Wydrukuj tę stronę
wtorek, 29 grudzień 2020 18:49

Profesjonalne sprzątanie podłogi w domu – jak wybrać mopa?

Mopy płaskie Mopy płaskie fot. materiały prasowe

Sprzątanie bywa uciążliwe. Niestety, ale każdy z nas od czasu do czasu musi coś posprzątać – swój pokój, biurko, podłogę, łazienkę. By czynność ta nie była tak pracochłonna i czasochłonna, z pomocą przychodzą nam dostawcy profesjonalnych rozwiązań do sprzątania.

Wśród dostępnych, znajdziemy rozmaite przyrządy i urządzenia, z których możemy korzystać w wykonywaniu naszych codziennych obowiązków. Do najważniejszych należą mopy – urządzenia niezastąpione podczas sprzątania wszelkich powierzchni płaskich. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem mopa – zapraszamy do lektury. W jej trakcie postaramy się podpowiedzieć – jakie rodzaje dostępnych mopów możesz znaleźć, czym się różnią oraz jak wybrać ten idealnie pasujący do naszych potrzeb.

 

Mop mopowi nierówny – czyli jakie rodzaje mopów znajdziemy w sklepach

Mopy to urządzenia występujące w wielu wersjach. Znajdziemy zarówno mopy o specjalnym rodzaju główki czyszczącej – wyposażonej w odpowiednie do czyszczenia materiały – jak i mopy o skomplikowanej konstrukcji. Mogą być wyposażone między innymi w elementy ruchome, pozwalające na regulację ich ustawienia, lub w dodatkowe aplikatory, w których umieszczamy płyn do sprzątania. Oczywiście – wybór zależy od naszych zamiarów oraz od predyspozycji i charakteru powierzchni, którą pragniemy wyczyścić. 

Mopy klasyczne – płaski i sznurkowy

Mopy płaskie to jedne z najbardziej popularnych rodzajów mopów. Wykorzystywane są zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w profesjonalnych firmach świadczących usługi sprzątające. Zaletą tych mopów jest duża powierzchnia myjąca – mająca kształt prostokąta. Najczęściej, jest ona składana, co pozwala na swobodne nakładanie na nią materiału z mikrofibry. Zdecydowaną zaletą tych mopów jest możliwość jej wyprania oraz wielokrotnego używania. Ponadto, mopy płaskie są bardzo skuteczne w sprzątaniu powierzchni o nieskomplikowanych kształtach – korytarzy, dużych salonów, holi oraz poczekalni.

Innym przykładem mopów klasycznych są mopy sznurkowe. Są dość podobne do wcześniejszych, a głównym elementem je odróżniającym jest końcówka myjąca. Zamiast płaskiej warstwy materiału, złożona jest z dużej ilości ze sznurków-frędzli, wykonanych z bawełny lub mikrofibry. W porównaniu do mopów płaskich są bardziej skuteczne w myciu powierzchni o nieregularnych kształtach.

Nowoczesne modele mopów do podłogi

Mopy obrotowe to zyskujący na popularności rodzaj tych akcesoriów. Wyposażone są w końcówkę rotacyjną, podobną do tej z mopa sznurkowego. Odmiennie jednak niż w wersji klasycznej, w mopie rotacyjnym sznurki-frędzle są dłuższe, a do korzystanie z mopa konieczne jest posiadanie specjalnego rodzaju wiadra, w którym będziemy „odwirowywać” mop z nadmiaru wody. Proces „odwirowania” uruchamia się przy pomocy pedała.

Mopy ze spryskiwaczem to jedne z najnowocześniejszych modeli tych urządzeń. W przeciwieństwie do pozostałych są one wyposażone w specjalny mechanizm aplikujący płyn myjący. Zazwyczaj, musimy ten płyn aplikować samodzielnie lub za pomocą wiadra. W mopie ze spryskiwaczem woda z płynem znajduje się wewnątrz specjalnego przewodu w środku drążka. Jej aplikowanie jest o wiele bardziej komfortowe, a sam mop idealnie nadaje się do sprzątania powierzchni bardzo brudnych lub pokrytych różnego rodzaju zabrudzeniami.