Wydrukuj tę stronę
piątek, 19 lipiec 2019 19:47

Rozwód z orzeczeniem o winie - Najważniejsze informacje

Rozwód z orzeczeniem o winie Rozwód z orzeczeniem o winie

Na początku jest zauroczenie, które przeradza się w miłość i chęć bycia razem przez całe życie.

Następnie jest ślub. Jednak życie nie zawsze układa się bajkowo i czasem nawet te związki, które wydają się idealne, kończą się.

Wówczas podejmowana jest decyzja o rozwodzie. Niestety niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy jedynym rozwiązaniem jest rozwód z orzeczeniem o winie jednego lub obojga współmałżonków. W jakiej sytuacji można złożyć pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie? Jakie są jego skutki i jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Rozwód z orzeczeniem o winie – co to oznacza?

Polskie prawo przewiduje trzy możliwości orzeczenia rozwodu – bez orzekania o winie, z orzeczeniem winy jednego z małżonków oraz orzeczeniem o winie obojga małżonków. Zazwyczaj najczęściej składane są pozwy o rozwód bez orzekania, a także z orzeczeniem o winie jednego z małżonków. Trzeba mieć na uwadze jednak to, że sprawa, w której będzie orzekana wina, nie będzie możliwa w każdym przypadku. Są to też sprawy często bardzo trudne. Dlatego też często przydaje się pomoc prawna, którą służy np. adwokat. Rozwód z orzeczeniem o winie wymaga bowiem przygotowania odpowiednich pism procesowych, ale także dowodów, które potwierdzą winę współmałżonka. Dowodami mogą być np. zeznania świadków, ale i różnego rodzaju dokumenty. Adwokat może być pomocny również w sytuacji, gdy chce się przeprowadzić negocjacje, a także może reprezentować mocodawcę przed sądem.

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa? Z czym wiąże się orzeczenie o winie?

To, ile trwa sprawa rozwodowa, zależy od wielu czynników. Jeżeli strony nie wnoszą o orzeczenie o winie, kończy się ona bardzo szybko – nawet na pierwszej rozprawie, jeżeli strony mają gotową ugodę. Jednak sprawy z orzeczeniem o winie mogą trwać o wiele dłużej od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Zależy to głównie od ilości przedstawionych wniosków dowodowych, szczególnie liczby świadków do przesłuchania, a także tego, czy w czasie sprawy będą powoływani biegli.

Często pada pytanie, jak uzyskać rozwód. W przypadku orzeczenia o winie muszą zaistnieć odpowiednie przesłanki np. alkoholizm czy brutalne zachowanie współmałżonka. Przesłanką może być też znęcanie psychiczne czy zdrada, a nawet nieuzasadniona odmowa współżycia. Warto wiedzieć, że przy orzeczeniu o winie, osoba uznana za winną będzie mogła być zobowiązana do płacenia alimentów na rzecz osoby niewinnej.