Wydrukuj tę stronę
niedziela, 10 październik 2021 13:15

Wszywka alkoholowa Esperal i jego skutki uboczne – czy jest się czego bać?

Esperal Łódź Esperal Łódź

Wszywka alkoholowa Esperal - doprowadzając do nieprzyjemnych odczuć, zakłada się, że Pacjent zacznie unikać alkoholu, świadomie z niego rezygnując.

Wiele osób, z różnych przyczyn, decyduje się na zabieg zaszycia alkoholowego. Do dzisiaj w literaturze medycznej specjaliści toczą ze sobą spór, czy wszywki alkoholowe są godne uwagi i polecenia, czy raczej stanowią zagrożenie dla zdrowia. Należy pamiętać, że specyficzne działanie Esperalu i jego ostateczny wpływ na organizm człowieka uzależnione jest od samego podejścia Pacjenta do działań antyalkoholowych i jego postępowania.

Esperal – działanie i efekty wielotorowych działań

Esperal jest bardzo ciekawym sposobem walki z chorobą alkoholową. W porównaniu do powszechnie stosowanej psychoterapii, oddziałuje on głównie na organizm człowieka, dając specyficzne objawy swojej obecności, przy czym nieprzyjemne konsekwencje łączenia substancji aktywnej wszywki nazywanej Disulfiramem z etanolem wpływają pośrednio na sposób postrzegania samej tej używki. Jest to ciekawe zjawisko, które związane jest ze sposobem działania tak zwanej reakcji disulfiramowej. Kiedy do organizmu człowieka wprowadza się poprzez mało inwazyjny zabieg określoną dawkę Esperalu, zaczyna on się stopniowo wchłaniać. Proces ten trwa od 8 do 12 miesięcy i kiedy Esperal straci swoje działanie, zabieg można na nowo powtórzyć. Disulfiram krążący w krwioobiegu dociera do wątroby, blokując prawidłowe jej funkcjonowanie. Hamuje działanie enzymu trawiennego alkohol o nazwie dehydrogenaza aldehydowa, w skutek czego człowiek pijący alkohol podczas tej terapii doznaje silnego zatrucia alkoholowego związanego z nadmiernym nagromadzeniem się aldehydu octowego we krwi. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że zagraża w bezpośredni sposób zdrowiu i życiu danego człowieka, prowadząc do np. trwałych uszkodzeń wewnętrznych. Doprowadzając do nieprzyjemnych odczuć takich jak: duszności, wymioty, biegunka, nudności, ból, nadwrażliwość na bodźce, lęk, strach, duszności, drgawki mięśniowe, chwilowa impotencja, zakłada się, że Pacjent zacznie unikać alkoholu, świadomie z niego rezygnując, utożsamiając go nie z przyjemnością jak dotychczas, a z bólem. Tego typu leczenie jest bardzo skuteczne. Esperal działa zawsze, niezależnie od dawki spożytego napoju. Tym samym, nawet potencjalnie niegroźne inne produkty spożywcze, lecznicze, chemiczne lub kosmetyczne mogą wywołać opisane reakcje, jednak w mniejszym natężeniu i krócej trwałe. W przypadku picia alkoholu, między reakcją disulfiramową, a długim, nawet kilkunastogodzinnym cierpieniem o silnie odczuwalnych objawach można postawić znak równości.

Niekiedy zdarza się jednak tak, że alkoholicy negatywne skojarzenia przekierowują nie na alkohol, który powinien być kojarzony ze źródłem dyskomfortu, a na samą wszywkę. W ten sposób czekają na moment jej dezaktywacji i kiedy to nastąpi, natychmiastowo sięgają po alkohol, całkowicie zaniechując osiągnięte do tej pory efekty. Tym samym należy tutaj podkreślić znaczenie motywacji i szczerej chęci do zmian danej osoby. Jeżeli dana osoba nie będzie chciała na stałe żyć w abstynencji, alkoholizm z dużą dozą prawdopodobieństwa nawróci. Aby efekt wszywki mógł być trwały, należy łączyć ją z innymi działaniami antyalkoholowymi, do których zalicza się odtruwanie alkoholowe przygotowujące do dalszych działań za pomocą wzmocnienia organizmu i usunięcia z niego wszelkich pozostałości alkoholowych. Warto tutaj podkreślić również znaczenie psychoterapii, która pozwala na poznanie strategii radzenia sobie w trudnych sytuacjach, a także nauczy Pacjenta w jaki sposób reagować na ewentualny nawrót głodu alkoholowego. Wsparciem i obszarem wymiany doświadczeń są z kolei grupy samopomocowe, np. Anonimowi Alkoholicy. Tym samym synkretyzm wielu działań skutecznie zwiększa szanse na wyjście z uzależnienia, pozwalając na trwałe zachowanie abstynencji.

