Wydrukuj tę stronę
środa, 13 październik 2021 19:36

Kary dla palaczy - kiedy można dostać mandat za palenie papierosów?

recigar recigar pixabay

Jeszcze na początku XXI wieku palenie było dozwolone niemal wszędzie. W restauracjach oddzielone strefy dla palących i niepalących często były fikcją. Osoby chcące unikać dymu papierosowego i nie godzące się na bierne palenie nie były chronione w żaden sposób.

Wszystko zmieniło się wraz ze zmianą prawa w roku 2010, gdy zakazano palenia w miejscach publicznych, a za nieuważne pójście "na dymka" można dostać nawet mandat.

Co się zmieniło w praktyce jeśli chodzi o palenie papierosów w miejscach publicznych?

Ustawa antynikotynowa, która weszła w życie w listopadzie 2010 roku, a jej pełna nazwa brzmi "o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych" zakazuje palenia w następujących miejscach:

  • placówki medyczne
  • miejsca przeznaczone dla dzieci
  • przystanki autobusowe i dworce kolejowe
  • szkoły, uczelnie wyższe oraz placówki kulturalne
  • lokale gastronomiczne oraz rozrywkowe
  • obiekty sportowe
  • środki komunikacji publicznej
  • zakłady pracy

Ustawa ta ma za zadanie chronić wszystkie osoby w miejscach publicznych, w których mogłyby zostać narażone na bierne palenie. Warto wspomnieć, że zakaz ten jak i kara w formie mandatu może spotkać osoby, które palą e-papierosy, co dla wielu osób nie jest jasne i dalej rodzi wątpliwości. Dodatkowe miejsca wolne od dymu z papierosów mogą zostać wyznaczone przez poszczególne gminy w ramach przepisów, które wprowadza ustawa antynikotynowa.

Gdzie wolno palić? 

Wbrew obawom przeciwników ustawy antynikotynowej wolność palaczy nie została ograniczona całkowicie, a na ulicach i w przestrzeni publicznej dalej pozostaje wiele terenu, w których mogą zapalić bez narażania się na mandat. Zarządcy terenów, które zostały objęte zakazem palenia zostali zobowiązani do wyznaczenia stref dla palaczy, w których palenie będzie dozwolone i nie będzie nikomu przeszkadzało. Właściciele lokali gastronomicznych mogą też wyznaczać sale dla palaczy, o ile będą one odpowiednio odgrodzone od strefy dla niepalących i wyposażone w dobrą wentylację odprowadzającą dym na zewnątrz.

Ustawa zobowiązuje zarządców obiektów do umieszczenia widocznej informacji o zakazie palenia papierosów i e-papierosów. W przypadku braku takiej informacji może zostać na nich nałożona kara pieniężna wynosząca nawet 2000 zł. Kary dla palaczy Za złamanie zakazu o paleniu w miejscu publicznym może zostać nałożona kara pieniężna w formie mandatu karnego o wysokości nawet do 500 zł. Karę może również otrzymać właściciel terenu w przypadku, gdy nie umieści informacji o zakazie.

Skutki ustawy antynikotynowej

Palenie papierosów od lat jest zwalczane, a miłośnicy "dymka na świeżym powietrzu" skutecznie zniechęcani poprzez politykę państwa i organizacji takich jak Unia Europejska. Ustawa antynikotynowa być może przyczyniła się do zmniejszenia liczby palaczy, ale na pewno podniosła komfort osób niepalących, które dzięki niej zyskały przestrzeń wolną od dymu. Palacze natomiast częściej skłonni są sięgać po zamienniki papierosów lub ograniczać palenie np. poprzez stosowanie tabletek Recigar, które zmniejszają chęć sięgnięcia po kolejnego papierosa i pomagają w pozbyciu się nałogu.