Wydrukuj tę stronę
piątek, 17 sierpień 2018 11:13

Jak urządzić łazienkę?

To pytanie zadaje sobie niemal każda osoba, którą czeka całkowite urządzenie lub remont mieszkania. Łazienka to jedno z pomieszczeń (obok kuchni), która ma nam posłużyć na długo. Z tego względu warto dokładnie przemyśleć, jak powinna wyglądać nasza łazienka i czego na pewno nie może w niej zabraknąć.

Oszczędność miejsca

Większość łazienek to niewielkie pomieszczenia – z tego względu rozwiązania, które chcemy tam zastosować, powinny nam pozwolić na maksymalne zaoszczędzenie miejsca. Dużo zależy od tego, czy łazienka jest połączona z toaletą, czy to dwa oddzielne pomieszczenia; znacznie lepszy jest oczywiście drugi wariant, jednak znacznie częściej musimy zadowolić się wspólnym pomieszczeniem. Z tego względu urządzając łazienkę warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze – ogrzewanie. Lepiej zainwestować w grzejniki naścienne, tzw. drabinki, które jednocześnie mogą nam posłużyć do suszenia mniejszych ubrań lub bielizny. Innym rozwiązaniem pozwalającym zaoszczędzić sporo miejsca jest ogrzewanie podłogowe, chociaż należy oczywiście pamiętać, że jest ono znacznie kosztowniejsze. Jeśli chodzi z kolei o wybór między wanną a prysznicem – przy bardzo małych łazienkach zdecydowanie lepiej wybrać natrysk, który można ustawić w jednym z rogów pomieszczenia. Do tego lepiej wybrać drzwi składane lub przesuwne – to również pozwoli na zaoszczędzenie miejsca.

Oświetlenie i dodatki – kinkiet nad lustro

Wbrew pozorom, oświetlenie w łazience odgrywa dużą rolę. Dobrym rozwiązaniem jest np. kinkiet nad lustro; nie tylko dobrze oświetli samo lustro, ale także doświetli resztę pomieszczenia. Kinkiet nad lustro może zresztą pełnić także funkcję dekoracyjną; w małych łazienkach trudno wygospodarować dodatkową przestrzeń na dodatki, a kinkiet nad lustro nie tylko nie zabiera zbyt dużo miejsca, ale ma także bardziej praktyczną funkcję. Jeśli chcemy wprowadzić do naszej łazienki nieco koloru, możemy też pomyśleć o dekoracyjnych kafelkach; dobrym pomysłem jest wykorzystanie dwóch kolorów (najlepiej jasnych); takie kafelki można układać naprzemiennie lub jednym z kolorów akcentować niektóre miejsca w łazience (np. miejsce z umywalką i lustrem lub samą podłogę).