×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 137.

Wydrukuj tę stronę
wtorek, 12 kwiecień 2016 09:58

Trichoskopia - pierwszy krok do świadomego leczenia łysienia

Pierwsze oznaki problemów z nadmiernym wypadaniem włosów najczęściej bagatelizujemy. Czasem w ogóle nie zauważamy najwcześniejszych objawów. Gdy problem nabiera poważnych rozmiarów, pojawia się panika. Zupełnie niepotrzebnie.

Łysienie w powszechnej opinii pozostaje wciąż schorzeniem wstydliwym. Zadziwiająco często krępujemy się do niego przyznać i poprosić o poradę specjalistę. Pierwsze próby walki z utratą włosów najczęściej polegają na stosowaniu różnego rodzaju domowych sposobów, kosmetyków (szamponów) oraz preparatów aptecznych dostępnych bez recepty (witaminy, suplementy diety).

Czy warto leczyć się domowymi sposobami?

Leczenie łysienia na własną rękę zwykle okazuje się misją niewykonalną. W większości przypadków, aby mieć szansę na zadowalające efekty terapii, musimy poradzić się specjalisty. Niezależnie od tego, do kogo udamy się w pierwszej kolejności - do lekarza pierwszego kontaktu, trychologa czy dermatologa - wizyta w gabinecie lekarskim to właściwy krok.

Nie ma uniwersalnego sposobu na leczenie łysienia. Kluczem wydaje się natomiast być racjonalne i naukowe podejście do problemu - bez stosowania terapii "na chybił trafił". Czyli diagnostyka ponad wszystko!

Ustalenie przyczyn łysienia

Na szczęście w ostatnich latach możliwości medycyny diagnostycznej w zakresie walki z łysieniem znacząco wzrosły. Dostęp do specjalistycznych badań (np. trichoskopii) upowszechnia się dosłownie z miesiąca na miesiąc.

Przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki (wywiad medyczny, badania ogólne, badania specjalistyczne) to naturalny pierwszy krok do ustalenia przyczyn wypadania włosów. Skuteczne rozpoznanie charakteru problemu (istnienie kilka odmian łysienia) pozwala dobrać i zastosować odpowiednią terapię.

Trichoskopia, czyli głowa pod mikroskopem

Swoistą nowością na polskim rynku pozostaje trichoskopia, czyli wideodermoskopia skóry głowy. Na czym polega? W dużym uproszczeniu - na dokładnym obfotografowaniu włosów i skóry głowy, a następnie analizie zdjęć. Trichoskopia jest bezbolesna, badanie nie trwa długo i jest mało uciążliwe dla pacjenta.

Metoda ta pozwala na ustalenie przyczyny problemów z włosami. Stosowanie trichoskopii w odpowiednich odstępach czasu zapewnia dodatkowo możliwość uzyskania wymiernej oceny skuteczności zastosowanego leczenia.

Gdzie się zbadać?

Sieć gabinetów lekarskich oferujących badanie trichoskopowe systematycznie się rozrasta. O możliwość wykonania tego badania warto pytać w zaufanych gabinetach dermatologicznych.

Więcej informacji o trichoskopii i leczeniu łysienia: http://www.tricholab.eu/pl/choroby-wlosow 

<