Wydrukuj tę stronę
środa, 05 sierpień 2020 18:21

Prawoślaz: właściwości w łagodzeniu bólu gardła

Prawoślaz Prawoślaz

Prawoślaz od dawna wykorzystywany był do leczenia dolegliwości górnych dróg oddechowych. Po dziś dzień stanowi istotny składnik wielu preparatów (np. pastylek do ssania) na ból gardła.

Prawoślaz to roślina należąca do rodziny ślazowatych. Jej najcenniejszą częścią jest korzeń, w którym znajduje się najwięcej substancji śluzowych. Oprócz tego zawiera też wiele cennych dla organizmu składników, takich jak pektyny (korzystne dla układu pokarmowego), betainy (działanie nawilżające i przeciwbakteryjne), flawonoidy, sole mineralne, aminokwasy itd. 

Jak działa prawoślaz?

Prawoślaz zdecydowanie najczęściej wykorzystywany jest do łagodzenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ze względu na substancje śluzowe działa osłonowo na gardło w przypadku takich dolegliwości jak zapalenie gardła, krtani czy strun głosowych. Pomocniczo może być stosowany także w przypadku suchego kaszlu czy anginy. Śluz delikatnie powleka błonę śluzową i działa łagodząco na podrażnienia. Prowadzi też do nawilżenia śluzówki. Za sprawą właściwości osłaniających, sprzyja w łagodzeniu dolegliwości bólowych, pieczenia i podrażnień. 

Po prawoślaz warto sięgnąć również w przypadku problemów ze suchym kaszlem, ponieważ substancje śluzowe ułatwiają odkrztuszanie.

Inne właściwości prawoślazu

Chociaż prawoślaz najlepiej jest znany z łagodzenia bólu gardła, może być stosowany również na inne dolegliwości zdrowotne. Jest to roślina stosowana również w przypadku problemów z układem pokarmowym. Ochronne substancje osłaniające wykazują korzystne działanie przy takich dolegliwościach jak np. zgaga, uszkodzenia śluzówki w obrębie przełyku, problemy z dwunastnicą czy nieżyty żołądka. Dodatkowo korzeń prawoślazu poprawia trawienie, wpływając pozytywnie na perystaltykę jelit i regulując cykl wypróżnień. Wskazany jest więc w przypadku częstych zaparć.

Oprócz tego prawoślaz może być stosowany także zewnętrznie na stany zapalne skóry i podrażnienia. W tym przypadku należy wykonać napar z prawoślazu, który później posłuży do wykonywania okładów o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym.

Jak stosować prawoślaz?

Ze względu na liczne właściwości prawoślaz jest powszechnie wykorzystywany w różnorodnych preparatach na łagodzenie bólu gardła. Stanowi jeden z podstawowych składników wielu ziołowych pastylek do ssania. To wygodna i szybka forma łagodzenia podrażnień i problemów z przesuszoną śluzówką. 

Oprócz tego prawoślaz można stosować na gardło w formie syropów lub naparów przygotowywanych z suszu korzenia. Napary można popijać nie tylko w przypadku stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, ale i przy kłopotach z układem pokarmowym.

Media

artykuły sponsorowane copywriting