Wydrukuj tę stronę
wtorek, 17 listopad 2020 16:26

Skaza białkowa a karmienie piersią. Co musisz wiedzieć o diecie młodej mamy?

skaza białkowa skaza białkowa

Czy skóra twojego dziecka jest sucha i zaczerwieniona? Czy ma ono biegunkę, nudności lub odczuwa ból brzucha? To mogą być objawy skazy białkowej. Jeśli karmisz piersią, sprawdź, jakie produkty musisz wykluczyć ze swojej diety.

 Skaza białkowa a karmienie piersią to częsty temat, który jest poruszany na grupach i forach internetowych. Mamy wzajemnie udzielają sobie rad odnośnie do tego, jak sobie z tym radzić, co zmienić i w jaki sposób zadbać o prawidłową dietę swoją i dziecka. Sprawdź, jak skaza białkowa wpłynie na Twoje życie.

Skaza białkowa u niemowlęcia – jakie mogą być objawy?

Skaza białkowa to potoczne określenie alergii na białko krowiego mleka. Najczęściej ma ona postać atopowego zapalenia skóry (AZS), które objawia się wysypką oraz suchą i szorstką skórą. Zmiany występują zazwyczaj na policzkach i za uszami, z czasem przenosząc się na szyję, tułów, zgięcia łokciowe i kolanowe[1]U dziecka mogą pojawić się biegunki, wymioty, kolki. Może mieć ono mniejszy apetyt i niewiele przybierać na wadze.

Pojawienie się skazy białkowej zmusza do wprowadzenia diety eliminującej nabiał, zarówno u niemowlęcia, jak i u jego mamy, o ile karmi ona piersią

Jak prawidłowo zmienić dietę bez szkodliwego wpływu na dziecko i mamę?

Aby uniknąć negatywnych konsekwencji zmiany jadłospisu, przed wyeliminowaniem produktów warto skonsultować się z dietetykiem lub pediatrą. Specjalista podpowie, od czego zacząć i przedstawi przykładowy dzienny harmonogram posiłków[3] To istotne, bo dieta karmiącej piersią kobiety powinna być zbilansowana.

Mama, która karmi maluszka ze skazą białkową, powinna stopniowo eliminować ze swojej diety  alergizujące produkty i zastępować je innymi, które zapewnią jej odpowiednią dzienną dawkę wapnia.

Co powinno zniknąć z menu karmiącej mamy mającej dziecko ze skazą białkową?

  • mleko krowie, kozie i owcze (świeże, skondensowane, a także proszkowanego),
  • maślanki, kefiry, śmietany i jogurty,
  • twarogi, serwatki i sery,
  • produkty, które zawierają białka mleka (np. laktoalbumina, laktoglobulina i kazeina[4]).

Na co powinna uważać karmiąca piersią mama dziecka ze skazą białkową?

Unikanie produktów mlecznych może prowadzić do trwałych niedoborów ważnych składników odżywczych, głównie wapnia. Jego brak może skutkować demineralizacją kości, krzywicą czy osteoporozą[5]. Aby temu zapobiec, warto wprowadzić do swojej diety:

  • warzywa i owoce bogate w wapń, np. brokuły lub pomarańcze[6],
  • specjalne produkty, takie jak Femaltiker Plus, które zawierają składniki odżywcze, takie jak cholina, witaminy B6, B12, foliany, wspomagające właściwe funkcjonowanie organizmu kobiety karmiącej.

Prawidłowo zbilansowana dieta zapewni Ci dobre samopoczucie, a Twojemu niemowlęciu zdrowie. Pamiętaj, że skaza białkowa łagodnieje wraz z wiekiem dziecka[7], dlatego bądź w stałym kontakcie z jego lekarzem.

[1] https://zdrowie.pap.pl/dieta/skaza-bialkowa-co-nalezy-o-niej-wiedziec

[2] https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/alergia-na-bialka-mleka-krowiego

[3] https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/alergia-na-bialka-mleka-krowiego

[4] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/66190,dieta-matki-karmiacej-dziecko-z-azs

[5] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn

[6] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/84026,dieta-bezmleczna

[7] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/61992,skaza-bialkowa-czy-dziecko-z-tego-wyrasta