Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 30 marzec 2020 19:25

Od czego zależą ceny paliw?

Zareba paliwa Zareba paliwa

Zmorą wielu z nas — kierowców — często są wysokie ceny za paliwo. Niejednokrotnie nagłe skoki cen za litr mogły aż przyprawić o ból głowy. Wydawać by się mogło, że kilka, czy kilkanaście groszy więcej nie ma większego wpływu na nasze wydatki, jednakże w rzeczywistości dla niektórych mogą one okazać się przytłaczające.

Okazuje się jednak, że większość z nas nie wie, co właściwie wpływa na cenę paliwa. Zależy ona głównie od podatku, wartości waluty, ale też od cen, które narzuca hurtownia paliw oraz oczywiście od marży, jaką pobiera stacja.

 

Wszechobecne podatki

Odprowadzamy je pracując, prowadząc działalność, czy, po prostu, wzbogacając się. Podatki spotykamy praktycznie na każdym kroku, jednocześnie zasilając budżet państwa. Nie inaczej jest w przypadku paliw — one również są nimi objęte. Jakie konkretnie opłaty obowiązują przy zakupie paliw? Największy procent w cenie, nie licząc wartości hurtowej, stanowi podatek akcyzowy. Warto dodać, że obejmuje on ponadto pozostałe zasoby energetyczne, jak np. energię elektryczną, oraz dodatkowo napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Stanowić on może nawet około 40% kosztów paliwa! Kolejną składową ceny jest, znany pewnie większości z was, podatek VAT. Odprowadzamy go płacąc za większość towarów i usług. Stanowi on 19% ceny paliwa. Dodatkowo naliczana jest jeszcze opłata paliwowa — waha się ona, w zależności od rodzaju paliwa, od 3 do 7% kosztów.

Hurtownia paliw — jaki ma ona wpływ ma na jego cenę?

Jak już wyżej wspominaliśmy, cena paliwa w dużej części składa się z odprowadzanych podatków, jednakże istotną rolę gra tu też wartość hurtowa. Ta zaś zależna jest głównie od ceny baryłki ropy naftowej oraz od wartości złotówki na rynku międzynarodowym. To pierwsze, jak większość towarów, zmienia się wraz ze stosunkiem popytu i podaży. Hurtowa sprzedaż paliw jest więc zależna od wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego — im jest ono większe, tym łatwiej jest zaspokoić coraz to większe zapotrzebowanie na te paliwa w zadowalającej cenie. Warto tutaj zaznaczyć, że na rynku światowym cena ropy jest wyrażana w dolarach na baryłkę. Jak łatwo więc wywnioskować, kluczową rolę w cenie paliw ma również przelicznik polskiego złotego na dolary amerykańskie — im jest on niższy, tym wyższa cena paliw.

Zareba Paliwa - hurtowa sprzedaż paliw.

Media