Wydrukuj tę stronę
sobota, 26 marzec 2022 17:08

Czym są produkty superfoods i jak wpływają na zdrowie?

maczfit łódź maczfit łódź pixabay

Naturalne, nieprzetworzone i pełnowartościowe - te trzy określenia doskonale opisują ideę superfoods. W grupie superżywności znajdują się produkty, które nie tylko dobrze smakują, ale przede wszystkim korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Które artykuły spożywcze zaliczamy do superfoods? Czym jest polska superżywność?

Idea superfoods

Termin “superfood” po raz pierwszy został użyty przez Aarona Mossa w czasopiśmie “Nature Nutrition” w 1998 roku. Opublikowany przez Mossa artykuł dotyczył żywności organicznej, która ma moc wzmacniania organizmu i oczyszczania go ze szkodliwych substancji. 
Obecnie do superżywności zalicza się produkty, które charakteryzują się wysokim stężeniem cennych składników odżywczych, takich jak: witaminy, składniki mineralne, aminokwasy, błonnik i antyoksydanty (przeciwutleniacze).

TOP 5 popularnych superfoods

Do najpopularniejszych produktów z kategorii superfoods należą: jagody acai, jagody goji, nasiona chia, komosa ryżowa (quinoa) i spirulina. 

  • Jagody acai - zawierają witaminy A, E, C i witaminy z grupy B. Są źródłem składników mineralnych (między innymi magnezu, wapnia i cynku) oraz kwasów tłuszczowych omega. Wykazują właściwości antyoksydacyjne - neutralizują wolne rodniki, które uszkadzają zdrowe komórki w organizmie.
  • Jagody goji - doskonałe źródło witaminy A i fosforu. Poza tym jagody goji dostarczają organizmowi błonnik i białko.
  • Nasiona chia - “chia” w języku Majów znaczy “siła”. To wiele mówi o właściwościach tego superfood. Nasiona chia zawierają cenne kwasy tłuszczowe, błonnik, białko, żelazo i wapń.
  • Komosa ryżowa (quinoa) - źródło błonnika i magnezu. Świetny zamiennik kaszy i ryżu szczególnie dla osób chorujących na cukrzycę (quinoa stabilizuje poziom glukozy we krwi).
  • Spirulina - niebiesko-zielone algi, które wspomagają trawienie i oczyszczanie organizmu z toksyn.

Polska superżywność 

Superfoods to nie tylko egzotyczne produkty. Wśród polskich produktów zasługujących na to miano znajdują się między innymi: orzech włoski, miód, natka pietruszki, kasza jaglana i siemię lniane.

  • Orzech włoski - doskonałe źródło zdrowych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów. Regularne jedzenie orzechów wspomaga pracę układu nerwowego, przede wszystkim mózgu.
  • Miód i inne produkty pszczele (pierzga, propolis) - zawierają składniki mineralne, probiotyki i antyoksydanty, dzięki czemu wzmacniają odporność.
  • Natka pietruszki - bogate źródło witaminy C oraz innych składników (witaminy B, K i wapnia).
  • Kasza jaglana - dostarcza organizmowi węglowodanów złożonych i białka. Poza tym zawiera krzem, żelazo, wapń, witaminę A i B.
  • Siemię lniane - źródło zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych i błonnika. Zawiera także lignany, które korzystnie wpływają na pracę jelit.

Superfoods - o tym warto pamiętać

Wraz z rosnącą popularnością superfoods termin ten zaczął być nadużywany i wykorzystywany głównie w celach marketingowych. Należy pamiętać, że podstawą zdrowego trybu życia jest odpowiednio zbilansowany, różnorodny jadłospis. Superżywność ma być dodatkiem do dań, a nie zamiennikiem pełnowartościowych posiłków.

Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze? Nie wiesz, jak ułożyć jadłospis z dodatkiem superfoods? Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego w Twojej okolicy, na przykład na stronie: https://www.maczfit.pl/lodz