Wydrukuj tę stronę
wtorek, 26 listopad 2019 18:01

Nawilżanie podstawą pielęgnacji

Pielęgnacja włosów Pielęgnacja włosów
Używanie suszarki, prostownicy lub lokówki, częste zabiegi koloryzacji i rozjaśniania, nadmierna eksploatacja na słońce czy używanie kosmetyków z dużą zawartością alkoholu, są przyczynami utraty naturalnej wilgotności włosów.
Kosmyki pozbawione właściwego nawodnienia stają się suche, szorstkie oraz łamliwe, a czasami sama maska do włosów nawilżająca nie wystarcza. Z tego powodu odpowiednie nawilżanie włosów to jeden z najważniejszych etapów ich pielęgnacji.

Jakie włosy wymagają szczególnej dbałości o nawilżanie?

Przyczyny suchych włosów mogą wynikać z kondycji organizmu, zabiegów chemicznych i stylizacyjnych lub niewłaściwej pielęgnacji. Niekiedy zniszczone kosmyki wskazują na niedobory witamin lub pierwiastków, a także na poważne zaburzenia zdrowia takie jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Najczęściej jednak nadmierna suchość włosów dotyczy wiąże się z nieodpowiednimi ich nawykami pielęgnacyjnymi. Pojawia się ona także po farbowaniu włosów, ponieważ amoniak rozchyla łuskę włosa, aby barwnik mógł przeniknąć w jego strukturę. Podobny efekt wywołuje rozjaśnianie oraz zabiegi przy udziale wysokich temperatur – suszenie, prostowanie lub kręcenie. Pasma stają się one wówczas łamliwe, podatne na puszenie, uszkodzenia oraz rozdwajanie.

Jak zadbać o nawilżenie włosów?

Stosowanie kilku prostych zasad może skutecznie poprawić kondycję włosów oraz przywrócić im zdrowy blask, miękkość i gładkość. Po pierwsze, istotnym elementem jest maska do włosów nawilżająca, w której składzie powinny znaleźć się na przykład oleje roślinne (arganowy, makadamia, kokosowy, migdałowy), emolienty, proteiny, keratyna, kwas hialuronowy, algi, kompleksy witaminowe czy wyciąg z aloesu. Maska do włosów nawilżająca może także zawierać emolienty, które budują na włosach powłokę, która uniemożliwia odparowywanie z nich wody. Podobną funkcję pełnią także proteiny jedwabiu, owsiane, pszeniczne lub mleczne.

Jeśli korzystanie z prostownicy, lokówki albo suszarki jest konieczne, włosy warto zabezpieczyć specjalnymi preparatami, które uchronią je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Dobrze, jeśli suszarka ustawiona jest na najchłodniejszy podmuch.

Korzystne dla włosów jest także zrezygnowanie z zabiegów koloryzacji i rozjaśniania lub ograniczenie ich do minimum. Najlepiej wykonywać je co 4-6 tygodni, a na odrosty stosować płukanki, tonery albo szampony koloryzujące. Bardzo ważne, aby w tym czasie używać szamponów, odżywek i masek do włosów farbowanych, które nie tylko utrwalą kolor i zabezpieczą go przed wypłukiwaniem, ale także odpowiednio nawilżą przesuszone kosmyki.

Raz na jakiś czas warto także wykonać profesjonalny zabieg w gabinecie fryzjerskim, na przykład saunę na włosy.