Wydrukuj tę stronę
piątek, 17 sierpień 2018 11:21

Szkolenia motywacyjne: czy warto w nich uczestniczyć?

Obecnie często zmagamy się z brakiem motywacji. Nie potrafimy się skoncentrować – ani na wykonywanych w danym momencie zadaniach, ani na naszych długookresowych celach. Z tego względu coraz częściej decydujemy się na szkolenia motywacyjne, mając jednocześnie nadzieję, że dowiemy się na nich, co możemy zmienić w naszym podejściu do pracy i innych spraw.

Moda na szkolenia motywacyjne

Bez wątpienia szkolenia motywacyjne są obecnie po prostu… modne. Coaching, doradztwo doświadczonych psychologów i trenerów motywacyjnych to usługi, z których korzystanie nie jest obecnie powodem do wstydu, ale wręcz przeciwnie – do dumy. To oznaka samoświadomości i chęci zmienienia złych nawyków. Moda na spotkania i szkolenia z trenerami motywacyjnymi przyszła do nas oczywiście z Zachodu; w Europie Zachodniej, a przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, wiele osób korzysta z tego rodzaju usług.

Co daje szkolenie motywacyjne?

Niekiedy szkolenia motywacyjnie są błędnie postrzegane; powodem są coachowie, którzy skupiają się jedynie na modnych i niewiele wnoszących hasłach. Profesjonaliści podchodzą do tematu zupełnie inaczej; kwieciste sentencje i mądre aforyzmy mogą oczywiście stanowić barwny dodatek, ale nie są podstawą szkolenia. Uczestnik warsztatu czy spotkania dowiaduje się przede wszystkim, co zrobić, by podnieść swoją motywację do pracy i samodzielnie nauczy się identyfikować przyczyny spadku motywacji. Dowie się również, jak wyeliminować szkodliwe czynniki i co zmienić w swoim myśleniu, by nie dopuszczać do podobnych sytuacji. Pozna techniki i metody pozwalające wypracować dobre nawyki, a także uszczegółowi swoje dotychczasowe cele lub określi nowe, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dla kogo szkolenia motywacyjne?

Dla wszystkich, którzy potrzebują w swoim życiu zmiany – często nie tylko zawodowej. Należy jednak pamiętać, że sam udział w szkoleniu nie zmieni w naszym życiu niczego, jeśli nie przepracujemy swoich problemów i nie zaczniemy wdrażać w życie dobrych nawyków. W tym kontekście szkolenia są jedynie wskazówką, którą należy wykorzystać podczas dalszej pracy nad sobą.