 minut, nadal mieszając. Po tym czasie dolej do garnka nasycony przyprawami ocet, całość zamieszaj i gotuj przez ok. 30 minut.

Następnie zdejmij garnek z ognia, przetrzyj pomidory na gęstym sitku, a przecier przelej z powrotem do garnka. Dopraw całość solą i cukrem i gotuj bez przykrycia na wolnym ogniu przez ok. 45 minut. W tym czasie keczup musi zgęstnieć. Gdy będzie gotowy, przelej go do wyparzonych słoików, pozostawiając między produktem a górną krawędzią słoika odstęp ok. 1 cm. Zakręć słoiki i pasteryzuj przez ok. 20 minut.

Dżem z pomidorów

Dżem pomidorowy można wykonać z dojrzałych, czerwonych pomidorów lub z pomidorów zielonych. Przepis jest prosty – potrzebny jest 1 kilogram mięsistych pomidorów, szklanka cukru, łyżka soku z cytryny, opcjonalnie skórka cytrynowa. Pomidory sparz wrzątkiem i zdejmuj z nich skórkę. Pokrój z kostkę, usuwając szypułki. Włóż je do garnka i gotuj przez 15 minut bez przykrycia, co jakiś czas mieszając. Pomidory powinny się rozpaść, a część płynu – odparować. Dodaj wówczas cukier i wymieszaj.

Możesz rozdrobnić pomidory jeszcze bardziej przy pomocy blendera. Gotuj następnie przez kolejne pół godziny do godziny, mieszając. Dżem powinien zgęstnieć. Pod koniec gotowania dodaj sok z cytryny. Gorący dżem przełóż do wyparzonych słoików, a następnie pasteryzuj przez ok. 30 minut.

Suszone pomidory w oleju

Do suszenia najlepiej nadają się pomidory mięsiste, posiadające niewiele pestek i soku – idealne będą np. pomidory rzymskie. Pomidory przekrój na połowy, usuń gniazda nasienne, poukładaj na siatce i pozostaw na słońcu na 2 do 5 dni. Alternatywną metodą jest ułożenie połówek na blasze i wstawienie ich do piekarnika rozgrzanego do 70°C, na ok. 10 godzin.

Do przygotowania pomidorów w oleju potrzebujesz dodatkowo litra oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek, kilku ząbków czosnku, suszonych ziół (np. bazylii, oregano, tymianku), octu winnego oraz opcjonalnie pestek słonecznika. Suszone pomidory przełóż do miski i dopraw solą i przyprawami, następnie skrop octem winnym i wymieszaj. Przełóż pomidory do słoików, przeplatając warstwy ząbkami czosnku.

Napełnij słoiki do wysokości 3/5. Olej lub oliwę podgrzej w rondelku, a następnie zalej nim pomidory. Rób to powoli, gdyż pomidory chłoną olej. Olej powinien dokładnie przykryć pomidory. Zakręć słoiki i odwróć do góry dnem. Pozostaw do wystygnięcia. Pomidory są gotowe do spożycia po 2–3 dniach.

Po więcej przepisów na pyszne i zdrowe przetwory możesz sięgnąć do strony Naturalnie o zdrowiu.