Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 31 sierpień 2020 15:08

Leczenie opadających powiek górnych

 Opadająca powieka górna Opadająca powieka górna

Problem opadających powiek górnych dotyka bardzo wielu osób. Przypadłość ta dotyczy sytuacji, kiedy powieka opada nieco niżej niż w normalnych warunkach. W skrajnych przypadkach, może to prowadzić nawet do częściowego lub całkowitego zasłonięcia źrenicy, co znacznie zakłóca możliwość prawidłowego procesu widzenia.

 

Możliwości leczenia opadających powiek górnych

W 75% przypadków, choroba dotyka tylko jednego oka, jednak zdarzają się również sytuacje, kiedy obie powieki są opadnięte. Wówczas wiele osób decyduje się na zabiegi korygujące, szczególnie kiedy powieka zasłania znaczny obszar widzenia. W takiej sytuacji ważne jest, żeby zareagować jak najszybciej. Wówczas należy udać się do okulisty, który powinien ocenić jaka jest ciężkość opadania powieki, poprzez wykonanie dokładnych pomiarów zarówno powiek jak i stopnia otwarcia oczu.

Istnieją również strony internetowe takie jak przykładowo https://www.opadanie-powiek.pl, gdzie specjaliści w dziedzinie okulistyki i chirurgii estetycznej dzielą się swoją wiedzą, zdobytą podczas wieloletniej praktyki zawodowej. Dzięki danym kontaktowym zawartym w witrynie, można się z nimi skontaktować i ustalić jaka metoda leczenia opadających powiek będzie dla nas najkorzystniejsza.

Jak rozpoznać opadające powieki?

Przypadłość można wstępnie zdiagnozować samodzielnie. Wystarczy stanąć przed lustrem i przyjrzeć się, jaka część tęczówki nad źrenicą jest widoczna. Powinniśmy zobaczyć co najmniej dwie trzecie szerokości tęczówki i całą źrenicę. Jakiekolwiek odchylenia od normy, nawet nieznaczne, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą. Powinien on przeprowadzić wywiad, dotyczący ogólnego stanu zdrowia, by wykluczyć inne choroby i zwrócić szczególną uwagę na takie objawy, jak podwójne widzenie, uczucie zmęczenia i osłabienia mięśni, problemy z wyraźną wymową i przełykaniem, bóle głowy oraz mrowienie. Dopiero później okulista dokładnie zbada powieki.

Zabiegi korygujące opadanie powiek

Kolejnym etapem, po którym lekarz może skierować na zabieg, jest przeprowadzenie badania fizykalnego, szczegółowego badania oka oraz badania neurologicznego. W wypadku wystąpienia wskazań, takich jak objawy jakiegoś problemu neurologicznego, okulista może nakazać przeprowadzenie testów diagnostycznych, na przykład rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Tak samo, jeżeli u pacjenta występują osłabienia mięśni, lekarz zaleci zrobienie badań krwi. Dopiero po upewnieniu się, że opadanie powiek nie jest wywołane inną przyczyną, możliwe jest wykonanie zabiegu.

Korekta opadających powiek

Jeżeli w związku z wiekiem powieki opadają i w znacznym stopniu blokują pole widzenia albo w sposób szczególnie negatywny wpływają na wygląd, problem zazwyczaj może rozwiązać chirurg plastyczny, który podniesie je chirurgicznie. U pacjentów w wieku dorosłym, do przeprowadzenia zabiegu wystarczy znieczulenie miejscowe. Jest ono preferowane przez lekarzy i częściej używane od znieczulenia ogólnego, ponieważ chirurg ma dzięki temu wpływ na dostosowanie pozycji powiek, ponieważ oczy pacjenta pozostają otwarte.

Korygowanie opadającej powieki górnej jest możliwe zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Zabieg polega na wycięciu niewielkiego paska skóry z opadającej powieki górnej. Lekarz zrobi to bardzo delikatnie, a po operacji nie pozostaną żadne trwałe ślady, co jest jedną z największych zalet całego procesu.

Zabieg na opadające powieki - czy warto?

Prawidłowo przeprowadzone leczenie opadających powiek w większości przypadków ma doskonały rezultat. Pacjenci są zadowoleni z efektów, a ich komfort życia znacznie się podnosi. Opadające powieki górne, to dokuczliwa dolegliwość, dobrze jest więc umówić się z lekarzem specjalistą na konsultację i dowiedzieć się, w jaka metoda leczenia opadających powiek będzie dla nas odpowiednia.