Wydrukuj tę stronę
środa, 24 listopad 2021 17:56

Jak wybrać prywatną klinikę leczenia uzależnień?

prywatna klinika leczenia uzależnień prywatna klinika leczenia uzależnień pixabay

Leczenie alkoholizmu jest procesem trudnym i długotrwałym, czasami może trwać nawet przez lata. O skuteczności leczenia decyduje wiele czynników, m.in. motywacja osoby uzależnionej, wsparcie rodziny, program terapii. Ten ostatni powinien być prowadzony w sposób profesjonalny, gwarantujący indywidualne podejście do pacjenta. Z tego względu ważne jest wybranie odpowiedniej placówki zajmującej się leczeniem uzależnienia alkoholowego.

Placówka NFZ czy prywatna?

NFZ refunduje leczenie choroby alkoholowej i dlatego jest ono bezpłatne. Leczenie często odbywa się na szpitalnych oddziałach psychiatrycznych, w warunkach zamkniętych. W czasie terapii pacjenci najczęściej przebywają w salach wieloosobowych. Poza detoksem oferowana jest terapia grupowa, sporadycznie także indywidualna. Alternatywą są prywatne ośrodki terapii uzależnienia od alkoholu, które zapewniają swoim pacjentom komfort i poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak pamiętać, że takich ośrodków jest wiele, a wybór musi być dobrze przemyślany, aby jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby osoby podejmującej leczenie. Na co zatem zwrócić uwagę?

Cechy dobrej placówki leczenia uzależnień alkoholowych

Placówek zajmujących się leczeniem alkoholizmu jest w Polsce kilkadziesiąt i stale ich przybywa, przez coraz większe zapotrzebowanie. W przypadku miejsc leczenia uzależnień wykorzystuje się takie nazwy jak klinika, ośrodek, czy centrum, których używa się zamiennie. Najważniejsze jest to, jaki program realizuje dane miejsce i co posiada w swojej ofercie.

Najlepiej, jeśli prywatna klinika leczenia uzależnień specjalizuje się w leczeniu konkretnego uzależnienia. Mamy wtedy pewność, że znajdziemy tam specjalistów z tej konkretnej dziedziny. Warto zauważyć, że zupełnie inaczej przebiega leczenie i terapia uzależnienia od alkoholu, a zupełnie inaczej od hazardu czy internetu. Wyspecjalizowana, prywatna klinika leczenia uzależnień daje większe szanse na bardziej skuteczną pomoc osobie chorej.

Dobry ośrodek leczenia choroby alkoholowej ma określoną misję i program terapii, który konsekwentnie jest realizowany. Warto zwrócić uwagę na te elementy przed wyborem kliniki. Równie ważne jest doświadczenie personelu i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Oczywiście najważniejsi są ludzie. Centrum powinno zatrudniać wykwalifikowanych psychoterapeutów, psychiatrów, lekarzy i personel medyczny, co gwarantuje opiekę nad pacjentem na najwyższym poziomie. W niektórych ośrodkach wśród terapeutów znajdują się osoby, które kiedyś również zmagały się z chorobą alkoholową. Może okazać się to pomocne dla osób podejmujących terapię, ponieważ nikt nie rozumie ich problemów tak dobrze, jak ktoś, kto kiedyś był w tym samym miejscu. Warto jeszcze wspomnieć, że ośrodek na wysokim poziomie powinien zapewniać możliwość przeprowadzenia wstępnych badań stanu zdrowia pacjenta, detoksykację oraz terapię indywidualną i grupową. Niektóre kliniki przyjmują pacjentów z gotowymi badaniami i detoksykacją przeprowadzoną w innej placówce, co może oznaczać, że w ośrodku nie ma lekarza.

Jak znaleźć dobry ośrodek?

Najlepiej oczywiście skorzystać z poleceń osób, które miały kontakt z daną placówką, bądź same korzystały z jej usług. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, to pozostaje poszukiwanie informacji w internecie. W wyszukiwarce z pewnością pojawi się wiele wyników, które stopniowo trzeba zwężać, by wybrać centrum, które spełnia nasze oczekiwania. Na stronie internetowej powinny być umieszczone takie informacje jak:

  • program terapii,
  • kadra i jej kwalifikacje,
  • warunki socjalno-bytowe,
  • wsparcie po zakończeniu leczenia.

Program leczenia powinien obejmować odtrucie alkoholowe oraz późniejszą terapię, która pozwoli na nowo odbudować poczucie własnej wartości, relacje społeczne, dokonać przewartościowania dotychczasowego życia i wyznaczyć nowe cele. Terapia powinna leczyć duszę i umysł. Dobrze, jeśli ośrodek jest położony blisko natury. Jej otoczenie sprzyja wyciszeniu i refleksji, daje poczucie bezpieczeństwa, co sprzyja terapii.

Prywatna klinika leczenia uzależnienia alkoholowego powinna zatrudniać nie tylko terapeutów, ale także lekarza kardiologa, internistę, psychiatrę. To oni oceniają stan pacjenta i zlecają leczenie farmakologiczne, które jest konieczne zwłaszcza podczas detoksykacji.

Wsparcie po zakończeniu terapii

Profesjonalne centrum leczenia uzależnienia alkoholowego oferuje wsparcie dla osoby współuzależnionej oraz pacjenta także po zakończeniu turnusu. Pobyt w ośrodku trwa najczęściej 4-6 tygodni - to zbyt krótki czas, by pozbyć się problemu alkoholowego. Osoba chora nawet po zakończeniu leczenia nieustannie jest narażona na nawrót uzależnienia. Dlatego też terapię trzeba prowadzić nieustannie, w czym pomaga uczestnictwo w otwartych grupach wsparcia wraz z innymi AA oraz wsparcie terapeuty.