Wydrukuj tę stronę
sobota, 30 kwiecień 2022 16:01

Butelki na nalewkę – jakie wybrać i co musisz o nich wiedzieć?

butelki na nalewki butelki na nalewki pixabay

Produkcja domowej nalewki to proces obarczony niemałą ilością pracy i staranności włożonych w to, aby finalny efekt był zadowalający.

Niestety zdarza się, że późniejsze nieprawidłowe przechowywanie trunku doprowadza do jego zepsucia, czego z pewnością każdy wytwórca-amator, jak i profesjonalista chciałby uniknąć. Zdecydowanie najlepszym sposobem do przechowywania domowych wytworów alkoholowych są butelki. Dowiedz się, jakie butelki na nalewki wybrać, aby spełniały swoje zadanie, a zarazem dobrze prezentowały się na półkach.

Co należy wiedzieć wybierając butelki na nalewki?

Decydując się na przelanie wytworzonych przez nas nalewek do szklanej butelki warto zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych aspektów. Jednym z najważniejszych jest to, w jakim miejscu planujemy przechowywać naszą nalewkę. Należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa taka butelka nie powinna leżeć poziomo, a stać w bezpiecznym miejscu, które pozwoli jej uniknąć ewentualnego upadku – na nie szklane butelki są bardzo wrażliwe. Wybierając butelkę należy zwrócić uwagę na jej rozmiar, aby zmieściła się w miejscu wyznaczonym przez nas do przechowywania.

Kolejną cechą, na którą należy zwrócić uwagę (bezpośrednio związanym z wielkością butelki) jest jej pojemność. Pojemność powinna być oczywiście dostosowana do ilości alkoholu, który chcemy do niej wlać. Czasem warto wybrać więcej mniejszych butelek na nalewki, które później będziemy mogli podarować bliskim bez konieczności przelewania. Przykładowo w sklepie internetowym Alembik możemy zaopatrzyć się w butelki na nalewki od 50 ml do 1,5 l.

Butelka na nalewkę powinna być zabezpieczona w odpowiedni sposób. Musi być ona szczelna, aby do środka nie przedostawał się tlen, który może doprowadzić do zepsucia się trunku. Dlatego też bardzo istotną rzeczą jest rodzaj zamknięcia butelki. Najpopularniejszym sposobem zamknięcia butelek na nalewki są korki lub zakrętki. Należy tutaj pamiętać, że klasyczne korki powinny być zamoczone w płynie, co pozwoli uniknąć kruszenia się spowodowanego wyschnięciem materiału, a w konsekwencji możliwości rozszczelnienia butelki i pogorszenia jakości nalewki. Znacznie mniej problematyczne są nakrętki, które nie prowadzą do powstawania tego typu problemów. Jeśli chodzi o wpływ na smak i aromat trunków to zarówno korek, jak i zakrętka nie mają na nie znacznego wpływu.

Kupując butelki na nalewki często zastanawiamy się nad aspektem wizualnym. Szklane butelki na alkohol posiadają różne kształty i kolory – od prostych butelek z długą szyjką wykonanych z przezroczystego szkła, po wielokształtne zbiorniczki o różnych kolorach, które same w sobie przyciągają wzrok. Wybór dostępnych w sklepach i Internecie produktów tego typu jest naprawdę szeroki. Ozdobne butelki na nalewki nie tylko będą wzbogacać wnętrze naszych domów i mieszkań, ale sprawią również, że będą one idealnym pomysłem na prezent dla znajomych. W sieci znajdziemy bowiem naczynia na różne okazje – od butelek w kształcie kwiatów, po bałwany i choinki, a także bardziej wysublimowane butelki stylizowane na stare pojemniki z minionych epok.

Butelka na nalewkę z korkiem czy zakrętką?

Wielu z nas szklane butelki z alkoholem kojarzą się z zamykaniem ich korkiem. Sporo osób uważa również, że korek jest najlepszym sposobem na zamykanie naczyń z winem czy nalewką. W rzeczywistości jednak alkohole przechowywane w korkowanych butelkach nie różnią się niczym szczególnym od tych w butelkach zakręcanych, a ten sposób zamykania związany był z łatwiejszym dostępem do naturalnego surowca. Dziś wielu producentów odchodzi od korków na rzecz zakrętek, co niesie ze sobą szereg zalet.

Butelka zakręcana jest z reguły lepiej uszczelniona i bardziej odporna na czynniki degradujące materiał. Korek powinien być stale zanurzony w płynie, aby nie wysechł i nie zaczął pękać, co w przypadku zakrętki nie ma żadnego znaczenia. Dodatkowo raz odkorkowana butelka i zamykana tym samym korkiem narażona jest na stały dopływ tlenu z zewnątrz, natomiast butelka zakręcana może być otwierana i zamykana wielokrotnie. Oczywiście butelki korkowane zyskują znacznie lepszy aspekt wizualny przyciągający wzrok, dzięki któremu przechowywany lub darowany alkohol sprawia wrażenie szlachetniejszego. Wybierając butelkę na nalewkę zamykaną korkiem lub zakrętką należy więc dobrze przemyśleć jej przyszłe przeznaczenie. Butelka, którą wraz z nalewką podarujemy w prezencie, będzie świetnie wyglądać zakorkowana, natomiast jeśli mamy na celu jej dłuższe przechowywanie, ale częstsze otwieranie, wtedy lepiej wybrać butelkę na nalewkę z zakrętką.

Buteleczki na nalewki na prezent można oryginalnie udekorować

Wiele z dostępnych w sklepach butelek posiada piękne kształty i zdobiące je finezyjnie ornamenty. Podczas rozmyślania nad zakupem butelki na nalewkę, celem podarowania jej na szczególną okazję, warto zwrócić na to uwagę. Choć same proste butelki wyglądają pięknie w swoim minimalizmie to również element, jakim jest szklana butelka można spersonalizować ozdabiając ją odpowiednio grawerem, elementami doczepianymi lub oryginalnym korkiem. Zdarza się, że na butelki na nalewki można zakupić specjalne szydełkowane lub tkane pokrowce, które świetnie sprawdzają się w przypadku prezentów na rocznice lub śluby.

Należy pamiętać, aby butelki, także te ozdobne, które chcemy zakupić, pochodziły z dobrych źródeł, gdyż nalewki odłożone na długi czas do piwnicy lub na półkę z nieszczelnym zamykaniem mogą zepsuć nam całą pracę, jaką włożyliśmy w produkcję naszych trunków.