Wydrukuj tę stronę
środa, 27 listopad 2019 19:05

Oświetlenie piątej generacji, co to właściwie znaczy? Rodzaje oświetlenia LED

Oświetlenie piątej generacji Oświetlenie piątej generacji

Oświetlenie domu całkowicie sterowane przy pomocy pilota czy smartfona? Tak, to możliwe! I nie chodzi wyłącznie o zdalne włączanie i wyłącznie światła, ale także przyciemnianie go, rozjaśnianie oraz zmienianie jego barwy. Nowoczesne rozwiązania oświetleniowe to nie tylko rodzaj stresowania, ale również możliwość montowania go w najróżniejszych przestrzeniach i łączenie z innymi urządzeniami oraz systemami montowanymi w domach.

Różnorodność produktów wykorzystujących lampy LEDowe pozwala stworzyć w domu niepowtarzalny klimat, a przy tym zaprojektować niezwykle funkcjonalne rozwiązania.

 

Rodzaje źródeł światła

Pierwszą generacją oświetlenia jest… ogień i wszystkie jego pochodne: ogniska, świece i lampy naftowe. Druga generacja to lampy żarowe, a trzecia – wyładowcze (np. świetlówki). Czwartą generację stanowią diody LED i światło oparte na elektroluminescencji. Jest to zjawisko polegające na bezpośredniej przemianie prądu elektrycznego w światło. Tym, co wyróżnia diody LED, jest to, że od razu „wydzielają” światło w konkretnym kolorze. Inne źródła potrzebują do tego filtrów, które ze światła białego przepuszczają wybraną barwę. Dioda LED świeci jednym, konkretnym kolorem i stąd też jest on intensywny, nasycony i dużo estetyczniej wygląda. Ostatnio mówi się już o oświetleniu piątej generacji – czyli o całych systemach oświetleniowych połączonych w jedną całość.

Oświetlenie piątej generacji

Z roku na rok oświetlenie odgrywa coraz większą rolę. Od dawna już nie pełni jedynie funkcji rozjaśniania pomieszczeń, ale jest także elementem dekoracyjnym nadającym klimat. Światła mają budować wystrój wnętrza, sprzyjać relaksowi, a także stanowić systemy funkcjonalnych rozwiązań ułatwiających korzystanie ze wszystkich sprzętów w domu. Obecnie modne staje się oświetlenie piątej generacji. Oznacza to, że wszystkie punkty światła w domu połączone są w jedną, zintegrowaną sieć. Nowa generacja to również wprowadzenie możliwości połączenia przez Bluetooth z kontrolerami zdalnymi i tradycyjnymi przełącznikami oraz sterowanie całym oświetlaniem jednym pilotem lub przy pomocy aplikacji zainstalowanej w smartfonie czy tablecie. Co więcej, nowoczesne rozwiązania uwzględniają także stresowanie głosem.

Aktualne trendy idą w stronę montowania większej liczby punktów światła, podświetlania różnych elementów wyposażenia domu, a co za tym idzie, wprowadzania więcej harmonijnych, jasnych kolorów. Do stworzenia takich systemów wykorzystuje się oświetlenie LED, którego przykładem może być inteligentne oświetlenie LED – LEDIX – zamel.com to strona, na której znaleźć można więcej informacji na ten temat.

Zalety oświetlenia LED

Bez wątpienia systemy oświetlenia LED tworzą niepowtarzalny klimat we wnętrzach i można je dostosowywać do upodobań użytkowników. Podświetlane mogą być w interesujący i funkcjonalny sposób schody, obrazy, meble, a także sufity. Czym wyróżnia się rozwiązanie LEDIX, czyli inteligentne oświetlenie sufitowe LED? Materiał partnera pozwala uzyskać więcej przydatnych informacji na ten temat. Sterowanie takim oświetleniem jest zarazem przyjazne dla mieszkańców domu i może być zintegrowane z innymi inteligentnymi systemami. Technologia LED jest zdecydowanie osiągnięciem ekologicznym – dzięki diodom LED tworzone są wydajniejsze i tańsze żarówki, które obniżają opłaty za prąd. Światła LEDowe są również „zdrowe”: nie wykorzystują substancji niebezpiecznych dla zdrowia (rtęci) oraz nie emitują promieniowania IR i UV.

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED

Bogactwo rozwiązań z wykorzystaniem lamp LED – od małych pojedynczych diod, aż po rozbudowane systemy, pozwala konstruować zaawansowane rozwiązania dla każdego domu. Wykorzystując możliwości piątej generacji oświetlenia, można stworzyć inteligentny system zoptymalizowany do indywidualnych potrzeb.