Wydrukuj tę stronę
niedziela, 10 październik 2021 13:20

Wszystko co musisz wiedzieć o odtruciu od alkoholu

odtruwanie warszawa odtruwanie warszawa pixabay

Wszystko co musisz wiedzieć o odtruciu od alkoholu Odtruwanie alkoholowe jest procesem bezpiecznym i pozwala na łagodne przejście w stan trzeźwości.

Tak jak każde inne uzależnienie, także alkoholizm zwykle rozpoczyna się niepozornie. Piwo podczas oglądania meczu z kolegami, zimny drink na gorącej plaży, lampka wina do oglądania ulubione serialu. Alkohol często towarzyszy naszemu życiu – jest obecny podczas rodzinnych uroczystości, imprez integracyjnych w firmach czy przy wielu drobniejszych okazjach. 

Możliwości do spożywania alkoholu więc nie brakuje, a granica, pomiędzy popijaniem „od czasu do czasu”, a uzależnieniem, jest bardzo cienka. O chorobie mówimy wtedy, gdy dana osoba nie potrafi bez alkoholu prowadzić normalnego, codziennego życia, ale czuje wewnętrzną presję, której nie jest w stanie powiedzieć „nie”. Co jednocześnie ważne – większość uzależnionych od alkoholu twierdzi, że nie mają takiego problemu. 

Alkohol zawiera toksyny. Alkoholicy piją nierzadko przez kilka dni lub tygodni bez przerwy, wpadając w tzw. ciągi, co prowadzi do zaburzeń w gospodarce jonowo-elektrolitowej. Efektem są także braki witamin i minerałów w organizmie. Nagłe zaprzestanie spożywania alkoholu powodują dyskomfort, co jest reakcją organizmu na głód biochemiczny. Pomocne w takim momencie jest odtrucie organizmu. 

Czym jest odtruwanie alkoholowe?

Odtruwanie alkoholowe ma za zadanie oczyszczenie organizmu. Procedura ta pozwala pozbyć się z krwioobiegu toksycznych substancji pochodzących z alkoholu a jednocześnie uzupełnić utracone elektrolity.

W czasie procesu odtruwania alkoholowego uzależnionemu podaje się elektrolity, sole mineralne i witaminy (zwłaszcza B1). Taka procedura pozwala odtworzyć metaboliczny balans w organizmie. 

Odtruwanie alkoholowe – na czym to dokładnie polega?

Główną intencją odtruwania alkoholowego jest zastopowanie ciągu alkoholowego, ale też zminimalizowanie fizycznych i psychicznych skutków nagłego odstawienia alkoholu. Odtruwanie daje też dodatkowy efekt w postaci uzupełnienia poziomu płynów w organizmie. Działanie to poprawia też samopoczucie pacjenta i przygotowuje go do terapii.

Pacjentom podaje się:

  • witaminy B1,
  • magnez,
  • potas.

Lekarze przeprowadzają badania krwi i inne testy, które pozwalają kontrolować ilość pozostałych w organizmie szkodliwych substancji.

Aby złagodzić skutki zespołu abstynencyjnego, uzależnieni otrzymują także leki, m.in.   przeciwbólowe, nasenne i uspokajające. Często terapia wspomagana jest lekami z grupy benzodiazepin.

Czy szybkie odtruwanie alkoholowe jest bezpieczne?

Wiele osób borykających się z nieprzyjemną reakcja organizmu po odstawieniu alkoholu, pragnie błyskawicznego odtruwania. Jednak odtruwanie to nie tylko podanie kroplówek. 

Proces odtruwania powinien trwać co najmniej kilka godzin (to oficjalne zalecenie Narodowego Funduszu Zdrowia). O tym, ile dokładnie potrwa odtruwanie, decyduje się indywidualnie. Liczy się przy tym stopień zaawansowania choroby alkoholowej, ilość toksyn w organizmie, ale też ogólny stan fizycznych i psychiczny osoby uzależnionej. Bardzo istotne jest, by cały proces przebiegał pod ścisłym nadzorem specjalistów.

Zespół abstynencyjny – co należy o nim wiedzieć?

W organizmach osób przez długi czas nadużywających alkoholu, zauważana jest ewolucja procesów metabolicznych. Właśnie z tym wiąże się fakt, że nagłe zaprzestanie picia alkoholu powoduje u nich bardzo nieprzyjemne symptomy (zarówno fizyczne, jak i psychiczne).

Na początek pojawia się ból głowy i mięśni, uderzenia potów, nudności i wymioty, biegunki. W następnym etapie zauważyć można dodatkowo, obok fizycznych, także objawy psychiczne. Chodzi m.in. o:

  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia snu,
  • napady lęku,
  • napady agresji,
  • omamy (tzw. majaki alkoholowe).

