Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 30 listopad 2020 17:31

Silikonowe nakładki na sutki – co warto o nich wiedzieć?

Silikonowe nakładki na sutki Silikonowe nakładki na sutki

Karmienie piersią to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Mleko matki to najlepsze, co mama może podarować swojemu maluchowi. Pokarm zawiera wiele cennych składników odżywczych, witamin i minerałów, które wspierają prawidłowy rozwój dziecka. Jednak karmienie często wiąże się z problemami, np. wklęsłymi sutkami. Wtedy warto sięgnąć po silikonowe nakładki na pierś. Dowiedz się więcej!

 

Kobietom, które mają problem z karmieniem piersią, często poleca się używanie silikonowych nakładek. Zastanawiasz się, czy ten gadżet nie wywoła problemów z laktacją? Boisz się o to, że Twój noworodek nauczy się nieprawidłowego odruchu ssania? Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o nakładkach silikonowych.

Co to są nakładki na sutki?

Silikonowe nakładki na sutki nazywa się także kapturkami lub osłonkami. Zakłada się je na brodawki i stanowią fizyczną barierę między skórą matki a ustami dziecka. Ich kształt przypomina kobiecy sutek. Nakładki wykonuje się z bezpiecznego, elastycznego i miękkiego silikonu, który można zdezynfekować i myć tak często, jak to potrzebne.

Kiedy osłonki na brodawki są potrzebne?

Jeśli mama ma prawidłowo wykształcone sutki, a dziecko efektywnie ssie, to nie ma potrzeby korzystania z nakładek. Kapturki są zalecane dla kobiet, które:

  • mają wklęsłe lub płaskie brodawki – niemowlę może mieć problem z prawidłowym uchwyceniem sutka, który nie jest prawidłowo wykształcony. Nakładka pozwala na odpowiednie ułożenie piersi w buzi malucha[1],
  • zmagają się z bólem sutków – zbyt intensywne lub nieprawidłowe ssanie piersi przez dziecko może powodować ból, a w konsekwencji prowadzić nawet do powstawania ran. Kapturek chroni delikatną skórę brodawki przed uszkodzeniami,
  • mają opór przed podaniem niemowlęciu nagiej piersi.

Nakładki są wskazane również wtedy, kiedy dziecko ma problem z:

  • anatomicznym zaburzeniem odruchu ssania wywołanym przez np. krótkie wędzidełko, wysokie podniebienie czy cofnięty język,
  • nieprawidłowym ssaniem spowodowanym przez niskie napięcie warg lub unoszenie języka,
  • nieefektywnym opróżnianiem piersi,
  • brakiem akceptacji piersi po tym, jak zostało nauczone jeść z butelki,
  • połykaniem pokarmu, który wypływa bardzo intensywnym strumieniem.

Osłonki na piersi są często dedykowane kobietom, które chcą karmić wcześniaków. Kapturki pomagają zwiększać efektywność ssania piersi przez wcześnie urodzone dzieci, co jest kluczowe dla ich rozwoju i zdrowia[2].

Jakie nakładki na sutki wybrać?

Masz problem z karmieniem piersią i nie wiesz, jakie kapturki na piersi wybrać? Sięgnij po produkty od sprawdzonych producentów np. Lovi. Nakładki silikonowe są dostępne w dwóch rozmiarach: S i M/L. Warto dokładnie zmierzyć wysokość sutka, aby zmieścił się w osłonce. Niedopasowane kapturki mogą powodować wylewanie się mleka, spadanie nakładek i nieefektywne opróżnianie piersi.

Możesz wybrać także grubość osłonek, np. model Skin Touch jest ultracienki, co sprawia, że maluch ma uczucie naturalności – idealnie sprawdzi się np. dla wcześniaków. Warto zwrócić uwagę także na profilowany kształt, najlepiej zbliżony do sutka, który ułatwi dziecku ssanie.

Pamiętaj o tym, że nie musisz stosować nakładek przez cały okres laktacji. Co kilka dni podejmuj próby karmienia bez osłonek i oceń ich efektywność[3]. Być może niedługo nie będziesz ich potrzebować!

[1] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/93049,plaskie-i-wklesle-brodawki

[2] http://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/10/Os%C5%82onki-na-brodawki-zwane-kapturkami.-Castello-Rokicka-M..pdf

[3] http://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/10/Os%C5%82onki-na-brodawki-zwane-kapturkami.-Castello-Rokicka-M..pdf