Wydrukuj tę stronę
czwartek, 24 wrzesień 2020 15:23

Szukamy uniwersalnej marynarki męskiej – poradnik

Marynarki męskie Marynarki męskie

Nie ulega wątpliwości, że marynarka jest jednym z podstawowych elementów męskiej garderoby. Jest czymś, co sprawdzi się podczas wielu wyjść, nie tylko tych bardzo formalnych. Mimo to nie wszystkie marynarki będą równie uniwersalne.

Nie każdy mężczyzna lubi częste zakupy i systematyczną wymianę garderoby, ale są takie ubrania, które po prostu musi mieć. Jeśli się dobrze zastanowić przed zakupem, to okaże się, że z jednym modelem możemy stworzyć wiele wariacji stylizacyjnych. I tak właśnie jest w przypadku dobrze dobranej marynarki. Możemy ją nosić na bardziej oficjalne wyjścia i na co dzień.

Uniwersalna kolorystyka

Pierwsze skojarzenie związane uniwersalną kolorystyką najczęściej dotyczy czerni. Jednak w przypadku marynarki niekoniecznie jest to takie oczywiste. Czarna marynarka nie tylko jest bardzo elegancka, więc nie jest odpowiednia do casualowych stylizacji, ale też nie o każdej porze dnia możemy ją nosić. Czerń poleca się wieczorem i zimą, zatem trudno mówić o uniwersalizmie.

Zamiast tego trafnym wyborem będzie marynarka granatowa i szara. Pierwszy wariant jest najczęściej bardziej elegancki, choć nie jest to reguła, ale nie do każdego typu urody granatowy pasuje w równym stopniu. Pod tym względem odcienie szarości wypadają znacznie lepiej.

Gładka czy ze wzorem?

Drugą kwestią, nad którą musimy się zastanowić, jest to, czy postawić na marynarkę gładką, czy w jakieś wzory. Z pewnością marynarki w gustowną kratę lub inny modny deseń są bardziej oryginalne i można z ich udziałem stworzyć fantastyczne stylizacje. Jednocześnie większość z nich pasuje do strojów casualowych i półformalnych. Przy stonowanej kolorystyce mogą sprawdzić się też do pracy.

Marynarki męskie

Marynarki męskie

Jednak podstawą garderoby jest marynarka elegancka. Na formalne spotkania i ważniejsze wyjścia bezpieczniej jest wziąć pod uwagę marynarki męskie gładkie. To uniwersalny wybór, bo większość modeli można też nosić na co dzień do luźniejszych zestawień. Podsumowując – pierwsza marynarka powinna być gładka, przy kolejnych możemy pokusić się o wzory.

Materiał

Marynarki różnią się między sobą nie tylko pod względem wizualnym, ale i materiałem. Nie bez powodu mamy do wyboru marynarki letnie i zimowe. Szukając uniwersalnej marynarki na cieplejsze dni, koncentrujmy się na takich tkaninach jak len, bawełna bądź cieńsza wełna. Z kolei marynarka na jesień i zimę powinna być grubsza. Sztruks, wełna, tweed to tkaniny, po które możemy sięgać bez obaw.

Jedno czy dwurzędowe?

To kolejna rzecz, jaką musimy przeanalizować. Marynarki dwurzędowe są znacznie elegantsze i sprawdzają się podczas bardzo oficjalnych wyjść. Jeśli szukamy czegoś uniwersalnego i do noszenia podczas większej liczby okazji, w pierwszej kolejności warto spojrzeć na marynarki jednorzędowe. Nie bez powodu są one wybierane częściej aniżeli dwurzędowe.

I na koniec. Pamiętajmy o tym, by wybierając marynarkę, brać pod uwagę proporcje własnej sylwetki. Jedynie w dobrze dobranej i dopasowanej do nas marynarce będziemy wyglądać dobrze, a przecież o to właśnie chodzi. Zastanówmy się dobrze m.in. nad fasonem, długością, czy szerokością.

Czytany 197 razy