Wydrukuj tę stronę
niedziela, 10 październik 2021 13:18

Podskórne podanie Esperalu jako jeden z czynników warunkujących sukces antyalkoholowy

Esperal Bydgoszcz Esperal Bydgoszcz pixabay

Wszywka alkoholowa Esperal wywołuje w umyśle Pacjenta awersję, wstręt i niechęć do alkoholu.

Pierwsze kontakty z używką jaką jest alkohol odbywają się zwykle, kiedy człowiek jest jeszcze w wieku nastoletnim. Co ciekawe, coraz więcej doniesień płynie z nurtu pedagogicznego, opisując rzeczywisty stan rzeczy. W licznych współczesnych tekstach autorzy podkreślają, że wiek inicjacji alkoholowej się znacząco obniża. Tym samym – coraz młodsze osoby sięgają po napoje alkoholowe, co wskazuje na nagminne łamanie prawa w tym zakresie.

Łatwa dostępność alkoholu niestety jest jedną z przyczyn generowania późniejszego uzależnienia, prowadząc przez lata do całkowitej destrukcji zdrowia, życia i ogólnego funkcjonowania. Na szczęście skuteczna walka z nałogiem jest możliwa. Potrzebna jest motywacja i chęć do zmian, które stanowią fundament działań antyalkoholowych. Niestety wiele alkoholików nie podejmuje tutaj walki o własne lepsze jutro, ponieważ im brakuje obu tych podstaw. Z tego powodu, na wstępie swoich działań warto rozważyć przejście przez zabieg zaszycia alkoholowego w Bydgoszczy https://esperalbydgoszcz.pl/

W jakim celu stosuje się wszywki alkoholowe?

Potoczna nazwa „wszywka alkoholowa” odnosi się do jałowych tabletek o nazwie Disulfiram WZF. Jest to uwspółcześniona wersja słynnego kilka lat temu Esperalu, który z różnych przyczyn został wycofany z rynku. Warto mieć jednak na uwadze, że oba te leki mają identyczny skład, a ze względu na fakt, iż samo słowo „Esperal” bardzo utkwiło w mentalności Pacjentów, to w dalszym ciągu nazwa ta jest powszechnie używana.

Esperal zaliczany jest do awersyjnych metod farmakologicznych o działaniu antyalkoholowym. Wprowadza się więc go u osób z objawami choroby alkoholowej, którzy chcą wzmocnić swoją motywację i chęć do zmian. Za pomocą charakterystycznego działania substancji aktywnej znajdującej się w omawianym wyrobie medycznym, nazywanego Disulfiramem, dąży się do wywołania w umyśle Pacjenta awersji, wstrętu i niechęci do alkoholu. Jest to możliwe, ponieważ połączenie działania wszywki z wypijanym alkoholem prowadzi do szeregu skrajnie wzburzonych reakcji organizmu, wywołując skutki zarówno na tle psychicznym, jak i fizycznym. Tym samym dąży się do tego, aby Pacjent świadomie i z własnej woli zechciał zrezygnować z dalszego nadmiernego spożywania tego typu napojów.

Jakie konsekwencje wynikają z łączenia Disulfiramu z etanolem?

Pojawiające się objawy reakcji disulfiramowej będącej efektem łączenia napojów procentowych z aktywnym składnikiem wszywki są następujące:

  • Ból: głowy, mięśni, brzucha i w klatce piersiowej,
  • Zaburzenia oddychania, duszności,
  • Zaburzenia pracy serca, tachykardia,
  • Gwałtowne skoki ciśnienia,
  • Nudności, biegunka, wymioty,
  • Stany lękowe,
  • Ogólny spadek kondycji i samopoczucia,
  • Zaczerwienienie skóry twarzy jako objaw rozszerzania naczyń krwionośnych,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Chwilowa impotencja,
  • W skrajnych przypadkach może dojść do: zawału serca, paraliżu, trwałych uszkodzeń narządów i układów wewnętrznych.

Cały mechanizm powstawania reakcji disulfiramowej jest dość prosty do opisania. Główne znaczenie ma tutaj wątroba i jej enzymy trawienne. Wytwarza ona dehydrogenazę aldehydową, która wykazuje zdolność do rozkładu i trawienia alkoholu. Przede wszystkim przemienia ona go do postaci aldehydu octowego, który jest głównym produktem ubocznym metabolitu etanolu. Jest on także znacznie bardziej toksyczny od alkoholu. O ile dana osoba nie ma podanej wszywki, jej organizm radzi sobie z toksynami poprzez ich dalsze przekształcanie do postaci mniej toksycznych związków, takich jak kwas octowy, który później zostaje wydalony z organizmu. Podanie wszywki zaburza ten proces, zatrzymując go na etapie kumulowania aldehydu octowego, uniemożliwiając jego dalsze trawienie i wydalenie. W ten sposób dochodzi do silnego zatrucia alkoholowego, którego objawy opisane są powyżej. Można stan ten porównać do znanego kaca, jednak reakcja disulfiramowa różni się od niego znacznie wydłużonym czasem trwania (nawet do kilkunastu godzin), większym natężeniem objawów, a także ich większą dokuczliwością.

