Wydrukuj tę stronę
wtorek, 31 sierpień 2021 14:17

Kiedy wystarczy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie na budowę - stan prawny na 2021

Domki bez pozwolenia Domki bez pozwolenia pixabay

Nowelizacja przepisów w prawie budowlanym, która weszła w życie, daje więcej możliwości odnośnie zwolnień z pozwolenia na budowę.

Jest to związane przede wszystkim z mieszkalnymi domami jednorodzinnymi, w zabudowie wolnostojącej, których zakres oddziaływania w pełni znajduje się na terenie, na którym zostały zaprojektowane. Jakie wymagania muszą zostać spełnione, aby domki bez pozwolenia były legalne?

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę — zasady, przepisy

 Za obszar oddziaływania terenu uważa się działkę, na której przewidziana jest zabudowa, jak również zagospodarowanie terenu wokół obiektu. Teren przeznaczony pod zabudowę wobec obowiązujących przepisów podlega pewnym ograniczeniom, które te przepisy, jak i ogólne oraz odrębne narzucają działce, oraz jej zagospodarowaniu, pewne parametry zabudowy. Warto wspomnieć, iż obecnie obszar oddziaływania w dokumentacji określa architekt. Prawidłowe określenie przez projektanta obszaru oddziaływania inwestycji na tereny sąsiednie umożliwia urzędowi sprawne ustalenie między innymi stron w postępowaniu. Na podstawie odrębnych przepisów, projektant dokonuje analizy, która określa, czy projektowana inwestycja, swoimi parametrami i usytuowaniem będzie miała wpływ na działki sąsiednie lub na istniejącą w okolicy zabudowę.

Domki bez pozwolenia — jak powinny być usytuowane?

 Aby domki mogły być bez pozwolenia, należy sprawdzić między innymi, czy projektowany dom spełnia ograniczenia, jakie zostały zawarte w rozporządzeniu o warunkach technicznych, między innymi: Sprawę zacienienia, a więc czy budynek nie będzie miał wpływu na ograniczenie światła słonecznego sąsiedniej zabudowy; Istotne jest określenie warunków ochrony przeciwpożarowej, a więc czy spełnione zostaną prawidłowe odległości do istniejącej zabudowy na terenach sąsiednich bardzo do granicy działki; Ważnym jest dostosowanie do wymaganych odległości poszczególnych elementów zagospodarowania terenu, takich jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, szambo szczelne, zbiornik na gaz, czy studnia, itp. na działce sąsiedniej nie powinno być problemu ze swobodną lokalizacją takich obiektów, czy domu. Co więcej, projektant sprawdza, czy dla danego terenu wskazane są inne odrębne przepisy, które dotyczą: Ochrony zabytków; Ochrony środowiska czy krajobrazu; Ochrony przyrody; Wytycznych urbanistycznych, dla prawa wodnego, drugi publicznych, czy innych. W przypadku gdy projektant spełnia wszystkie przepisy odrębne i ogólne, oraz obszar oddziaływania znajduje się w całości na działce, inwestor może wybrać drogę zgłoszenia, a nie pozwolenia na budowę.