Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 05 lipiec 2021 18:08

Kosmetyki naturalne – mity i fakty

Polskie kosmetyki naturalne Polskie kosmetyki naturalne pixabay

Kosmetyki naturalne to produkty otrzymywane ze składników pochodzenia mineralnego i roślinnego, które z założenia są w pełni bezpieczne dla skóry.

Bazujące na olejkach eterycznych, olejach i ekstraktach ziołowych substancje najczęściej wyróżnia brak składników pochodzenia zwierzęcego i fakt, że nie są testowane na zwierzętach. Czy biokosmetyki mogą jednocześnie zapewniać bezpieczeństwo i efektywność stosowania? Poznaj fakty i mity na temat kosmetyków naturalnych i przekonaj się, czy warto je wybierać!

Czym tak naprawdę są kosmetyki naturalne?

Naturalne kosmetyki to produkty produkowane na bazie surowców dostępnych w naturze, a także ich pochodnych otrzymywanych jednak tylko w wyniku tradycyjnych procesów. Brak chemicznych dodatków i substancji aktywnych to zasługa różnorodności biologicznej, która umożliwia tworzenie zróżnicowanych produktów dostosowanych do indywidualnych potrzeb bez niepotrzebnych ingerencji substancji syntetycznych.

Kosmetyki naturalne zyskały popularność dzięki wysokiej jakości i wyselekcjonowanemu składowi, w którym królują składniki mineralne i roślinne ekstrakty, a niekiedy takie substancje odzwierzęce jak na przykład śluz ślimaka, mleko i miód. Jednak nie każdy kosmetyk eko czy bio jest kosmetykiem naturalnym. Biokosmetyki zdecydowanie nie powinny zawierać takich substancji jak parabeny, czyli konserwanty często dodawane do produktów kosmetycznych, kwas salicylowy, który można znaleźć w podkładach, dezodorantach i maseczkach do twarzy, wywołujący reakcje alergiczne syntetyczny olejek migdałowy (Benzaldehyde) czy substancje SLS. Przed zakupem skład produktu warto dokładnie sprawdzić na etykiecie – angielskie nazwy to wykorzystane związki chemiczne, a nazwy łacińskie to substancje roślinne.

Jeśli mamy wątpliwości, czy dany produkty to faktycznie kosmetyk naturalny, wystarczy zobaczyć datę ważności. W przypadku naturalnych kosmetyków, które nie zawierają takich substancji jak konserwanty i sztuczne dodatki będzie ona znacznie krótsza niż data ważności standardowych produktów.

Kosmetyki naturalne to gwarancja bezpieczeństwa

W teorii każdy kosmetyk – niezależnie czy jest to kosmetyk drogeryjny, apteczny czy kosmetyk naturalny – musi spełniać restrykcyjne wymogi związane z bezpieczeństwem stosowania i oddziaływania na skórę określane przez ustawę oraz ogólnie obowiązujące normy, które regulują prawidłowe funkcjonowanie rynku kosmetycznego. W rzeczywistości bezpieczeństwo użytkowania w dużej mierze zależy od pochodzenia wybranego produktu. Kosmetyki naturalne od sprawdzonego producenta poddawane są szczegółowym ocenom dotyczącym wykorzystanych surowców, procedur wytwarzania substancji czy ich działania na skórę, a produkt dopuszczany jest do sprzedaży jedynie wtedy, gdy pozytywnie przejdzie ocenę bezpieczeństwa. Jeśli jednak zdecydujemy się na kosmetyki naturalne typu „hand made”, nie mamy pewności jak będą odziaływać na naszą skórę i wtedy faktycznie są one mniej bezpieczne od pozostałych produktów dostępnych w drogeriach i aptekach.

Warto także mieć świadomość, że tak naprawdę pochodzenie kosmetyku nie ma znaczenia, gdy jesteśmy uczuleni na daną substancję i zarówno kosmetyki naturalne, jak i tradycyjne mogą powodować wystąpienie alergii czy reakcji alergicznych ze względu na obecność potencjalnych alergenów i substancji uczulających. Dla kosmetyków naturalnych są to: surowce roślinne, surowce pochodzące od pszczół, olejki eteryczne oraz konserwanty pochodzenia naturalnego.

Biokosmetyki nie są tak skuteczne jak kosmetyki tradycyjne

Skuteczność każdego kosmetyku zależy od wykorzystanych substancji, ich stężenia oraz zestawienia składników aktywnych i uzupełniających z bazą produktu. Polskie kosmetyki naturalne to specyficzne substancje, które wyróżniają się składem pochodzenia roślinnego i mineralnego, dzięki czemu wspomagają funkcje fizjologiczne skóry wspomagając odbudowę kolagenu czy regulację serum, jednak skuteczność ich działania zależy od wielu czynników. Poza odpowiednio skonstruowanym składem kosmetyków znaczenie ma również regularność ich stosowania oraz dobór produktu odpowiedniego do potrzeb naszej skóry.

Brak skuteczności kosmetyków naturalnych to mit, który obala chociażby fakt, że olejki eteryczne wykorzystywane są jako składnik domowej chemii przeznaczonej do usuwania pleśni albo kamienia. Duża moc ekstraktów roślinnych udowodniona różnymi badaniami naukowymi sprawia, że naturalne kosmetyki mogą zapewniać najwyższą skuteczność działania, dlatego przed pierwszym zastosowaniem warto wykonać próbę uczuleniową, żeby uniknąć ewentualnych działań niepożądanych.

Kosmetyki naturalne a konserwanty

Istnieje przekonanie, że kosmetyki naturalne w swoim składzie w ogóle nie posiadają konserwantów, dlatego są bardziej przyjazne dla skóry, a ich data ważności jest znacznie krótsza. Nie do końca jest to prawda, ponieważ biokosmetyki to nie kosmetyki bez konserwantów, a raczej kosmetyki o ich mniejszej zawartości. Wyjątek stanowią niektóre produkty organiczne oraz kosmetyki naturalne zaliczane do tak zwanych „kosmetyków świeżych”, czyli produktów całkowicie pozbawionych substancji syntetycznych, których okres ważności wynosi maksymalnie 2-2,5 miesiąca.

Kosmetyki naturalne dzięki dodatkom konserwantów są wyjątkowo trwałe i dłużej przydatne do użycia, jednak stosowane konserwanty są znacznie łagodniejsze od tych zawartych w standardowych kosmetykach, muszą też spełniać określone wymagania.