Gdzie wykonać zabieg zaszycia alkoholowego?

Zabieg zaszycia alkoholowego charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, mała inwazyjnością i bezbolesnością działań. Jednak aby mieć pełną gwarancję odpowiedniej opieki i kontroli ze strony medycznej należy wybrać odpowiedni gabinet, który będzie zapewniać szereg wymagań. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że Esperal można podać jedynie w miejscach prywatnych, ponieważ metoda ta nie jest refundowana przez NFZ. Profesjonalny prywatny gabinet medyczny taki jak http://esperallodz.pl/ będzie charakteryzować się następującymi czynnikami:

  • Posiadaniem na placówce oryginalnego leku Esperal – wiele nieuczciwych miejsc podaje swoim Pacjentom nieskuteczne placebo, zupełnie neutralne dla organizmu,
  • Posiadaniem jedynie renomowanego sprzętu znanych marek, oryginalnych produktów i wyrobów medycznych, a także sterylnych narzędzi,
  • Dbałością o wysoki poziom higieny i czystości placówki,
  • Szczerym zainteresowaniem indywidualną sytuacją Pacjenta, a także umiejętnością dostosowania własnych działań do potrzeb danej osoby,
  • Miłą i życzliwą atmosferą popartą profesjonalnym i skutecznym działaniem leczniczym,
  • Wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą medyczną,
  • Obowiązkiem odbycia wcześniejszej konsultacji medycznej z lekarzem.

Przeciwwskazania zabiegowe

Mimo, iż zabieg jest krótki, trwa zaledwie 30 minut i głównym jego etapem jest nacięcie skóry i wprowadzenie pod nią indywidualnie dobranej dawki leku, to jednak należy mieć świadomość, że nie każdy może zostać zakwalifikowany do tego typu leczenia. Główne przeciwwskazania to:

  • Ciąża i karmienie piersią,
  • Niepełnoletność,
  • Brak zgody na zabieg lub brak świadomości sposobu działania wszywki,
  • Nietrzeźwość,
  • Nadwrażliwość na składniki tabletki z substancją aktywną,
  • Niektóre choroby przewlekłe i schorzenia – wszystkie z nich zostaną zdiagnozowane na wizycie wstępnej.

Powikłania po zabiegu

Na co dzień Esperal nie wywołuje żadnych objawów swojej obecności. Jest całkowicie bezpieczny i neutralny dla organizmu. Zupełnie nie czuć tabletki pod skórą, nie krępuje także ruchów danej osoby. Jej działanie uaktywnia się jedynie w sytuacji, kiedy człowiek zaczyna pić alkohol. Typowe objawy, jakie tutaj występują to:

  • Ból: głowy, mięśni, brzucha i w klatce piersiowej,
  • Zaburzenia oddychania, duszności,
  • Zaburzenia pracy serca, tachykardia,
  • Gwałtowne skoki ciśnienia,
  • Nudności, biegunka, wymioty,
  • Stany lękowe,
  • Ogólny spadek kondycji i samopoczucia,
  • Zaczerwienienie skóry twarzy jako objaw rozszerzania naczyń krwionośnych,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Chwilowa impotencja,
  • W skrajnych przypadkach może dojść do: zawału serca, paraliżu, trwałych uszkodzeń narządów i układów wewnętrznych.

Są to tzw. objawy reakcji disulfiramowej. Pojawiają się one już kilka minut od momentu rozpoczęcia picia i mogą trwać nawet kilkanaście godzin.

Zdarza się jednak, że po zabiegu skóra w miejscu nacięcia staje się czerwona, pojawia się ból i obrzęk, a dodatkowo pojawia się wyciek płynu surowiczego. W takiej sytuacji można wnioskować, że doszło do próby odrzucenia wszywki przez organizm, który traktuje ja jak ciało obce. Koniecznie z takimi objawami należy zgłosić się do lekarza, który najprawdopodobniej usunie wszywkę, a następnie poda nową tabletkę. Jest to jednak sytuacja skrajna i bardzo rzadka.

Warto mieć na uwadze, że część z powikłań można łatwo uniknąć, stosując się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim:

  • Należy zachować higienę miejsca i regularnie zmieniać opatrunek ochronny – w przeciwnym razie może dojść do zakażenia,
  • Po zabiegu należy ograniczyć ciężką aktywność fizyczną – tabletka z lekiem, szczególnie świeżo po zabiegu, może się niekontrolowanie przemieścić,
  • Należy nauczyć się czytać składy kosmetyków, leków i produktów spożywczych – z pozoru niegroźne produkty mogą zawierać w sobie alkohol, który zareaguje z Disulfiramem, narażając Pacjenta na nieprzyjemne konsekwencje.