Wydrukuj tę stronę
czwartek, 25 czerwiec 2020 16:33

Cienie pod oczami - dlaczego powstają i jak zmniejszyć ich widoczność?

Cienie pod oczami Cienie pod oczami

Cienie pod oczami zazwyczaj kojarzą się ze zmęczeniem i niewyspaniem. Jednak czy rzeczywiście jest to ich główna przyczyna? Dlaczego u niektórych osób sińce pod oczami są dużo bardziej widoczne? I czy ma to związek z różnymi chorobami? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te wszystkie pytania. Dowiesz się również, jak możesz rozjaśnić skórę wokół oczu, by zyskać zdrowy i promienny wygląd.

 

O cieniach pod oczami mówi się, gdy skóra w tym miejscu jest ciemna i zasiniona. Przeważnie przyjmuje delikatnie fioletową, brązową lub zielonkawą barwę. Może się również zdarzyć, że cieniom towarzyszy opuchlizna, potocznie nazywana workami. Osoby borykające się z takimi problemami wyglądają na zmęczone i starsze, niż są w rzeczywistości. Skąd bierze się taki defekt?

Cienie pod oczami - przyczyny

Zasinienia w okolicy oczu mogą świadczyć o niektórych chorobach. Zalicza się do nich między innymi niedoczynność tarczycy, cukrzycę, schorzenia układu krążenia, układu oddechowego, czy nerek. Mogą towarzyszyć alergiom i AZS. Zdarza się również, że są związane ze stresem, odwodnieniem i niedoborami żywieniowymi. Jednak cienie lub worki pod oczami nie zawsze są spowodowane chorobą i wcale nie muszą być powodem do niepokoju.

U wielu osób podkrążone oczy są uwarunkowane genetycznie. Ich widoczność często podkreśla głębokie osadzenie oczu. W takiej sytuacji można próbować je rozjaśnić za pomocą makijażu. Warto też zadbać o zdrową dietę, właściwą pielęgnację i ochronę przeciwsłoneczną. Wygląd skóry pod oczami pogarsza się z wiekiem, a odpowiednio o nią dbając, można nieco spowolnić ten proces. Oczywiście duże znaczenie ma również odpowiednia ilość snu i unikanie palenia papierosów, a także ograniczenie alkoholu.

Czy cieni pod oczami da się pozbyć?

Wiele zależy od przyczyny sińców pod oczami. Jeśli są one spowodowane problemami zdrowotnymi, wówczas powinny zmniejszyć się w wyniku odpowiedniego leczenia. Podobnie jest w przypadku niewyspania i niezdrowego stylu życia. Regularne dbanie o odpowiednią ilość snu i odstawienie używek powinno przynieść efekt w postaci poprawy wyglądu skóry wokół oczu.

Trzeba jednak pamiętać, że całkowite rozjaśnienie okolic oczu raczej nie jest możliwe. Wynika to po prostu z budowy skóry, która jest w tym miejscu bardzo cienka. W związku z tym często prześwitują przez nią naczynia krwionośne i to właśnie one bywają odpowiedzialne za zielonkawą lub fioletowawą barwę pod oczami. Osoby, u których taki wygląd okolic oczu związany jest z genetyką, niestety nie mogą więc liczyć na całkowite wyeliminowanie cieni. Jednak za pomocą odpowiednich metod da się zmniejszyć ich widoczność, co wpłynie korzystnie zarówno na wygląd, jak i samopoczucie.

Jak zmniejszyć cienie pod oczami - pielęgnacja, zabiegi, domowe sposoby

Stosowanie odpowiednich kosmetyków i zabiegów wpływa pozytywnie na kondycję skóry wokół oczu, poprawiając jej jędrność i gęstość. Dzięki temu zasinienia stają się nieco mniej widoczne. Pomaga to również złagodzić efekty procesu starzenia się skóry. Warto jednak pamiętać, że takie działania rzadko przynoszą natychmiastowe rezultaty. Na efekty trzeba przeważnie trochę zaczekać, dlatego bardzo ważna jest regularność w wykonywaniu zabiegów i stosowaniu właściwej pielęgnacji.

Kosmetyki na cienie pod oczami

Kosmetyki na cienie pod oczami

Jeśli zależy nam na natychmiastowym zamaskowaniu takiego defektu, pomocny będzie odpowiedni makijaż. Najważniejszym kosmetykiem jest tutaj korektor. Ważne, aby był on przeznaczony konkretnie do stosowania pod oczy. Korektory do całej twarzy często zawierają składniki wysuszające, które mają pomóc w walce z niedoskonałościami. Nałożenie takiego produktu na skórę w okolicach oczu przesuszy ją, podrażni i pogorszy jej wygląd. Dobry korektor pod oczy powinien dobrze kryć oraz mieć żółtą, beżową lub morelową barwę.

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Domowe sposoby na cienie pod oczami

Odcień należy dobierać do karnacji w taki sposób, by był on odrobinę jaśniejszy, niż skóra reszty twarzy. Makijaż jest dobrym rozwiązaniem, gdy trzeba szybko zamaskować cienie. Na co dzień nie można jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji.

Sińce pod oczami - jakie kosmetyki stosować?

