sobota, kwiecień 27, 2024
wtorek, 30 styczeń 2024 20:10

Psychoterapia - kiedy warto się na nią zdecydować?

psychoterapeuta psychoterapeuta fot: unsplash

Czujesz, że nie dajesz rady stawiać czoła wyzwaniom życiowym? Odczuwasz symptomy, które w jakiś sposób cię niepokoją? Nieprzepracowane sytuacje z przeszłości rzucają się cieniem na Twoje obecne życie? Jeżeli odpowiedź przynajmniej na jedno z tych pytań jest twierdząca, to znak, że psychoterapia może okazać się w Twoim przypadku dobrym pomysłem. Wyjaśniamy, kiedy warto zgłosić się w tej sprawie do specjalisty.

1. Czym zajmuje się psychoterapeuta?

2. Psychoterapia a niepokojące objawy

3. Kiedy psychoterapia zadziała?

Jeżeli interesuje cię psychoterapia Gdańsk daje ci całkiem spore możliwości wyboru. Decyzję możesz podjąć na podstawie opinii, które ma dany psychoterapeuta, metody pracy, zgodnie z którą on działa lub pytając znajomych. Pamiętaj jednak, że nie każda osoba i każda metoda terapeutyczna sprawdza się równie dobrze w danym przypadku.

Czym zajmuje się psychoterapeuta?

Zawód psychoterapeuty bardzo często jest mylony z zawodami psychiatry lub psychologa. Tymczasem każda z tych profesji ma swoją specyfikę. O ile psychiatra specjalizuje się w diagnozowaniu i farmakologicznym leczeniu zaburzeń psychicznych, psycholog skupia na diagnozie psychologicznej, o tyle psychoterapeuta stosuje różnego rodzaju techniki terapeutyczne w tzw. relacji terapeutycznej, dzięki czemu pozwala pracować nad zaburzeniami psychosomatycznymi czy zaburzeniami osobowości. Sposobem jest psychoterapia indywidualna oraz psychoterapia grupowa, w tym psychoterapia rodzinna oraz terapia par (psychoterapia małżeńska).

Psychoterapeuta nie musi być lekarzem, natomiast konieczne jest zdobycie przez niego odpowiednich uprawnień. Może również - i w wielu przypadkach to robi - zaproponować konsultację psychiatryczną. Specjalista psychiatrii pomoże w leczeniu zaburzeń zdrowia, na przykład decydując się na wprowadzenie leczenia farmakologicznego.

Psychoterapia a niepokojące objawy

Mówiąc najprościej: zawsze, kiedy czujesz taką potrzebę. Najczęstszą motywacją jest jednak chęć pokonania różnego typu schorzeń i zaburzeń, na przykład takich jak:

  • objawy nerwicy i zaburzeń lękowych,

  • objawy depresji,

  • zaburzenia odżywiania,

  • przypadki zaburzeń osobowości,

  • uzależnienia,

  • zaburzenia w relacjach rodzinnych, partnerskich, społecznych.

Katalog powodów jest rzecz jasna dużo szerszy. Na pierwszych spotkaniach psychoterapeuta wyjaśni, z jakiego rodzaju terapii korzysta. Może to być terapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna czy też terapia interpersonalna.

Kiedy psychoterapia zadziała?

Czas, kiedy możesz stwierdzić skuteczność psychoterapii, jest bardzo różny. Każdy z nas jest inny, a nasze problemy również różnią się, więc oszacowanie dokładnego czasu jest niemożliwe. Z reguły jednak potrzebnych jest kilka miesięcy, w czasie których terapia zmienia nastawienie pacjenta.