Wydrukuj tę stronę
środa, 16 wrzesień 2020 10:37

Tapicerowanie - nowe życie starych mebli

Fotel poddany tapicerowaniu w firmie Stare na Nowe w Warszawie Fotel poddany tapicerowaniu w firmie Stare na Nowe w Warszawie

Każdego czasami nachodzi ochota na odświeżenie swojego wnętrza. Niestety, wiele osób nie może sobie pozwolić na gruntowny remont i wymianę mebli w całym domu, bądź tylko w niektórych pokojach. Czy to oznacza, że takie osoby muszą już zawsze mieszkać w otoczeniu, które niezbyt im się podoba?

Nic bardziej mylnego! Wygląd swojego mieszkania można diametralnie zmienić przy niewielkim nakładzie środków i pracy. Wystarczy jedynie odrobina chęci i wyobraźni, a także nieco umiejętności manualnych.

Renowacja starych mebli

W ostatnich latach w Polsce zapanował prawdziwy szał na odnawianie starych mebli. I bardzo dobrze, ponieważ czterdziestoletnia kanapa czy stół, niejednokrotnie są bardziej wytrzymałe niż artykuły, które obecnie można znaleźć w sklepach. To, że dany mebel nie jest najnowszy, wcale nie oznacza, że powinien trafić na śmietnik. Wręcz przeciwnie, antyki, czy to z okresu PRL, czy też z lat jeszcze wcześniejszych, mogą się świetnie prezentować w nowoczesnym salonie czy sypialni. Czasami wystarczy tylko poddać je niewielkiej renowacji, aby zupełnie odmienić wygląd danego pomieszczenia.

Fotel wytapicerowany przez jednego z uczestników kursu tapicerowania mebli w Warszwie

Fotel wytapicerowany przez jednego z uczestników kursu tapicerowania mebli w Warszwie

Zapewne spora grupa osób z chęcią nauczyłaby się czegoś o renowacji mebli, niestety bardzo często nie wiadomo od czego zacząć. Dla zupełnych debiutantów zapisanie się na kursy tapicerskie jest świetnym pomysłem. W prawie każdym mieście można znaleźć firmę taką jak przykładowo Stare Na Nowe, która zajmuje się prowadzeniem profesjonalnych szkoleń z renowacji starych mebli. Dzięki zapisaniu się na profesjonalne warsztaty, można nabyć kilka przydatnych umiejętności, które na pewno przydadzą się przykładowo podczas tapicerowania starego fotela..

Przebieg kursu tapicerskiego

Podczas takiego szkolenia, można zdobyć cenne umiejętności praktyczne, przydatne podczas procesu renowacji mebli, takich jak chociażby zdejmowanie tapicerki, materiału, gąbek oraz gwoździ z foteli i krzeseł. Kursanci po przejściu tego początkowego etapu zajmują się następnie naprawianiem konstrukcji mebla oraz nakładaniem zupełnie nowej, odświeżonej tapicerki w modnych wzorach. Cały ten proces brzmi na dosyć skomplikowany i czasochłonny, jednak dobrze poprowadzone warsztaty tapicerskie pomogą w opanowaniu zdolności manualnych niezbędnych przy renowacji mebli. Uczestnicy warsztatów po ich zakończeniu powinni bez większych problemów obsługiwać profesjonalne maszyny tapicerskie, a także szyć ściegiem kryjącym. Posiadając podstawowe umiejętności oraz wiedzę z zakresu odnawiania foteli, łóżek czy kanap można zdziałać już naprawdę całkiem sporo na własną rękę. Warsztaty tapicerskie oferują bowiem jedynie pewną bazę, a to, co uczestnicy zrobią z nabytymi kompetencjami, zależy już tylko od ich wyobraźni i indywidualnych pomysłów.

Powrót PRL-u we wnętrzach

W większości polskich domów wciąż można znaleźć pojedyncze sztuki czy całe komplety mebli pochodzących z PRL. Nic dziwnego, wszak przez długi okres czasu był to styl dominujący w większości mieszkań w kraju, ponieważ innego rodzaju produkty po prostu nie były dostępne. Jako że oryginalne meble przypominające minione czasy, ciągle są dość łatwo dostępne, warto przygodę z renowacją mebli zacząć właśnie od odnawiania socrealistycznych krzeseł, kanap czy foteli. Warsztaty tapicerskie mogą pomóc w znalezieniu pewnych inspiracji i ćwiczeniu umiejętności konserwacji, jednak tak naprawdę to, jaki efekt uzyska się finalnie, zależy tylko i wyłącznie od twórcy, który postanowił spróbować tchnąć nowe życie w stary mebel. Na samym początku warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych akcesoriów, które ułatwią pracę z drewnem i różnymi materiałami. W niezbędniku konserwatora koniecznie powinny się znaleźć farby do mebli, profesjonalne podkłady zabezpieczające przed powstawaniem zabrudzeń, a także pędzle o różnych rozmiarach i kształtach. Osoby, które zdecydują się na warsztaty tapicerskie, z pewnością w trakcie szkolenia usłyszą, jakie preparaty warto jeszcze zakupić.