Jakie produkty będą pomocne w walce z sińcami pod oczami? Przede wszystkim kremy. Warto wybierać te, które mają w swoim składzie wyciąg z bławatka, świetlika, ekstrakty z szałwii i pietruszki, a także witaminy C i K. Krem pod oczy trzeba również dopasować do rodzaju skóry. Jeśli jest ona wyjątkowo cienka, lepiej wybierać kosmetyki o lekkiej konsystencji, która nie obciąży dodatkowo tej okolicy. Gęste i mocno odżywcze kremy sprawdzą się natomiast w przypadku skóry suchej. Przynoszą ulgę, nawilżają i zapobiegają zmarszczkom pod oczami.

Do pielęgnacji skóry wokół oczu można włączyć też produkty typu serum. Zawierają one skoncentrowane substancje aktywne, które wnikają wgłąb skóry, odżywiając ją i rozjaśniając. Warto szukać w ich składzie na przykład wyciągu z miłorzębu japońskiego, arniki lub aloesu. Aby jeszcze bardziej odżywić i wzmocnić skórę w okolicach oczu, raz na jakiś czas można zastosować specjalną maseczkę lub płatki żelowe. Należy pamiętać, że wszystkie kosmetyki nakładane pod oczy powinny być przeznaczone do stosowania właśnie w tej okolicy. Używanie innych produktów może się wiązać z podrażnieniem. Zdarza się także, że wywołuje to reakcję alergiczną, która objawia się swędzeniem, pieczeniem, łzawieniem oczu i opuchlizną, a to sprawia, że cienie pod oczami stają się jeszcze bardziej widoczne.

Zabiegi na cienie pod oczami

Osoby, dla których domowa pielęgnacja nie jest wystarczająca, mogą zdecydować się na specjalistyczne zabiegi. Do najpopularniejszych metod stosowanych w celu zniwelowania sińców pod oczami należą:

  • Karboksyterapia. Polega na wprowadzeniu medycznego dwutlenku węgla pod skórę. Stymuluje on procesy regeneracji i wytwarzania kolagenu. Poprawia się przepływ krwi, a co za tym idzie, składników odżywczych i tlenu, co wpływa na zmniejszenie zasinień.
  • Mezoterapia igłowa. Polega na aplikacji pod skórę substancji aktywnych o działaniu rozjaśniającym, pobudzającym krążenie i ujędrniającym. Podczas tego zabiegu stosuje się m.in. kwas hialuronowy, witaminy i aminokwasy.
  • Rewitalizacja osoczem bogatopłytkowym. Podobnie, jak w przypadku wyżej wymienionych zabiegów, osocze aplikuje się za pomocą cienkiej igły. Skutkuje to odżywieniem, ujędrnieniem, a także pogrubieniem skóry. Dzięki temu naczynia krwionośne, a tym samym cienie, stają się mniej widoczne.
  • Drenaż limfatyczny. Ta metoda będzie pomocna, gdy oprócz cieni występują także worki pod oczami. Jest to specjalny masaż poprawiający przepływ limfy, czego efektem jest zmniejszenie obrzęku.

Cienie pod oczami zabiegi

Cienie pod oczami zabiegi

W przypadku takich metod również potrzeba nieco cierpliwości i regularności. Dobre efekty pojawiają się przeważnie po 3-5 zabiegach, choć wiele zależy oczywiście od stopnia zasinień i indywidualnego przypadku.

Domowe sposoby na rozjaśnienie sińców

Poza pielęgnacją, w zaciszu domowym można również stosować okłady i wykonywać delikatne masaże. Z czego zrobić taki okład? W przypadku cieni pod oczami pomocne będą:

  • Herbata. Zaparzone i ostudzone torebki herbaty należy przyłożyć pod oczy na 10 minut. Zawarta w herbacie teina i garbniki obkurczają naczynia krwionośne, przez co niwelują obrzęki i zmniejszają widoczność zasinień.
  • Rumianek. Okład można przygotować zarówno za pomocą rumianku w torebkach, jak i suszu. Jeśli chodzi o torebki, proces wygląda dokładnie tak samo, jak w przypadku herbaty. Susz natomiast należy zaparzyć i w tak przygotowanym naparze namoczyć czystą ściereczkę lub płatki kosmetyczne. Przyłożenie takiego okładu na 10-15 minut powinno nieco rozjaśnić cienie.
  • Kompresy chłodzące. Jest wiele sposobów na przygotowanie takich okładów. Można zastosować na przykład plasterki świeżego ogórka, schłodzoną łyżeczkę, czy płatki kosmetyczne zwilżone zimną wodą. Niektórzy wykorzystują w tym celu również plasterki jabłek, czy ziemniaków. Niska temperatura zmniejszy obrzęk i poprawi wygląd skóry pod oczami.

Podsumowanie

Sińce pod oczami pojawiają się często w wyniku niewyspania lub niewłaściwego stylu życia. Bywają też objawem choroby. Nie zawsze jednak tak jest. U niektórych osób występują naturalnie, jako cecha uwarunkowana genetycznie. Można je zaakceptować lub próbować zmniejszyć. W rozjaśnianiu cieni pod oczami pomocne będą odpowiednie kosmetyki z ekstraktami, szczególnie kremy. Dobre efekty przynoszą także specjalistyczne zabiegi i domowe okłady. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, warto połączyć te wszystkie działania. Dzięki temu cienie pod oczami nieco się zmniejszą, a twarz odzyska zdrowy wygląd.

____

Maria Gargaś
Specjalista ds. Content Marketingu

seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

Media