Wydrukuj tę stronę
piątek, 26 luty 2021 11:36

Nowości na rynku opakowań na wynos

Opakowania biodegradowalne do zgrzewu Opakowania biodegradowalne do zgrzewu

Opakowania z tworzyw sztucznych zyskały w ostatnich latach sporo negatywnej uwagi mediów w wyniku czego wielu przedsiębiorców z branży gastronomicznej zaczęło stosować nowoczesne technologie do produkcji bio opakowań lub inwestować w tego rodzaju produkty.

Jest to proekologiczne podejście, które cieszy się dużą popularnością na rynku opakowań na wynos oraz wśród samych klientów. Jednak, aby naprawdę zmierzyć wpływ opakowań na środowisko, musimy przyjrzeć się jego śladowi węglowemu, czyli całkowitemu uwolnieniu gazów cieplarnianych do atmosfery podczas całego cyklu życia produktu.

 

Kluczem do zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla jest odejście od tradycyjnych zasad gospodarki liniowej, w których przedmioty są produkowane, używane i wyrzucane, a zamiast tego przyjęcie gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez projektowanie odpadów i zanieczyszczeń oraz utrzymywanie produktów i materiałów w ciągłym użyciu poprzez recykling i ponowne wykorzystanie. Według Światowego Forum Ekonomicznego takie podejście pomoże rozwiązać kwestię zanieczyszczenia środowiska.

Ponieważ większość opakowań jest przeznaczona do jednorazowego użytku, a więc niemal natychmiast jest wyrzucana, resztki żywności i ich pojemniki stanowią prawie połowę wszystkich stałych odpadów komunalnych. Tworzywa sztuczne to ponad 80% odpadów w samym środowisku morskim (wody, plaże) krajów Unii Europejskiej, gdzie odpady artykułów jednorazowego użytu z tworzyw sztucznych stanowią aż 50% całości.

W 2014 r. z 258 mln ton stałych odpadów komunalnych wytworzonych w USA ponad 63% stanowiły opakowania m.in. z produktów spożywczych, a tylko 35% (89 mln ton) zostało poddanych recyklingowi lub kompostowaniu. Dziś te wartości są jeszcze większe.

Opakowania biodegradowalne do zgrzewu

W ostatnim czasie popularność zyskały opakowania biodegradowalne wykonane z surowców roślinnych takich jak trzcina cukrowa, celulozowa czy skrobia kukurydziana. Biorąc pod uwagę cykl życia tych produktów, mają one niezwykle pozytywny wpływ na środowisko. Przede wszystkim nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ ulegają biologicznemu rozkładowi, a po przetworzeniu nadają się na kompost i makulaturę. Wszelkie opakowania z surowców roślinnych można z powodzeniem kompostować domowo lub przemysłowo. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują opakowania i tacki do zgrzewu biodegradowalne z serii me.Organic marki Metro-Plast - najczęściej wybierane  w gastronomii i cateringach dietetycznych. To właśnie tym branżom najbardziej zależy na odchodzeniu od opakowań z tworzyw sztucznych, ponieważ zgodnie z dyrektywą UE Single-Use Plastics - od 3 lipca 2021 r. zacznie obowiązywać bezwzględny zakaz wprowadzania na rynek produktów wykonanych  z tworzyw sztucznych. W związku z tym, zastąpienie opakowań wykonanych z plastiku lub styropianu ich ekologiczną alternatywą jest już koniecznością. Oprócz opakowań biodegradowalnych warto zwrócić uwagę na pojemniki wykonane z PP i PET, które nadają się do recyklingu oraz posiadają wiele cennych właściwości. Pakowane w nie dania na długo zachowują odpowiednią temperaturę, świeżość, walory smakowe i estetyczne, a jakość takiego posiłku jest znacznie wyższa, dzięki hermetycznemu zamknięciu za pomocą szczelnego zgrzewu.