poniedziałek, kwiecień 29, 2024
czwartek, 29 luty 2024 15:46

Nowoczesna endodoncja. Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

ekstrakcja zębów ekstrakcja zębów

Leczenie kanałowe, znane również jako leczenie endodontyczne, to procedura stomatologiczna, która ma na celu uratowanie zęba, w którym doszło do uszkodzenia lub zakażenia miazgi. Miazga to miękka tkanka wewnątrz zęba, zawierająca nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Wokół leczenia kanałowego narosło wiele mitów, a pacjenci często się go obawiają. Zupełnie niepotrzebnie! W artykule wyjaśnimy, na czym polega leczenie kanałowe zęba i dlaczego w razie konieczności należy bez obaw poddać się temu zabiegowi.

 

Co to jest miazga i jaką pełni funkcję

Aby zrozumieć istotę leczenia kanałowego, trzeba wiedzieć, jaka jest rola miazgi w strukturze zęba. Miazga jest to miękki, przypominający w strukturze galaretkę, materiał w korzeniu oraz komorze zęba nazywany także tkanką żywą. Za pomocą znajdujących się w niej naczyń krwionośnych dostarcza niezbędnych składników odżywczych, utrzymując ząb w dobrej kondycji. W miazdze znajdują się także nerwy odpowiedzialne za odczuwanie bólu bez względu na rodzaj bodźca. Niestety, urazy, infekcje czy zaawansowana próchnica mogą doprowadzić do uszkodzenia miazgi, co wymaga interwencji endodontycznej. W innym wypadku konieczne ekstrakcja zębów, czyli usunięcie.

Jak wygląda leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zębów rozpoczyna się od dokładnego zbadania zęba i określenia stopnia, w jakim uszkodzona została miazga. Specjalista stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, żeby zagwarantować pacjentowi komfort, a następnie usuwa zainfekowaną miazgę. Kanały korzeniowe są starannie oczyszczane, dezynfekowane, a następnie wypełniane specjalistycznym materiałem, zwykle gutaperką. W zależności od stopnia skomplikowania przypadku, procedura może być przeprowadzona na jednej lub kilku wizytach. Zakończenie leczenia na jednej wizytce bywa niemożliwe na przykład w sytuacji, kiedy występuje wysięk ropny. Liczba kanałów w zębach różni się w zależności od rodzaju zęba i indywidualnej anatomii pacjenta.

Leczenie kanałowe: pod mikroskopem czy bez

Leczenie kanałowe zębów przeprowadzane pod mikroskopem oferuje znaczące korzyści, które zwiększają precyzję i skuteczność zabiegu. Mikroskop zapewnia powiększony obraz pola operacyjnego, co pozwala dentystom na dokładniejsze zlokalizowanie i leczenie kanałów korzeniowych, w tym tych trudno dostępnych lub bardzo wąskich. Niektóre zęby mogą mieć nietypową anatomię, z dodatkowymi kanałami korzeniowymi, które są trudne do zidentyfikowania gołym okiem. Użycie mikroskopu zwiększa szansę na wykrycie i właściwe leczenie wszystkich kanałów, co jest kluczowe dla sukcesu zabiegu.

Czy leczenie kanałowe zębów jest dla pacjenta bolesne

Pacjenci często pytają czy leczenie kanałowe zębów boli. Zdarza się, że takie lęki powodują odkładanie wizyty u stomatologa, co pogarsza jeszcze bardziej stan zęba. Dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii i skutecznym znieczuleniom miejscowym podczas zabiegu nie odczuwa się bólu. Możliwy jest jedynie lekki dyskomfort bądź uczucie rozpierania. Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi, aby złagodzić ból związany z infekcją. Warto podkreślić, że wykrycie problemu na wczesnym etapie może również przyczynić się do zmniejszenia dyskomfortu podczas leczenia, dlatego tak ważne są rutynowe wizyty kontrolne u stomatologa.

Ile trwa leczenie kanałowe

Czas trwania leczenia kanałowego zależy od kilku czynników, między innymi od liczby kanałów korzeniowych wymagających leczenia, stopnia skomplikowania przypadku czy indywidualnych cech anatomicznych pacjenta. Procedura może być przeprowadzona podczas jednej wizyty trwającej zwykle od 60 do 90 minut, a w innych przypadkach może być konieczne podzielenie leczenia na kilka sesji.

Zalety leczenia endodontycznego

Podstawową korzyścią dla pacjenta jest ocalenie chorego zęba i uniknięcie ekstrakcji. Przekłada się to na utrzymanie prawidłowej funkcji zgryzu i estetyki uśmiechu. Ponadto, ocalenie zęba poprzez leczenie kanałowe zębów pozwala uniknąć konieczności zastępowania go mostem czy implantem lub noszenia protezy. Leczenie kanałowe eliminuje zainfekowaną miazgę, usuwając źródło infekcji w jamie ustnej, która z czasem mogłaby przenosić się na inne organy i powodować groźne dla zdrowia – a nawet życia – powikłania. Leczenie kanałowe skutkuje też pozbyciem się bólu związanego z infekcją miazgi, co przywraca do normy funkcjonowanie pacjenta.

Co to rendo i na czym polega

Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe, to procedura endodontyczna polegająca na ponownym leczeniu zęba, w którym wcześniej wykonano leczenie kanałowe. Procedura ta jest zazwyczaj konieczna, gdy poprzednie leczenie kanałowe nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub wystąpiły nowe problemy, takie jak ponowne zakażenie miazgi zęba. Powtórne leczenie kanałowe może uratować ząb, który w innym przypadku wymagałby ekstrakcji. Dzięki reendo możliwe jest eliminowanie bólu i dyskomfortu, zapobieganie rozprzestrzenianiu się zakażenia oraz zachowanie naturalnego zęba, co jest korzystne zarówno dla ogólnego zdrowia jamy ustnej, jak i estetyki uśmiechu.

 

Leczenie endodontyczne to skuteczny i bezpieczny sposób na zachowanie zdrowia zębów. Procedury endodontyczne ewoluowały dzięki nowoczesnym technologiom, dzięki czemu są bardzo precyzyjne. Warto jednak pamiętać, że leczenie kanałowe jest procedurą warunkową. Przeprowadzenie go przez stomatologa w prawidłowy sposób i zgodnie z wszelkimi zasadami nie sztuki nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia. Zawsze, kiedy jest taka konieczność, powinno jednak zostać podjęte. Zaniedbanie problemów z miazgą zęba może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, dlatego ważne jest, aby reagować na wszelkie niepokojące symptomy i konsultować objawy z doświadczonym stomatologiem. Nasi specjaliści z gabinetu Ortognatyka z chęcią pomogą Ci w pozbyciu się bólu!