Wydrukuj tę stronę
wtorek, 03 maj 2022 15:23

Jak budować i utrzymywać zdrowe granice osobiste?

granice w związku granice w związku pixabay

Jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś był w stanie utrzymać osobiste granice? Obejmuje to powstrzymywanie ludzi przed przekraczaniem Twojej osobistej przestrzeni, a także trzymanie się osobistych granic, które sobie wyznaczysz później.

To wszystko jest możliwe. Wystarczy trochę wiedzy i praktyki. Samoświadomość, wartości i asertywność to cechy, które odgrywają rolę w utrzymywaniu silnych granic, które omówimy w dalszej części tego artykułu.

Czym są granice osobiste?

Granice osobiste to granice, które wyznaczasz, jeśli chodzi o to, czego oczekujesz od innej osoby i jak się ona zachowuje wobec Ciebie. Wskazują to, co uważasz za akceptowalne i niedopuszczalne w czyimś zachowaniu, szczególnie w przypadku bliskiej Ci osoby, takiej jak rodzic, przyjaciel lub partner.

Granice osobiste można ustalić w prawie każdym obszarze swojego życia. Możesz być dość surowy co do tego, w jakich godzinach w ciągu dnia będziesz odbierać telefony, ale dość elastyczny pod względem odpowiedzi na maile. Możesz nie doceniać nikogo, kto podniesie na Ciebie głos w żadnych okolicznościach, ale możesz nie mieć nic przeciwko temu, by ludzie cały czas Ci mówili, co masz robić — pod warunkiem, że jest to spokojniejszy ton.

,,Granice osobiste mogą być restrykcyjne lub swobodne w zależności od Twojej osobowości i preferencji. Inne wspólne domeny granic osobistych obejmują przestrzeń osobistą, seksualność, czas, energię, interakcję, komunikację, religię i etykę. Jednak granice osobiste nie ograniczają się w żaden sposób do tych rzeczy.'' - źródło: https://nagienastolatki.pl/

Dlaczego granice osobiste są ważne?

Podstawowym powodem, dla którego ludzie wyznaczają granice jest próba stworzenia silniejszych relacji ze sobą i innymi ludźmi. Granice osobiste są istotną częścią każdego kwitnącego związku i nigdy nie należy ich pomijać.

Podobnie jak płoty i ściany w świecie fizycznym są używane do określania, gdzie możesz a gdzie nie możesz iść, co jest Twoje, a co nie - tak osobiste granice określają, jak daleko mogą zajść inni, zanim przekroczą granicę.

Dlaczego to jest ważne?

Bo to, co Twoje, jest Twoje. Jesteś wyjątkowy i jak każdy inny człowiek na tej ziemi masz rzeczy, z którymi czujesz się komfortowo i rzeczy, które sprawiają, że czujesz się niekomfortowo. Masz preferencje, masz problemy i wyzwania, które są tylko dla Ciebie.

Jak ustawić granice osobiste

Tak jak wszystko inne w życiu, aby stać się ekspertem w ustalaniu i pogodzeniu się z osobistymi granicami, musisz ćwiczyć. Na szczęście mamy kilka niesamowitych sposobów, które Ci w tym pomogą. Jesteś gotowy?

1. Zidentyfikuj swoje granice

Nie da się zacząć ustalać osobistych granic, kiedy nawet nie wiesz, czym one są i gdzie leżą. Dlatego punktem wyjścia dla każdego kto czuje, że może potrzebować więcej/mniej granic jest określenie, gdzie aktualnie się znajduje.

Czy często kłócisz się z ludźmi? A może trudno Ci się odezwać, kiedy wiesz, że powinieneś?

Każdy ma inny punkt wyjścia jeśli chodzi o osobiste granice, a granice te nieuchronnie zmienią się z czasem. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić to znaleźć właśnie ten punkt wyjścia.

2. Określ swoje wartości

Jednym z najlepszych sposobów na określenie, jakie są Twoje granice i jak chcesz, aby się zmieniły, jest określenie jakie są Twoje wartości w życiu.

Jeśli cenisz twórczą swobodę i czas na myślenie, rozważ umieszczenie silnej granicy wokół swojej osobistej przestrzeni i wolnego czasu.

Jeśli cenisz siebie lub chcesz zacząć doceniać siebie wyżej, zacznij ustalać mocniejsze granice wokół tego, jak ludzie do Ciebie mówią i traktują Twoją osobę.

Bez względu na to, jakie są Twoje unikalne wartości osobiste, Twoje osobiste granice, które wyznaczysz, pomogą Ci je utrzymać. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://psychologia.edu.pl/czytelnia/129-by-rodzicem/1422-pare-slow-o-granicach.html

3. Słuchaj swoich uczuć

Jeśli nie jesteś pewien, gdzie powinny znajdować się Twoje osobiste granice, dobrym pomysłem może być od czasu do czasu sprawdzanie swoich uczuć i doznań. Zwykle dają one doskonałą wskazówkę.

Objawy, na które należy zwrócić uwagę to przyspieszone tętno, pocenie się, ucisk w klatce piersiowej lub żołądku oraz inne ogólne uczucie dyskomfortu. Oczywiście to, że czujesz te doznania nie oznacza, że ​​powinieneś zamykać się na świat – to Ci w żaden sposób nie pomoże.

Twoje uczucia są jak wskazówki na poboczu drogi. Poinformują Cię, które obszary prawdopodobnie powinieneś bliżej zbadać.

4. Naucz się mówić nie

Prawdopodobnie największą przeszkodą, z jaką borykają się ludzie, którzy zmagają się z ustalaniem osobistych granic jest to, że niezwykle trudno jest im powiedzieć „nie”.

Może się okazać, że trudno jest Ci odmówić spotkania towarzyskiego. Może się okazać też, że robisz mnóstwo przysług dla ludzi, którzy Cię o to poprosili, nawet jeśli sami mogliby to zrobić.

Możesz nawet mieć przyjaciela lub małżonka, który zbytnio wkracza w Twoje osobiste sprawy, ale masz trudności z odmową, ponieważ ta osoba jest Ci bliska. Powodem, dla którego większość ludzi napotyka na opór przed odmową jest to, że martwią się o to, jak poczuje się druga osoba. Może nadszedł czas, aby choć raz się zatrzymać i pomyśleć o tym, jak czujesz się Ty? Możesz odmówić bez wyjaśnienia. Prawdopodobnie nie wpłynie to na drugą osobę tak bardzo jak myślisz.