×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 24 styczeń 2017 15:10

Czy warto uczestniczyć w aukcjach dzieł sztuki?

Polski rynek jest coraz bardziej otwarty na młodych artystów oraz inwestorów sztuki.

 

Coraz popularniejsze stają się także aukcje dzieł sztuki. Okazuje się bowiem, że inwestycje tego typu mogą przynosić spore zyski.

Ceny obrazów osiągają niebotyczne sumy. Inwestorzy poszukują cały czas dzieł, które z czasem zyskają na wartości. Dzięki rozwojowi technologii poszerzeniu uległ także kanał sprzedaży i dystrybucji dzieł sztuki o internetowe domy aukcyjne, katalogi czy targi internetowe. Tak jest także i w Polsce.

Inwestycja w sztukę to dobry sposób na lokowanie swojego kapitału. Tak jest zresztą w zasadzie od czasów starożytności. Wbrew pozorom robią to nie tylko ludzie bogaci, ale i tzw. klasa średnia. Niemal 80% wszystkich transakcji na rynku sztuki zawieranych jest na kwoty nie przekraczające 500 dolarów. Obecnie udział Polski w globalnym rynku aukcyjnym wynosi zaledwie 0,2%, ale cały czas rośnie. Przede wszystkim zauważalny jest jego znaczny potencjał. Powstają coraz to nowe domy aukcyjne, antykwariaty i galerie. Rozwija się także art-banking. W ramach tzw. oferty private banking znajduje się profesjonalne doradztwo w kolekcjonowaniu dzieł sztuki.

Inwestowanie w sztukę jest procesem długoletnim, który wymaga sporej wiedzy i cierpliwości. Minimalny okres inwestycji to 4-8 lat, chociaż w wyjątkowych sytuacjach może być on nieco krótszy. W przypadku obrazów wartość uzależniona jest w dużej mierze od mody oraz koniunktury. Są bowiem okresy, w których zainteresowanie sztuką jest znacznie większe, co przekłada się oczywiście na wyższe cen dzieł sztuki. W okresach spadku zainteresowania sztuką obrazy lepiej jest unikać sprzedaży obrazów. Warto pamiętać, że na sztuce stracić nie można, chociaż wadą jest ich niska płynność. W Polsce znajdują się w obrocie niewielka liczba dzieł sztuki, zwłaszcza tych wartościowych. Co ciekawe, zyski osiągane podczas sprzedaży dzieł sztuki są zwolnione z podatku dochodowego, o ile zostaną one sprzedane nie wcześniej niż po 6 miesiącach od momentu ich zakupu.

W najbliższych latach rynek sztuki będzie się prężnie rozwijał. Obecnie niemal 70% transakcji związanych jest ze sztuką współczesną. Dzieła starszych mistrzów stanowią jedynie 35% rynku. Jednak inwestycja w sztukę nową jest dość ryzykowna. Artyści bowiem dopiero pracują na swoje nazwisko i nie wiadomo czy w przyszłości swej wartości nie stracą. Z drugiej strony mają one także duży potencjał wzrostu. Warto brać udział w aukcjach dzieł sztuki, gdyż nierzadko można spotkać tam prawdziwe perełki.