Wydrukuj tę stronę
czwartek, 04 kwiecień 2019 12:56

Podział majątku po rozwodzie

Najpierw jest wielkie uczucie, później ślub i często długie lata wspólnego życia. Jednak w pewnym momencie para dochodzi do wniosku, że już nie chce żyć ze sobą. I dochodzi do rozwodu. Są również sytuacje tragiczne, gdy za rozpad małżeństwa winę ponosi jedna ze stron np. znęcając się nad współmałżonkiem.

Wówczas można składać pozew o rozwód z orzeczeniem o winie. Jednak niezależnie od tego, w jaki sposób małżeństwo zostanie rozwiązane – po rozwodzie dochodzi do sytuacji, gdy musi nastąpić podział majątku. Co należy wiedzieć o podziale majątku po rozwodzie?

Formalności związane ze złożeniem sprawy w sądzie

O podział majątku można wnioskować już na etapie sprawy rozwodowej. Jednak o wiele powszechniejszym rozwiązaniem jest składanie osobnego wniosku we właściwym sądzie rejonowym. Sprawa taka kosztuje 1000 zł. Trzeba tutaj jednak pamiętać, że koszty te mogą ulec zmianie – jeżeli strony dojdą do porozumienia i złożą wniosek o zgodny podział majątku koszt założenia sprawy maleje do 300 zł. Również zawarcie ugody w czasie rozprawy może wpłynąć na zmniejszenie kosztów całej sprawy. Z drugiej strony, gdy byli małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, może okazać się koniecznym wykonanie opinii przez biegłego np. geodetę czy rzeczoznawcę majątkowego, który oszacuje wartość całego majątku. W zależności od tego, co wchodzi w skład majątku i czy strony zgadzają się z opinią, koszt całej sprawy może zamknąć się nawet w kilku tysiącach. Należy też zwrócić uwagę, że przedłuża to cały proces.

Nierówny podział majątku – czy to możliwe?

Zazwyczaj podział majątku jest równy – strony dzielą się nim lub jedna spłaca drugą w odpowiedniej kwocie (np. gdy w skład majątku wspólnego wchodzi dom, który otrzymuje jeden z małżonków). Czasem dochodzi jednak do sytuacji, gdy podział majątku jest nierówny. W takiej sytuacji warto skonsultować się z prawnikiem np. z kancelarii http://www.consulti.pl/, który podpowie, jak przygotować wniosek i jak udowodnić przysługujące nam prawa majątkowe przed sądem.