Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 22 styczeń 2018 16:01

Hydrolaty czyli wody kwiatowe. Jak i po co je stosować?

Rośliny i wyciągi z nich mają niesamowitą moc. Wiedzieli o tym już starożytni. Dzisiaj coraz chętniej sięgamy po produkty roślinne w kosmetyce. Przykładem mogą być hydrolaty, czyli wody roślinne. Do niedawna uważane za bezużyteczne, a dzisiaj coraz częściej wykorzystywane są do pielęgnacji skóry. Czym dokładnie są hydrolaty i w jaki sposób można je stosować?

 

Czym są hydrolaty?

Hydrolaty, nazywane wodami kwiatowymi lub inaczej roślinnymi to naturalne produkty, które powstają w wyniku procesu produkcji olejków zapachowych i eterycznych, nie można zatem tego produktu utożsamiać z tradycyjnymi perfumami. Hydrolaty z reguły znajdują się w ofercie firm, które oferują kosmetyki naturalne, takich jak np. 4 Szpaki.

Jak stosować wody kwiatowe?

Hydrolaty, w tym woda kwiatowa 4szpaki są o wiele delikatniejsze od tradycyjnych olejków eterycznych, dlatego mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Jednak i w tym przypadku występują produkty, których należy używać po rozcieńczeniu. Wody kwiatowe często stosowane są również do produkcji kosmetyków takich jak mydła, kremy czy balsamy.

W formie naturalnej wody kwiatowe mogą być stosowane jako tonik do pielęgnacji skóry twarzy. W zależności od rodzaju można je wykorzystać także jako wodę odświeżającą. To ostatnie rozwiązanie sprawdza się szczególnie latem.

Jak wybrać odpowiednią wodę kwiatową do pielęgnacji cery?

Podobnie jak olejki eteryczne czy mocniejsze wyciągi z roślin, tak i wody kwiatowe mają swoje określone właściwości. Przykładowo do cery suchej i dojrzałej zaleca się stosowanie hydrolatu, jaki powstaje z róży damasceńskiej, który słynie ze swoich właściwości nawilżających i antyoksydacyjnych. Z kolei do cery wymagającej wzmocnienia, zmęczonej i poszarzałej poleca się stosowanie wody kwiatowej powstałej z kwiatów słodkiej pomarańczy, która zawiera między innymi betainę oraz substancje nawilżające, wzmacniające oraz antyoksydacyjne. Ma też delikatne właściwości tonizujące.

Najpopularniejsze hydrolaty dostępne w sprzedaży

Hydrolat jaśminowy polecany jest dla cery suchej i wrażliwej. Ma właściwości tonizujące, przywraca skórze jej naturalne pH, łagodzi zaczerwienienia wrażliwej skóry, a także wzmacnia barierę lipidową. Usuwa zmęczenie i odświeża cerę. Zastępuje tonik, mgiełkę do twarzy i ciała czy odżywczy kompres.
Dla skóry wrażliwej polecana jest również hydrolat z róży damasceńskiej, który wiąże wilgoć w skórze, zapobiegając jej odwodnieniu. Przywraca jej właściwe pH, koi poparzenia słoneczne, działa leczniczo na trądzik. Stymuluje komórki do regeneracji, zapobiegając starzeniu się skóry, ma także działanie przeciwzapalne. Hydrolat różany posiada wyjątkowy, aksamitny zapach. 

Hydrolat lawendowy z kolei, otrzymywany jest z kwiatów Lawendy Wąskolistnej poprzez destylację parą wodną. Dzięki wyjątkowej zgodności współczynnika pH ze skórą, polecany jest do pielęgnacji wszystkich typów cery w formie tonika lub mgiełki do twarzy i ciała. Działa kojąco i antyoksydacyjnie. Polecany do codziennej pielęgnacji włosów farbowanych, dzięki której włosy nie płowieją, na dłużej zachowując swoją świeżość.

Hydrolat makowy to woda kwiatowa powstająca w procesie destylacji kwiatów maków i oddzielenia od niej olejków eterycznych. Hydrolat posiada właściwości uspokajające i relaksujące. Świetnie sprawdzi się w przypadku skóry dojrzałej ponieważ ma działanie przeciwzmarszczkowe. Wykazuje działanie nawilżające, łagodzące i odżywiające skórę. To idealny kosmetyk do codziennej pielęgnacji, który przy okazji ładnie pachnie. Hydrolat z Maku Polnego jak większość hydrolatów jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, ma działanie bakterio i grzybobójcze, świetnie sprawdzi się przy pielęgnacji cery delikatnej i wrażliwej.