Wydrukuj tę stronę
sobota, 05 listopad 2022 14:52

Nie-kobiece sporty? Odważ się iść pod prąd!

strzały do kuszy strzały do kuszy unplash

Istnieje wiele dziedzin sportowych, które obarczone są wieloma stereotypami. Dlatego też wciąż widok kobiet na ringu czy biegających na murawie wiele osób zadziwia. Na szczęście dziś możemy odważnie eksplorować każdy rejon sportu. W których dyscyplinach Panie dzielnie stają w szranki z przyzwyczajeniami i stereotypami.

 

Łucznictwo i sporty miotające a mit o amazonkach

Z pewnością łuczniczka niejednej osobie będzie kojarzyła się wyłącznie z postacią mitologicznej amazonki. Jak głoszą opowieści, żyły one w matriarchalnym ustroju, w którym pełniły funkcję wojowniczek. Władały łukiem, jednak ze względu na swoją fizjonomię, aby lepiej strzelać z tej broni, obcinały sobie jedną pierś. Oczywiście to mit, który być może zniechęcił wiele kobiet do uprawiania tego pięknego sportu, które uwierzyły, że kobiece ciało uniemożliwia osiąganie doskonałych wyników w łucznictwie. Jednak warto wspomnieć chociażby postać chyba najbardziej utytułowanej zawodniczki w tej dziedzinie – Janiny Kunikowskiej-Spychajowej. Co takiego osiągnęła w pierwszych dekadach XX w.?

  • wielokrotnie biła rekordy świata,
  • zdobyła łącznie 63 medale mistrzostw świata,
  • niepokonana w kraju.

Obecnie również nie brakuje doskonałych łuczniczek. Dość powiedzieć o postaci Anny Sokólskiej, która w 2021 roku zdobyła 3. miejsce w Mistrzostwach Świata w Jeździectwie Konnym 2021, która rywalizowała podczas turnieju wyłącznie z mężczyznami, będąc jedyną zawodniczką w tej klasie.

Ich sukcesy nie wzięły się znikąd. To efekty wielu treningów, determinacji, walki ze stereotypowym myśleniem, że kobieta z pewnością nie zna się np. na strzałach do łuku czy kuszy https://sklepluczniczy.pl/921-strzaly-do-kuszy, by odpowiednio dopasować ich parametry do swej broni, nie poradzi sobie z presją podczas zawodów, czy z dużym wysiłkiem fizycznym. Jednak, jak widzimy, już od wielu lat Polki przekonują inne kobiety, że chcieć to móc.

Sporty motoryzacyjne coraz bardziej kobiece?

Zdecydowanie w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sportów, które są uznawane za typowo „męskie”, znajdziemy branżę motoryzacyjną. Wiele osób do dziś nie wie, że kobiece zawodniczki możemy oglądać również na torze rajdowym. Już w 1964 roku mieliśmy w Polsce kobietę, która w żużlu początkowo pełniła funkcję wirażowej, a następnie uzyskała licencję sędziowską. Irena Nadolna zyskała uznanie, prowadząc setki imprez sportowych, przez niemal 30 lat pozostając sędzią tego sportu motoryzacyjnego.

Jakiś czas temu było głośno z powodu Kamili Szmaj, która stała się pierwszą kobietą, która uzyskała licencję „Ż” oraz wystartowała w zawodach jako równoprawna zawodniczka żużlowa. I choć nie wystąpiła nigdy w rozgrywkach ligowych, to jednak przetarła szlaki dla wielu koleżanek, które potem ruszyły w jej ślady. Również w kartingu czy drifcie znajdziemy żeńskie zawodniczki. Także w rajdzie Dakar coraz częściej możemy zauważyć kobiety w roli pilota czy nawet te, które sięgają po kierownicę, jak np. znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która jest dotąd jedyną Polką, która ukończyła ten niezwykle trudny i wymagający rajd.

Kobieta na ringu czy w dojo? Sporty walki a kobiecy sport

Z pewnością wiele kobiet zna postać Iwony Guzowskiej, która osiągała wielkie sukcesy w boksie i kick-boxigu, jednocześnie edukując społeczeństwo, uświadamiając negatywny wpływ stereotypów na kondycję polskiego, a zwłaszcza kobiecego sportu. Jej starania zostały dostrzeżone, ponieważ przez dwie kadencje była posłanką na Sejm.

To niejedyna „wojowniczka” w ringu. Polka Joanna Jędrzejczyk była wielokrotną mistrzynią świata w MMA, a także utytułowaną zawodniczką w amatorskim boksie czy boksie tajskim. Co ważne, w ślady tych kobiet poszły inne zawodniczki, które doskonale odnajdują się na macie podczas zawodów sztuk walki czy w ringu walcząc w innych kontaktowych sportach.

Wszystkie wspomniane dziś kobiety-sportsmenki silnie akcentowały lub akcentują siłę kobiecego hartu ducha, który pozwolił im na przezwyciężenie nie tylko swoich słabości, ale również szablonowego myślenia. Dziś inspirują i pomagają wielu kobietom, które pragną iść pod prąd i spełniać swoje pasje. Do czego i my zachęcamy.