Kto powinien przejść proces odtruwania alkoholowego?

Odtruwanie jest zalecane pacjentom, którzy borykają się z zespołem abstynencyjnym czyli z odpowiedzią organizmu na pozbawienie go alkoholu po okresach alkoholowego ciągu. W takich sytuacjach samodzielne zakończenie przyjmowania alkoholu może być bardzo trudne lub nawet niebezpieczne. Odtruwanie daje zaś możliwość odtworzenia właściwej gospodarki metabolicznej, ale też pozwala nabrać się wzmocnić przed dalszą terapią. 

Co dalej po odtruciu alkoholowym?

Odtruwanie alkoholowe nie pozwoli zerwać z nałogiem alkoholowym. Daje jednak szansę na odbudowanie sił organizmu, pozwala też zminimalizować skutki rezygnacji ze spożywania alkoholu. Przygotowuje też pacjenta na rozpoczęcie dalszej terapii. Po odtruwaniu uzależniony powinien bezwzględnie rozpocząć dalsze leczenie, które z kolei przywróci możliwość funkcjonowania bez używek. 

Dlaczego warto przeprowadzić odtrucie alkoholowe pod okiem specjalistów?

Nasz gabinet https://odtruwaniewarszawa.pl/ posiada wieloletnią praktykę w leczeniu alkoholizmu. Gwarantujemy bezpieczne odtruwanie organizmu pod opieką lekarską. Uzupełniany jest wtedy poziom elektrolitów i innych substancji. Jeśli pacjent jest zainteresowany i pozwala na to jego samopoczucie, może skorzystać wówczas także z terapii grupowej oraz indywidualnej.

Cały proces wspieramy farmakoterapią. Leki włączamy do niego w taki sposób, aby jak najbardziej zminimalizować efekty zespołu abstynencyjnego.

Co ważne – nie tylko wspieramy Pacjenta w zakończeniu ciągu alkoholowego, ale też gwarantujemy poradnictwo psychologiczne i rozwijanie motywacji niezbędnej w późniejszej terapii. 

Czy odtrucie alkoholowe jest bezpieczne?

Odtrucie alkoholowe z zastosowaniem kroplówek oznacza nakłucie naskórka czyli przerwanie jego ciągłości. Nie jest to skomplikowany zabieg, istnieje jednak oczywiście niebezpieczeństwo zakażenia czy uszkodzenia naczynia krwionośnego. Właśnie dlatego warto zadbać, żeby odtruwanie przeprowadzali lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni. Jeśli więc decydujesz się na odtrucie, musisz sprawdzić, czy będzie je przeprowadzała osoba profesjonalnie do tego przygotowana. Tylko wówczas można być przekonanym, że cały zabieg będzie zrealizowany z zastosowaniem obowiązujących zasad higieny. Odtruwanie alkoholowe jest w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że przeprowadzają go doświadczeni specjaliści.

Odtruwanie organizmu – pierwszy krok do trzeźwości

Oczywistym jest, że jakiekolwiek uzależnienie – od alkoholu, narkotyków czy leków – to groźna choroba, która w skrajnych przypadkach może powodować nawet śmierć. Lekceważenie problemu może prowadzić do skrajnego wyniszczenia organizmu, zatrucia toksynami, a nawet wywołać myśli samobójcze. Nałóg dotyka nie tylko alkoholika, ale też jego rodzinę i przyjaciół. Są oni narażeni na efekty rozwijających się u uzależnionego zaburzeń psychicznych, sami też mogą paść ich ofiarami.  

Odtruwanie alkoholowe w Warszawie lub w innych miastach w Polsce pod nadzorem doświadczonych lekarzy i pielęgniarek to pierwszy krok do wygrania walki z nałogiem i trzeźwości, która przywróci poczucie kontroli nad własnym życiem. Zmaganie się z każdym nałogiem, także z alkoholizmem czy narkomanią to proces skomplikowany i przewlekły. Nierzadko podjęcie takiej walki i jej wygranie jest jednak szansą na obronę przed utratą zdrowia, życia a także na naprawę relacji z bliskimi. 

Ważne jest, aby mieć świadomość, że picie alkoholu ponad miarę, zażywanie narkotyków czy stosowanie silnych leków w dużych ilościach,  zawsze może być początkiem drogi ku uzależnieniu. To z kolei, nieleczone, wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie psychiczne uzależnionego, ale także jego rodziny i przyjaciół. Niekontrolowane przyjmowanie  substancji psychoaktywnych prowadzi też do zatrucia organizmu toksynami, które upośledzają jego normalne funkcjonowanie, a w najczarniejszym wariancie – mogą prowadzić do śmierci. Nie należy więc lekceważyć uzależnienia, ale podjąć się próby zerwania  z nałogiem.