Polecane artykuły

 • 1

wtorek, 13 luty 2018 15:53

Szampon na łupież

Czy wiesz, skąd się bierze łupież? Może masz już dość sypiącego się białego proszku, który tak bardzo nieestetycznie wygląda na Twoim ubraniu? Włosy tracą swój urok, a Ty zastanawiasz się, co zrobić, aby w końcu pozbyć się tego nieprzyjemnego problemu.

Łupież jest chorobą, grzybem bytującym na skórze głowy. Odżywia się wydzieliną pochodzącą z gruczołów łojowych, a to przekłada się na wzmożenie procesu łuszczenia zrogowaciałej warstwy naskórka.

 

Kiedy pojawi się u Ciebie łupież suchy, nie ma powodu do obaw. Wtedy największym problemem będą białe, drobne, suche płatki pozostające na włosach. O wiele gorszy jest łupież tłusty, który objawia się pojawieniem żółtych, tłustych płatów, a nawet strupów na głowie. Może towarzyszyć temu procesowi swędzenie skóry głowy, zaczerwienienie, czasami rumień oraz krostki i broczące tłustą wydzieliną grudki. To bardzo nieprzyjemne objawy, których o wiele trudniej się pozbyć.

Dlaczego tak wielu ludzi dotyka problem łupieżu? Nie jest to do końca zbadane. Istnieją jednak przesłanki, które pozwalają łączyć wystąpienie łupieżu z łuszczycą, zbyt rzadkim myciem głowy, działaniem niektórych kosmetyków pielęgnacyjnych czy łojotokowym zapaleniem skóry. Nierzadko łupież może wystąpić u osób przeżywających sytuacje stresogenne, czy u takich, które mają problemy hormonalne lub neurologiczne.

Pierwszym najważniejszym sposobem w walce z łupieżem jest stosowanie odpowiedniego szamponu do włosów. Włosy myj często, ale łagodnymi preparatami. Zrezygnuj z pianek, lakierów i podobnych kosmetyków przeciążających włosy i blokujących ujścia gruczołów łojowych. Warto stosować szampon leczniczy, zawierający odpowiednie składniki, łagodzące objawy. Zanim jednak zdecydujesz się na szampon na łupież, spróbuj określić przyczyny łupieżu, jego charakter i objawy mu towarzyszące. Niektóre szampony na łupież mają w składzie dwie substancje czynne działające na jeden i drugi typ łupieżu. W środkach do pielęgnacji włosów z łupieżem tłustym znajduje się substancja czynna, działająca na tłustą skórę głowy, substancje przeciwgrzybiczne czy kwas salicylowy i cynk równoważący poziom wilgotności.

Natomiast w szamponach przeznaczonych do włosów z tendencją do występowania łupieżu suchego, w składzie szamponów występują składniki, oczyszczające skórę, złuszczające i nawilżające.

Jeśli masz problem z jakimkolwiek typem łupieżu, nie stosuj szamponów zapachowych i kolorowych. Muszą to być preparaty lekkie, delikatne, nieobciążające włosa. Pamiętaj, że łupież jest chorobą skóry, dlatego po kuracji przeciwłupieżowej zadbaj o kondycję skóry głowy. Podczas suszenia nie kieruj na włosy gorącego strumienia powietrza, dokładnie spłukuj włosy. Chroń je przed zimnem w chłodne dni oraz stosuj dietę bogatą w witaminy z grupy B, A oraz E.

Czytany 155 razy

Artykuły powiązane

 • Problemy skórne w ciąży - rozstępy Problemy skórne w ciąży - rozstępy

  Ciąża to niewątpliwie czas, w którym ciało kobiety zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Oczywiście, nie chodzi tylko o powiększający się brzuszek, ale również między innymi o zmiany skórne, które w wielu przypadkach stają się uporczywym problemem. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym pielęgnacja skóry w tym szczególnym czasie jest łatwiejsza i efektywniejsza.

 • Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka? Oliwka czy mleczko - co lepsze do pielęgnacji niemowlaka?

  Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Skóra małych dzieci jest skłonna do podrażnień, dlatego najlepiej stosować u nich jak najmniej kosmetyków i w miarę możliwości - jak najbardziej naturalne. Zwykle wystarczy kąpiel dziecka w delikatnym płynie, jednak czasami niemowlęta mają skłonności do przesuszonej skóry - wtedy lepiej użyć specjalnych preparatów. Co wtedy wybrać, oliwkę czy mleczko nawilżające?

 • Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka? Jak pielęgnować atopową skórę niemowlaka?

  Atopowe zapalenie skóry (inne nazwy to AZS, egzema) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, związaną z uczuciem silnego świądu. Dzieci są kilkukrotnie bardziej narażone na pojawienie się tego schorzenia niż dorośli. Według statystyk w grupie dzieci choruje 4,7% - 9,2 % osób, natomiast w grupie dorosłych - około 0,9%-1,4 %.

 • Rękawice lateksowe a objawy uczulenia Rękawice lateksowe a objawy uczulenia

  Lateks jest uniwersalnym materiałem, wykorzystywanym przede wszystkim przez pracowników służby zdrowia, dlatego też to u nich objawy alergii są najczęstsze. Czynnikiem powodującym uczulenia są rękawice lateksowe stosowane w placówkach zdrowotnych, jednakże reakcja alergiczna może wystąpić także przy kontakcie z prezerwatywami. Co niebezpiecznego kryje się w tym materiale oraz jak rozpoznać pierwsze objawy uczulenia na lateks?

 • Jak nauczyć niemowlę pić z butelki? Jak nauczyć niemowlę pić z butelki?

  Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione mlekiem matki wyłącznie w sposób naturalny do 6 miesiąca życia. Jednakże w niektórych przypadkach, związanych czy to z uwarunkowaniami zdrowotnymi, czy też wynikającymi przykładowo z konieczności podjęcia pracy, nauki przez kobietę zachodzi potrzeba zrezygnowania z karmienia piersią i zamiany na butelkę. Jak w bezpieczny i łagodny sposób przyzwyczaić maluszka do picia z butelki?