Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 29 marzec 2021 16:08

Choroby tarczycy - czyli co może wykryć endokrynolog

endokrynologia w Warszawie endokrynologia w Warszawie

Proces wydzielania wewnętrznych gruczołów i hormonów często ulega zaburzeniu. Przyczyny powstawania tego typu komplikacji ustala endokrynolog, specjalizujący się w zagadnieniach związanych z funkcją struktur zbudowanych z tkanki nabłonkowej. Kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty? Oto kilka przypadków.

Zalecenia

Do endokrynologa powinni udać się pacjenci, którzy zaobserwowali u siebie nieprawidłową pracę określonego gruczołu. Dysfunkcja objawia się zazwyczaj:

    1. a) przyrostem masy ciała;
    1. b) trądzikiem;
    1. c) bólem głowy;
    1. d) sennością;
    1. e) obrzękiem kończyn.

 

Pacjentki, zgłaszające się do endokrynologia w Warszawie, często odnotowują problemy z regularnym i prawidłowym miesiączkowaniem. Obserwują one ponadto krwawienie dróg rodnych. Problemy o charakterze endokrynologicznym mogą dotyczyć również mężczyzn. Według statystyk to jednak kobiety stanowią grupę, najczęściej zgłaszającą się do specjalistów. Wiele zaburzeń endokrynologicznych może utrudniać proces zapłodnienia. Do lekarza powinni również udać się pacjenci, znajdujący się w okresie menopauzy lub andropauzy. Stan ten, często bowiem powoduje spadek hormonów.

Choroby o charakterze endokrynologicznym

Lekarze specjalizują się m.in. w leczeniu cukrzycy. Choroba metaboliczna spowodowana jest hiperglikemią, wynikającą z nieprawidłowej produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła cukrzyca doprowadza do uszkodzeń różnorodnych narządów – nerek, oczu, serca oraz naczyń krwionośnych. Podwyższone stężenie cukru obserwowane jest po przyjęciu węglowodanów lub niezależnie od nich. Najczęstsze objawy hiperglikemii stanowią: wielomocz, zwiększone pragnienie i wilczy głód. Cukrzycę można wykryć za pomocą badania poziomu glukozy we krwi, oznaczenia stężenia hemoglobiny glikowanej, testu moczu itd. Popularną chorobą endokrynologiczną jest również niedoczynność tarczycy, objawiająca się mrowieniem, drętwieniem, zaćmą i zaburzeniami jonowymi. Leczenie polega na stosowaniu diety pozbawionej produktów mlecznych, przyjmowaniu wapnia oraz witaminy D3. Zaburzenia endokrynologiczne często wynikają z chorób nowotworowych. Niedobór hormonów może natomiast powodować stany depresyjne.

Wizyta u specjalisty

Udając się do endokrynologa, warto pamiętać, by dokładnie opisać zaobserwowane dolegliwości. Pierwsza wizyta stanowi prosty wywiad z pacjentem. Na podstawie zgromadzonych informacji endokrynolog zleca zazwyczaj wykonanie badań. Stanowią one bazę do podjęcia odpowiedniego kierunku leczenia. Do endokrynologa można udać się w ramach publicznej służby zdrowia lub prywatnej usługi. W przypadku wyboru pierwszego rozwiązania trzeba liczyć się z długim oczekiwaniem na wizytę. Prywatna usługa wiąże się natomiast opłatą za wizytę. Z pomocy endokrynologicznej można skorzystać w ramach posiadanego abonamentu medycznego. Wystarczy wypełnić formularz rezerwacji dostępny na stronie internetowej cmp.med.pl.

Choroby endokrynologiczne nie są rzadkością. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy skonsultować się ze specjalistą. Dysfunkcyjne obszary organizmu, wymagają bowiem odpowiednio ukierunkowanego leczenia.