Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 marzec 2023 18:12

Jak dbać o zęby, by mieć piękny i zdrowy uśmiech?

rentgenodiagnostyka rentgenodiagnostyka mat.prasowe

Uśmiech to Twoja wizytówka i jedna z pierwszych rzeczy, na które zwraca uwagę Twój odbiorca. Co możesz zrobić, by poprawić jego estetykę? Z naszymi wskazówkami nie sprawi Ci to problemu. Sprawdź.

Jak dbać o zęby:

  • Właściwa pielęgnacja zębów
  • Wizyty kontrolne u dentysty
  • Rentgenodiagnostyka w stomatologii

Podstawa pięknego uśmiechu – właściwa pielęgnacja 

Dzieci często uczy się nucenia ulubionej piosenki podczas szczotkowania zębów, aby czynność ta trwała nie mniej niż 3 minuty – jak zalecają stomatolodzy. Jeśli masz problem ze zbyt krótkim myciem zębów, możesz wypróbować tę metodę na sobie. Zwróć też uwagę na następujące czynności niezbędne dla właściwej higieny jamy ustnej:

  • stosuj płyny do płukania jamy ustnej, a jeśli czujesz taką potrzebę – również irygatory wodne,
  • szczotkowanie kończ zawsze starannym wynitkowaniem przestrzeni międzyzębowych,
  • regularnie zmieniaj szczoteczkę co najmniej co 3 miesiące lub częściej, jeśli zauważysz zniszczone włosie,
  • myj nie tylko zęby, ale też język, bo znajdujący się na nim osad może prowadzić m.in. do nieprzyjemnego oddechu i do ciemnienia zębów od strony lingwalnej.

Profilaktyka i leczenie kluczem do sukcesu

Wbrew pozorom, na dentofobię (strach przed dentystą) cierpi aż 15% ludzi na świecie. Jeśli i Ty zaliczasz się do tego grona, spróbuj pokonać ten bezpodstawny strach, gdyż regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego jest niezbędne, jeśli zależy Ci na pięknym i zdrowym uśmiechu.

W przypadku osób dorosłych absolutne minimum to jedna wizyta kontrolna co pół roku. Jeśli masz jakieś zmiany lub choroby wymagające aktywnego leczenia, wizyty powinny być częstsze. Pamiętaj, że odwlekanie ich w czasie nic nie da, a może jedynie pogorszyć Twoją sytuację. Na skutek stałego kontaktu z jedzeniem i bakteriami znajdującymi się w jamie ustnej drobne ubytki czy choroby dziąseł mogą szybko przerodzić w problem nie tylko trudny, ale wręcz niemożliwy do naprawienia. Im szybciej pójdziesz do dentysty, tym większa szansa, że uda się doprowadzić uzębienie do porządku bez drastycznych kroków, takich jak np. ekstrakcja zęba.

Rentgenodiagnostyka – wsparcie w staraniu o zniewalający uśmiech

Niestety nawet najstaranniejsze dbanie o uśmiech nie przyniesie takiego efektu, jakiego oczekujesz, jeśli Matka Natura nie okazała się łaskawa w Twoim przypadku. Idealnie proste zęby z natury stanowią dziś rzadkość. Zdecydowana większość ludzi ma jakąś wadę zgryzu – mniejszą lub większą. Droga do pozbycia się jej może być prosta i mało uciążliwa, jeśli zdecydujesz się na leczenie ortodontyczne – w klasycznej formie lub przy użyciu innowacyjnych, przezroczystych nakładek Invisalign. 

Niezależnie od tego, na którą z tych opcji ostatecznie się zdecydujesz, przed wykonaniem planu leczenia konieczne będzie wykonanie badań RTG, czyli specjalistycznych zdjęć przy użyciu aparatu rentgenowskiego. Celem diagnostyki jest zwizualizowanie układu zębów wraz z kośćmi twarzoszczęki i stawami żuchwowo-skroniowymi. Takie badanie wykonasz, chociażby w klinice dentystycznej we Wrocławiu: smilesclinic.pl/zakres-uslug/rentgenodiagnostyka/

Pantomogram i zdjęcia cefalometryczne pozwalają lekarzowi dokładnie przyjrzeć się konkretnemu przypadkowi i dopasować metodę leczenia do indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Super dokładne zdjęcia RTG oraz skany wewnątrzustne umożliwiają precyzyjny dobór klasycznego aparatu ortodontycznego lub nakładek prostujących, a także wykonanie wizualizacji efektów kuracji.

Badanie pantomogramem zaleca się nie tylko przed leczeniem wad zgryzu. Jest też konieczne w przypadku urazów szczęki, jak również chorób przyzębia, zaawansowanej próchnicy czy wreszcie przed ekstrakcją zębów lub wstawieniem implantów.