Wydrukuj tę stronę
wtorek, 01 wrzesień 2020 14:48

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które lepsze? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań

Drzwi bezprzylgowe Drzwi bezprzylgowe

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu czy mieszkania, musisz wziąć pod uwagę wiele parametrów technicznych, jak rodzaj wypełnienia skrzydła czy izolacyjność akustyczna. Jednym ze szczegółów, na jakie również warto zwrócić uwagę, jest rozróżnienie drzwi przylgowych od bezprzylgowych.

Przeczytaj artykuł stworzony we współpracy z ekspertami ze sklepu Dobre Dla Domu i dowiedz się więcej na ten temat!

 

Z tekstu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się drzwi przylgowe,
  • jak wyglądają drzwi bezprzylgowe,
  • jakie są wady i zalety drzwi przylgowych i bezprzylgowych.

Co wybrać – drzwi przylgowe czy bezprzylgowe? Różnica w ich budowie jest niewielka, jednak zupełnie zmienia charakter i wygląd drzwi, a także wnętrza. Zobacz wady i zalety obu rozwiązań.

Drzwi przylgowe a bezprzylgowe – czym się różnią?

Różnica między drzwiami przylgowymi a bezprzylgowymi tkwi w wyglądzie krawędzi skrzydła i jego połączeniu z ościeżnicą:

  • Drzwi przylgowe – to klasyczny i najpopularniejszy rodzaj drzwi. Podczas zamykania drzwi skrzydło z charakterystycznym wycięciem na krawędzi opiera się o framugę, tworząc uskok. Przylga to właśnie ta część, która nachodzi na ościeżnicę. Zawiasy są widoczne, a skrzydło drzwiowe wyraźnie wystaje poza płaszczyznę ściany.
  • Drzwi bezprzylgowe – są nazywane również drzwiami bezfelcowymi. Krawędź ich skrzydła jest prosta, dlatego po zamknięciu tworzą z ościeżnicą jednolitą płaszczyznę, bez uskoku i bez widocznych zawiasów. Rodzajem modeli bezprzylgowych są drzwi z ukrytą ościeżnicą – ościeżnica jest w tym przypadku schowana w ścianie tak, że skrzydło również wydaje zespolone ze ścianą.

Parametry takie jak wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne czy izolacyjność akustyczna i cieplna w obu przypadkach są porównywalne.

Drzwi przylgowe – wady i zalety

Za największą zaletę drzwi przylgowych uważa się łatwy dostęp do zawiasów. Dzięki temu można bez problemu wyregulować je, jeśli zajdzie taka potrzeba. Ponadto drzwi przylgowe występują w większej liczbie wzorów i kolorów niż modele bezprzylgowe (są w końcu popularniejsze). Łatwiej więc znaleźć drzwi, które będą pasować do konkretnej aranżacji.

Drzwi przylgowe uważa się za bardziej klasyczne rozwiązanie, które świetnie pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym. Przylga może być zdobiona, żłobiona lub wyróżniona innym kolorem, co pozwala na perfekcyjne dopasowanie drzwi do aranżacji wnętrza.

Drzwi bezprzylgowe – wady i zalety

Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe są droższe i rzadziej spotykane niż modele z przylgą, uchodzą jednak za bardziej nowoczesne. Dobrze wpisują się w minimalistyczne aranżacje, w których nacisk kładzie się na proste bryły i jednolite płaszczyzny. Sprawdzają się też w wąskich korytarzach, nie nachodzą bowiem na powierzchnię podłogi, co optycznie ją poszerza. Wiele osób za zaletę uznaje również fakt, że zawiasy w drzwiach bezprzylgowych są schowane, co podnosi ich walory estetyczne.

Ponadto dzięki temu, że drzwi bezprzylgowe nie mają żadnych odstających krawędzi, ryzyko przytrzaśnięcia placów jest bardzo niskie. Z tego powodu drzwi bezprzylgowe są często wybieranym rozwiązaniem do domów z małymi dziećmi.