Wydrukuj tę stronę
wtorek, 22 maj 2018 10:43

Transport, logistyka, spedycja - PGT - twoje źródło info

Transport jest głównym elementem systemu logistycznego. Transportowane ładunków jest istotne w wielu procesach, począwszy od produkcji, poprzez zaopatrzenie aż do dystrybucji. Może odbywać się za pomocą różnych środków transportu, które są dostosowywane nie tylko do przewożonego ładunku, ale także do wymagań danego zlecenia.

 

ranża logistyczna rozwija się w Polsce i na świecie. W zasadzie w każdym roku powstają nowe firmy transportowo-logistyczne, co jest odpowiedzią na zapotrzebowane rynku. Właściciele takich firm często szukają w sieci wartościowych informacji, dotyczących szeroko rozumianej branży, zachodzących w niej zmian oraz zmieniających się potrzeb tej dziedziny gospodarki.

Główne różnice pomiędzy transportem, logistyką a spedycją

Każdy, kto nie jest związany z branżą używa terminów „transport” i „logistyka” zamiennie, choć występują między nimi zasadnicze różnice.

Firmy spedycyjne mają szeroki zakres kompetencji. Są to przede wszystkim prace, które mają zagwarantować bezpieczne i jak najbardziej efektywne przetransportowane towaru z punktu A do punku docelowego. Natomiast głównym zadaniem logistyki jest przede wszystkim optymalne zaplanowane przewozu. Trochę inne zadania ciążą na spedytorze, ponieważ on powinien zatroszczyć się o transport od strony czysto praktycznej. Jak można łatwo zauważyć, zarówno transport, jak i logistyka, oddziałują ze sobą, a w niektórych kwestiach nawet się przenikają.

Jednym z podstawowych zadań logistyków jest także zadbanie o zoptymalizowanie kosztów, nakładów pracy i czasu, przez co wszelkie działania logistyczne mogą być wykonywane w sposób wysoce efektywny, zapewniający firmie rentowność i zysk. Może to obejmować transport lądowy, powietrzny i wodny, bez względu na rodzaj przewożonego towaru i surowców. Logistyka często dotyczy także transportu ludzi.

Gdzie szukać przydatnych artykułów na temat transportu, logistyki i spedycji?

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Polska Gazeta Transportowa, która udostępna artykuły na stronie www.pgt.pl. Można w niej znaleźć aktualności TSL, felietony, artykuły poradnikowe oraz ogłoszenia czy terminarze wydarzeń TSL.

Czytany 286 razy

Artykuły powiązane

 • Moda plażowa, czyli jak przygotować się do letniego sezonu? Moda plażowa, czyli jak przygotować się do letniego sezonu?

  Gdy letni sezon zbliża się wielkimi krokami, w głowie każdej kobiety pojawia się myśl: jaki strój kąpielowy zaplanować na tegoroczne wakacje? Możliwości jest naprawdę dużo, a przy tym nie należy zapominać o akcesoriach, jakie warto dokupić, aby dopełnić swój plażowy outfit. Sprawdź, co masz do wyboru.

 • Wegańskie buty dla kobiet i dziewczynek Wegańskie buty dla kobiet i dziewczynek

  Czy kupując kolejną parę butów zastanawiasz się z czego one są zrobione? Jakich materiałów użyto do ich produkcji i jaki wpływ ma to na środowisko?

 • Najmodniejsze żakiety i bolerka Najmodniejsze żakiety i bolerka

  Dobór odpowiednich elementów garderoby ma bardzo duże znaczenie. Dzięki nim czujesz się kobieco i wyróżniasz z tłumu. Możesz podkreślać to, co chcesz, jednocześnie ukrywając drobne niedociągnięcia. Jeśli chcesz, by Twój outfit zawsze był na najwyższym poziomie, sprawdź, co przygotowaliśmy z myślą o Tobie.

 • Modne piżamy damskie z krótkimi spodenkami. Propozycje na wiosnę i lato 2020! Modne piżamy damskie z krótkimi spodenkami. Propozycje na wiosnę i lato 2020!

  Wystarczą pierwsze promienie wiosennego słońca, byś rozglądała się za nowymi ciuchami na nadchodzący sezon? To świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie kilka interesujących propozycji z kategorii bielizny nocnej – w końcu ta część garderoby również wymaga wiosenno-letniej odmiany!

 • Rozciągliwe dodatki krawieckie ważnym elementem stroju Rozciągliwe dodatki krawieckie ważnym elementem stroju

  Dzieci rosną bardzo szybko, nie nadążamy za kupowaniem im ubrań, dlatego dobrym wyjściem z sytuacji jest zaopatrzenie nasze pociechy w uniwersalny strój "rosnący" razem z nim. To ubrania troszkę większe niż być powinny, ale tak uszyte, iż będą pasować zarówno teraz, jak i za rok. Wystarczy tylko jeden rodzaj dodatku krawieckiego, który nam w tym pomoże.