W jaki sposób podaje się Esperal?

Esperal podaje się za pomocą bezpiecznego, mało inwazyjnego i niebolesnego zabiegu chirurgicznego, który trwa zwykle około 30 minut. Przebiega on zgodnie z góry ustalonymi etapami, do których należy:

  • Konsultacja medyczna – jest to najważniejszy moment całego procesu zaszycia się. Jest to spotkanie z lekarzem, gdzie diagnozuje się istnienie przeciwwskazań do zabiegu. Sprawdzany jest także ogólny stan zdrowia danej osoby, stopień jej uzależnienia, a także poziom trzeźwości. Jeżeli lekarz zakwalifikuje Pacjenta do zabiegu, wyjaśnia mu cały przebieg procedury, rozmawia na temat wymuszonego stylu życia, opisuje konsekwencje decyzji Pacjenta, a także wydaje dokumenty do podpisania, które są poświadczeniem zgody na przeprowadzenie tego typu ingerencji.
  • Podanie znieczulenia miejscowego – jest ono zbliżone do tego, które stosuje się w gabinetach stomatologicznych. Podane w formie zastrzyku działa szybko i skutecznie, całkowicie eliminując dyskomfort i ból. Dodatkowo działa ono jeszcze po wyjściu z gabinetu.
  • Nacięcie skóry i podanie leku – lek umiejscawia się głęboko pod skórą Pacjenta, mniej więcej na głębokość 6-7 cm. Lekarz nacina skórę na około 1-2 cm szerokości i w powstałe miejsce umieszcza indywidualnie dobraną na konsultacji dawkę leku. Dawka dostosowywana jest m.in. do wagi i stopnia uzależnienia, a także do spodziewanych efektów leczniczych. Zazwyczaj miejscem nacięcia skóry jest pośladek, ponieważ zapewnia on duży poziom dyskrecji, a także jest to miejsce, przez które nie przebiegają najważniejsze naczynia krwionośne i główne nerwy. Samą tabletkę umieszcza się głęboko, pod powięzią. W ten sposób podany Esperal działa od 8 do 12 miesięcy – w zależności od indywidualnych cech Pacjenta. Uwalnia się on natychmiast po podaniu, stopniowo wchłaniając się do krwioobiegu.
  • Zaszycie rany – rana zaszywana jest szwami kosmetycznymi, których nie trzeba później zdejmować na kolejnej wizycie.
  • Podanie antybiotyku i przyłożenie opatrunku – jest to procedura profilaktyczna w celu uniknięcia zakażenia i infekcji, a także zapewnienie ochrony podrażnionego miejsca,
  • Wydanie zaświadczenia o przejściu przez zabieg.

Esperal – warto, czy nie warto?

Wiele osób szukając dla siebie różnych możliwości działań antyalkoholowych zastanawia się, czy warto przejść przez zaszycie alkoholowe. Rozważając taką możliwość należy mieć świadomość jej zalet i wad, a także specyfiki działania.

Przede wszystkim Disulfiram nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. W praktyce lekarze mówią jasno – nie ma farmakologicznego środka, który całkowicie usunąłby głód alkoholowy i zniwelował uzależnienie psychiczne. Celem włączenia Esperalu jest przede wszystkim zmiana nastawienia do napojów procentowych, a także stylu życia, który osiąga się poprzez wzmocnienie silnej woli. Tym samym wszywka alkoholowa powinna być traktowana bardziej jako wsparcie, niż jak sposób leczenia. Sukces alkoholika zależy tak naprawdę od niego samego. Jeżeli będzie w stanie się kontrolować i nauczy się odmawiać zażywania używki, może on znacząco poprawić swoją sytuację.

Tym samym, warto łączyć kilka metod antyalkoholowych ze sobą. Przemyślany odwyk będzie zaczynać się odtruwaniem alkoholowym, kolejnym krokiem będzie podanie wszywki, której działanie powinno zostać wzmocnione za pomocą indywidualnie dostosowanych działań psychoterapeutycznych pod stałą opieką terapeutów i psychologów.