Wydrukuj tę stronę
środa, 07 październik 2020 18:50

3 magiczne właściwości ziela jemioły

właściwości jemioły właściwości jemioły Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Jemioła kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Bardzo często wisi w domach na futrynach drzwiowych. Spędzając zimowe wieczory przed telewizorem, widzimy, jak para zakochanych całuje się pod zielonymi listkami zielonych listków jemioły, przewiązanej czerwoną wstążką. Skąd się wziął ten zwyczaj i jakie właściwości ma ziele jemioły?

  • Co to jest jemioła?
  • Skąd pochodzi tradycja jemioły?
  • 3 magiczne właściwości ziela jemioły

Co to jest jemioła?

Jemioła to roślina pasożytnicza lub półpasożytnicza. Głównie żeruje na drzewach, czerpiąc ich składniki odżywcze. W Polsce możemy spotkać dwa gatunki tej rośliny, a na całym świecie znajdziemy ich ponad 140. Ziele jemioły ma właściwości lecznicze, a według wierzeń naszych przodków, nawet magiczne. Należy jednak uważać, bo występują też gatunki trujące. 

Skąd pochodzi tradycja jemioły?

W dzisiejszych czasach jemioła kojarzy nam się głównie z amerykańskimi filmami. W niektórych domach jest jednak nadal tradycyjnie wieszana w różnych miejscach. Niektórzy wieszają ją pod żyrandolem, inni w przejściu pomiędzy pomieszczeniami. Mało kto wie, że tradycja jemioły jest dużo starsza niż tradycje chrześcijańskie w naszym kraju.

Roślina była uważana za świętą, zwłaszcza przez Celtów. Słowianie uważali, że roślina znajdowała się “pomiędzy”. Nie sięgała ani nieba, chociaż była wysoko, ale też nie sięgała ziemi, bo “rosła” na drzewie. Oznaczało to, że znajduje się na granicy, która była miejscem objawienia sacrum. Wiecznie zielona przynosiła dostatek i szczęście. Głównie pojawiała się na weselach i w okresie Szczodrych Godów (obecnie Bożego Narodzenia).

3 magiczne właściwości ziela jemioły

Ziele jemioły słynęło ze swej magicznej mocy. Jako święta roślina, jemioła była otoczona szczególną uwagą. Dotyczyło to między innymi sposobu jej pozyskiwania. Wierzono, że okaz, który zetknie się z ziemią, straci swoją moc. Ziele jemioły dawało nie tylko dobrobyt, ale miało też właściwości lecznicze. Pewnie niektóre z nich mogły wydawać się magiczne. Jej uzdrowicielska moc była znana od setek lat i bardzo często stosowana na wiele różnych schorzeń. W średniowieczu leczono nią między innymi epilepsję, astmę czy depresję. 

  1. Jemioła wg Japończyków ma pozytywny wpływ na płodność u kobiet. Owoce jemioły stosuje się w wieku rozrodczym, żeby przyspieszyć proces zajścia w ciążę, a także u kobiet mających problem z zajściem w ciążę.
  2. Wspomaga walkę z żylakami, poprzez poprawę krążenia krwi.
  3. Redukuje objawy demencji starczej. Dzięki swoim właściwościom wpływającym na poprawę krążenia krwi i dotlenienia organizmu sprawia, że objawy demencji wolniej postępują.

W internecie można znaleźć wiele różnych preparatów z zielem jemioły, m. in. na stronie: https://www.izielnik.pl/jemiola