Wydrukuj tę stronę
środa, 24 lipiec 2019 22:45

Rozwód a podział majątku

Rozwód a podział majątku Rozwód a podział majątku

W czasie sprawy rozwodowej dochodzi do rozwiązania małżeństwa.

 

Sąd może również uzgodnić kilka innych kwestii, co pozwala zaoszczędzić na kolejnych sprawach, jakie trzeba założyć po rozwodzie. Jedną z takich kwestii jest podział majątku wspólnego małżonków. Co to dokładnie jest i w jaki sposób jest przeprowadzana taka sprawa?

Na czym polega podział majątku?

W czasie trwania małżeństwa powstaje wspólność majątkowa. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przed zawarciem małżeństwa zostaje spisana intercyza określająca ściśle kwestie finansowe małżonków. Jeżeli intercyza nie była spisywana, to po rozwodzie należy odpowiednio podzielić majątek. Podział majątku wspólnego po rozwodzie może być wynikiem osobnej sprawy sądowej. Jednak warto zastanowić się nad złożeniem pozwu o rozwód z wnioskiem o podział majątku. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w sytuacji, gdy małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału majątku. Na rozprawę można przyjść już z gotową ugodą w tej kwestii. Taki dokument może przygotować adwokat. Podział majątku przeprowadzony w ten sposób pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.

Podział majątku w czasie rozwodu – kiedy jest możliwy?

Jeżeli chce się złożyć wniosek o podział majątku w czasie rozwodu, warto zdecydować się na konsultacje prawne, gdyż takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe. Prawnik pozwoli między innymi ocenić, czy podział majątku nie będzie powodował nadmiernego przedłużenia sprawy – w takiej sytuacji sąd może zdecydować się na nierozpatrywanie takiego wniosku. Może też zdecydować się na częściowy podział majątku – wówczas konieczne będzie założenie osobnej sprawy, która pozwoli na całościowy podział majątku. Warto wiedzieć, że jeżeli strony nie wykazują zgody co do sposobu podziału majątku, sprawa taka może trwać nawet kilka lat i generować spore koszty, gdyż obok opłaty wpisowej, będzie trzeba pokryć koszt związany z powołaniem biegłego np. rzeczoznawcy, który pozwoli na dokładne wycenienie majątku. W przypadku nieruchomości wchodzącej w skład majątku, konieczne może okazać się także powołanie geodety. Koszty mogą wzrosnąć, gdy któraś ze stron nie zgodzi się z ich opiniami.