Wydrukuj tę stronę
piątek, 14 styczeń 2022 18:29

Witaminy dla urody

 suplementacja witaminą B12 suplementacja witaminą B12 pixabay

Witaminy są niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wpływają nie tylko na wygląd i urodę, ale także na zdrowie oraz dobre samopoczucie. Ważny jest ich właściwy poziom w organizmie, zarówno nadmiar, jak i niedobór poszczególnych witamin to niepożądane zjawisko. Przekonaj się, co warto wiedzieć na temat witamin wpływających na kondycję włosów, ale nie tylko. Gdzie szukać ich w produktach i jak uzupełnić niedobór witaminy B12.

Jakie witaminy na włosy?

Jednym z pierwszych objawów tego, że w organizmie jest za mało określonych witamin są problemy z włosami. Wypadają, stają się matowe, mniej sprężyste i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. W takich sytuacjach najczęściej zaleca się przyjmowanie suplementów diety dostępnych w aptekach. Trzeba jednak wiedzieć, że zawierają one szereg substancji, które najczęściej powodują wypadanie włosów czy ich złą kondycję. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem może okazać się zbadanie poziomu poszczególnych witamin i do wyniku dopasować kurację. Najczęściej wskazuje się na to, że dla dobrej kondycji włosów w organizmie potrzebny jest odpowiedni poziom witaminy A, witaminy B7 (biotyna) i witamina C. Istotne są także inne witaminy z grupy B, a także szereg składników mineralnych, które wpływają korzystnie na kondycję włosa np. cynk.

Jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12?

Jedną z ważniejszych witamin dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednak jak się okazuje, jest wiele grup osób, które narażone są na jej niedobory i zalecana jest dla nich suplementacja witaminą B12. Do tych grup należą przede wszystkim osoby starsze, niejedzące mięsa, kobiety w ciąży, osoby z niedokrwistością megaloblastyczną czy osoby z problemami od strony układu pokarmowego. Decyzję o suplementacji należy podjąć wspólnie z lekarzem po zrobieniu odpowiednich badań. Są one ważne również ze względu na to, że objawy niedoboru witaminy B12 są podobne do tych, które świadczą o niedoborze kwasu foliowego. Dobrze dobrane suplementy pomogą w szybki sposób uzupełnić niedobory tej witaminy. Jeżeli obawiasz się niedoboru witaminy B12, zwróć szczególną uwagę na to, czy nie występują u ciebie takie objawy jak: bladość, ciągłe uczucie zmęczenia, problemy z poruszaniem się, problemy w jamie ustnej (np. owrzodzenia), zawroty głowy, zaburzenia widzenia czy zaburzenia nastroju.

Witaminy w pożywieniu – gdzie ich szukać?

Wszystko zależy od tego, jaka witamina jest potrzebna. Wspomniana wyżej witamina B12 dla przykładu dostępna jest w mięsie, podrobach, a także nabiale, szczególnie w mleku, żółtku jaja, a także w serach. Z kolei witaminy A warto szukać m.in. w tłustych rybach, owocach i warzywach o czerwonym i pomarańczowym kolorze, a także w podrobach, w szczególności w wątrobie. Bardzo ważna jest także witamina C dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jej duże ilości znajdują się m.in. w dzikiej róży, czarnej porzeczce, papryce, cytrusach czy pomidorach. Natomiast witaminę E, zwaną witaminą młodości można znaleźć m.in. w migdałach czy orzechach ziemnych.